Aktualności

Jacek Fota. Some Things are Quieter than Others – premiera albumu

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

27 listopada w warszawskiej księgarni Bookoff (budynek MSN) odbędzie się premiera albumu pierwszego albumu Jacka Foty zatytułowanego Some Things are Quieter than Others. Zdaniem Jacka Foty Stany Zjednoczone są nudne i monotonne. Taką też ich wersję przedstawił w swoim pierwszym albumie Some Things are Quieter than Others.W trakcie czterech podróży, które odbył się w latach 2012–2013, Jacek Fota przemierzył tysiące kilometrów po USA, świadomie unikając metropolii i miejsc, których aurę znamy z telewizji, kina czy fotografii Ansela Adamsa i Joela Meyerowitza. Nawet jeśli te miejsca odwiedzał, nie widział w nich nic wartego sfotografowania. Skupił się natomiast na peryferiach, zakątkach cywilizacji oddalonych od obiektywu kamery i aparatu. To one, według autora tworzą obraz Stanów: nieefektownych, zwyczajnych, pozbawionych majestatyczności. W książce znajdują się 44 zdjęcia stanowiące podsumowanie tych czterech podróży. Można znaleźć wśród nich statyczne krajobrazy rozpołowione linią horyzontu, portrety pracowników miejskich placówek oraz wnętrza sugerujące brak czyjejś obecności. Zużyte artefakty popkultury, gdzie indziej będące nadal przedmiotami pożądania, tu walają się bezładnie na półkach w sklepach z używanymi rzeczami. Cykl Some Things are Quieter than Others to również poszukiwanie samotności i wyciszenia z dala od wielkich miast.

 Za projekt graficzny książki odpowiada Ania Nałęcka. Oprawa albumu przypomina zeszyt szkolny lub dziennik z podróży. Na naklejce na stronie tytułowej każdego albumu widnieje odręczny podpis autora. Łatwy do przetarcia papier pokrywa akwarela autorstwa Jagny Wróblewskiej. Wewnątrz znajdują się niewielkie fotografie, rozmieszczone w klasycznym układzie. Nie towarzyszy im żaden tekst, podpisy, jakby były to zdjęcia wywołane i włożone pospiesznie między strony zeszytu, na pamiątkę. Z tyłu książki pojawia się rysowana długopisem mapa Stanów Zjednoczonych. Na niej zaznaczono miejsca sfotografowane przez Jacka Fotę podczas realizacji cyklu. Równowaga i oszczędność projektu książki współgra bowiem z powściągliwością Foty w doborze tematów zdjęć i ich formy.

 


Jacek Fota to fotograf freelancer, mieszkający w Warszawie. Fotografią zajął się po powrocie do Polski ze studiów w USA. Od 2013 roku jest związany z agencją Anzenberger. W polu jego zainteresowań znajduje się przede wszystkim fotografia dokumentalna, pracuje głównie nad realizacjami długoterminowych projektów fotograficznych. Aktualnie, w ramach stypendium Urzędu Kultury m.st. Warszawy pracuje nad swoją drugą książką fotograficzną „PKiN”. Jacek jako pierwszy fotograf w Polsce podjął się sfotografowania całego Pałacu Kultury i Nauki, łącznie z miejscami niedostępnymi dla większości odwiedzających budynek.

 Jacek Fota, Some Things are Quieter than Others
104 strony
44 zdjęcia
165 x 198 mm
Zdjęcia: Jacek Fota
Edycja: Ewa Meissner
Akwarela z okładki: Jagna Wróblewska
Projekt: Ania Nałęcka / Tapir Book Design
self-published
Edycja: 500 copies
Warszawa 2014

 


Jacek Fota, Some Things are Quieter than Others
Premiera odbędzie się 27 listopada 2014 roku o godzinie 18.30
Księgarnia Bookoff, budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Emilii Plater 51
Warszawa

 

Źródło: Bookoff

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa - Plenery An…

Od ponad dwóch lat, kilka razy w roku, grupa twórców...

Flesz weekend z Trój…

Fujifilm i Trójka – program trzeci Polskiego Radia zapraszają na...

Nowe akcesoria Fujif…

Firma Fujifilm wprowadza na rynek serię nowych akcesoriów do bezlusterkowca...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Reklamy Google