Aktualności

Nowy obiektyw FUJINON XF 56 mm F1,2 R APD

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Firma FUJIFILM z prawdziwą dumą informuje, że w grudniu 2014 r. gama wymiennych obiektywów z serii X powiększy się o nowy model FUJINON XF 56 mm F1,2 R APD. Obiektyw z szybką przysłoną, autofokusem i filtrem apodyzacyjnym robiący doskonałe zdjęcia portretowe z pięknym efektem bokeh.


FUJINON XF 56 mm F1,2 R APD to obiektyw z autofokusem przeznaczony do aparatów cyfrowych wyposażonych w matryce APS-C o długości ogniskowej będącej odpowiednikiem 85 mm. Model ten oferuje maksymalną przysłonę F1,2, co czyni z niego najjaśniejszy na świecie obiektyw z autofokusem do aparatów cyfrowych z matrycą APS-C. Ponadto dzięki nowemu filtrowi apodyzacyjnemu doskonale sprawdza się w fotografii portretowej, umożliwiając uchwycenie każdego pasma włosów i dodając atrakcyjny efekt bokeh.
Obiektyw jest też łatwy w przenoszeniu, bowiem po zamontowaniu go w aparacie z serii X całość waży mniej więcej połowę tego, co lustrzanka jednoobiektywowa z obiektywem o tej samej długości ogniskowej i wartości F. O szybkości jego działania decyduje natomiast szybki i cichy autofokus.
Obiektyw oferuje nie tylko piękny efekt bokeh, ale również zachowuje ostrość dzięki precyzyjnemu ogniskowaniu nawet przy małej głębi ostrości. Tu właśnie widać ogromną przewagę, jaką bezlusterkowce mają nad lustrzankami – za ogniskowanie odpowiada bowiem sama matryca, a nie dodatkowy czujnik PD. Migawka w korpusach z serii X jest cicha, co ułatwia wykonanie naturalnych zdjęć fotografowanych obiektów.


1. Filtr apodyzacyjny pozwalający tworzyć bardziej kreatywne portrety. Model XF 56 mm F1,2 R APD zapewnia wyjątkową ostrość nawet wtedy, gdy przysłona jest ustawiona na wartość F1,2. Ponadto filtr apodyzacyjny wygładza kontury uzyskane po zastosowaniu efektu bokeh. Ta mieszanka ostrości obrazu i wspaniałego efektu bokeh przekłada się na zdjęcia portretowe, które wydają się być trójwymiarowe.
Optyka składa się z 11 elementów szklanych w 8 grupach, w tym z jednej soczewki asferycznej ze szkła formowanego oraz dwóch soczewek o wyjątkowo niskiej dyspersji. Za korekcję aberracji
sferycznych odpowiada szklana soczewka asferyczna, co pozwala uzyskać wysoką rozdzielczość nawet przy maksymalnej przysłonie. Co więcej, zastosowanie dwóch soczewek o wyjątkowo niskiej dyspersji i trzech soczewek sklejonych pozwoliło znacznie ograniczyć występowanie aberracji chromatycznych.
Powierzchnie wszystkich soczewek zostały pokryte unikalną powłoką Fujifilm HT-EBC (High Transmittance Electron Beam Coating), aby zminimalizować występowanie tzw. duszków i efektu flary oraz zwiększyć ostrość i wyrazistość zdjęć.
Obiektyw wykorzystuje cały potencjał wyjątkowej matrycy Fujifilm X-TransTM CMOS bez filtra dolnoprzepustowego, oferując niezwykłą jakość obrazu. Występowanie tzw. duszków i efektu flary jest
ograniczone nawet wtedy, gdy zdjęcia są robione w trudnych warunkach (np. światło padające z tyłu obiektu).
Obiektyw zapewnia jeszcze lepsze rezultaty po podłączeniu go do korpusu aparatu z serii X wyposażonego w optymalizator modulacji obiektywu. Optymalizator ten koryguje rozmycie dyfrakcyjne, zapewniając ostrość na całej powierzchni kadru i realistyczny efekt 3D nawet przy niskim ustawieniu przysłony.


2. Autofokus w obiektywie z filtrem apodyzacyjnym
Dotychczas filtr apodyzacyjny stosowano tylko w obiektywach z ręcznym ustawianiem ostrości. Prezentowany obiektyw jako pierwszy łączy w sobie filtr apodyzacyjny oraz precyzyjny autofokus z detekcją kontrastu.
Po podłączeniu obiektywu do aparatu z serii X niemal bezszelestna praca migawki pozwala uchwycić fotografowane obiekty w naturalny sposób.

3 Efekty znane z filmów fotograficznych dzięki trybowi symulacji filmu
Aparaty z wymiennym obiektywem z serii X oferują różne tryby symulacji filmu, które pozwalają uzyskać kolory i tonacje znane z filmów fotograficznych produkowanych przez firmę Fujifilm już od 80 lat. Efektem zastosowania tego obiektywu razem z trybem symulacji filmu Pro Neg., który powstał z myślą właśnie o fotografii portretowej, będą zdjęcia z pięknie odwzorowanymi tonacjami skóry.

4. Wysoka jakość konstrukcji i wygodna obsługa
Filtr apodyzacyjny najlepiej sprawdza się przy szeroko ustawionej przysłonie. Użytkownicy mogą korzystać z szerokiej przysłony także w jasnym otoczeniu dzięki filtrowi ND, który reguluje jasność na trzech poziomach. Aby efekt apodyzacji był lepiej widoczny, obiektyw został wyposażony w pierścień przysłony, na którym na czerwono zaznaczona jest efektywna wartość F. Różnica między wartością F a efektywną wartością F wskazuje na skuteczność filtra apodyzacyjnego.
Pierścienie ustawiania ostrości i przysłony są wykonane z metalu, podobnie jak elegancko wykończona zewnętrzna obudowa obiektywu. Teksturę i obrót pierścieni dobrano tak, aby zapewnić fotografowi wygodną obsługę nawet podczas precyzyjnego, ręcznego ustawiania ostrości.

Specyfikacja obiektywu:

 

Źródło: materiały prasowe firmy Fujifilm


 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Nowe logo i dwa nowe…

Marka Triopo wprowadza na rynek nowe zestawy statywowe G130 i...

Poznaj sekrety i pra…

W dniach 18-21 listopada w czterech miastach Polski Fujifilm organizuje...

Międzynarodowy Przeg…

Celem Przeglądu Sztuki Wideo THE 02 jest prezentacja szerszej publiczności...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Aneta Warszawska

Aneta Warszawska

"Moja fotograficzna torba jest zróżnicowana i czasem jest w niej na prawdę wszystko! :)"       ...

Tadeusz Wróbel

Tadeusz Wróbel

"Długie godziny w ciemni akademika nad odbitkami cz-b. eksperymenty z sepią..."        

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Reklamy Google