Aktualności

Powder her Face

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej została otwarta wyjątkowa wystawa zdjęć Roberta Wolańskiego. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z markami Sony i Shiseido z okazji premiery opery Powder Her Face w adaptacji jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiej sceny operowej – Mariusza Trelińskiego.

Spektakl ten jest jednym z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych w tym roku. Powder Her Face to wyjątkowa opera, na którą składają się niesamowita muzyka, międzynarodowa obsada, kontrowersyjny scenariusz, który nie stroni od ostrych zwrotów akcji i mocnych akcentów, a także niestandardowy układ sceny i widowni.W pracę nad operą zaangażowani byli najwybitniejsi twórcy. Reżyserem jest Mariusz Treliński, którego wkład w rozwój sztuki w Polsce jest nieoceniony, autorem scenografii – Boris Kudlička. Orkiestrę poprowadził wybitny dyrygent Alejo Pérez, a choreografię i inscenizację przygotował Tomasz Wygoda. Kostiumy zaprojektował Marek Adamski, a peruki Łukasz Pycior. W rolach głównych zostali obsadzeni światowej sławy aktorzy zagraniczni, między inn
Wystawa zdjęć Roberta Wolańskiego jest oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym spektaklowi. 36 zdjęć prezentowanych w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przedstawia kulisy pracy największej sceny teatralnej w Europie oraz portrety artystów grających w Powder Her Face. Każdy z nich odgrywa kilka postaci, co sprawia, że zdjęcia są wyjątkowo różnorodne. Każdy kadr przedstawia inne stroje, fryzury, emocje i charakter poszczególnych postaci. Dzięki dużemu formatowi wydruków, po zakończeniu opery widz może nadal pozostać w klimacie przedstawienia. W przygotowanie aktorów do sesji zdjęciowej byli zaangażowani wszyscy twórcy opery. Stylizację makijażu z wykorzystaniem kosmetyków partnera wystawy – marki Shiseido – wykonała Marianna Yurkiewicz.

Wszystkie zdjęcia wykonane zostały z użyciem aparatów Sony z serii α i Cyber-shot – α7R, α7 II i α7S oraz RX100 III i RX1R. Robert Wolański wykorzystał w swojej pracy także różnorodne obiektywy. W zależności od sytuacji, dostępnego światła, zamierzonego efektu mógł dobierać różne właściwości optyczne poszczególnych produktów. W pracy z artystami, przygotowując poszczególne portrety, najczęściej wybierał obiektywy Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA oraz Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA w zestawie z aparatem Sony α7R z pełnoklatkową matrycą 36,4-megapixela. Jedno ze zdjęć portretowych zostało wykonane kompaktowym aparatem RX1R. W przypadku tego aparatu, fotograf mógł wykorzystać matrycę pełnoklatkową oraz stałoogniskowy obiektyw 35mm i pomimo niewielkich rozmiarów aparatu przygotować profesjonalne zdjęcie.W pracy przy zdjęciach zakulisowych, fotograf dobierał sprzęt ze względu na zmieniające się szybko warunki oraz efekt jaki chciał osiągnąć na zdjęciu. Oprócz typowych obiektywów z zoomem Vario-Tessar T* FE 16–35 mm F4 ZA OSS oraz FE 24–240 mm F3,5–6,3 OSS pracował także z wykorzystaniem aparatów Sony α7 II oraz Sony α7S, który jest dedykowany do pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Nadzwyczajna czułość tego aparatu (zakres czułości ISO: od 50 do 409 600) pozwala zmieniać wizje w piękne obrazy nawet w gęstym mroku, co idealnie widać na zdjęciu. Aby nie ingerować w prywatność pracujących na scenie aktorów czy tancerzy, Robert Wolański używał także niewielkiego RX100 III – zarówno posługując się opcją zoomu jak i podchodząc blisko fotografowanych. Przetwornik obrazu CMOS Exmor R typu 1,0" o efektywnej rozdzielczości 20,1 megapiksela zastosowany w aparacie, zapewnia idealne odwzorowanie szczegółów i dynamiki kolorów zdjęcia.Wystawa zdjęć Roberta Wolańskiego jest dostępna dla wszystkich widzów odwiedzających Teatr Wielki w czasie przedstawień oraz godzinę po każdym spektaklu aż do 30 czerwca 2015 roku.


Źródło: materiały prasowe organizatora
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Przegrzewający się N…

Firma Nikon poinformowała o problemie z aparatem Nikon COOLPIX L25....

Wystawa "Przeni…

"Przeniesienia" to pierwsza indywidualna wystawa Dominika Lewińskiego. Składa się z...

FILM VIDEO FOTO 2014…

Już 27 marca, w łódzkim Expo rozpocznie się XVII edycja...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Aneta Warszawska

Aneta Warszawska

"Moja fotograficzna torba jest zróżnicowana i czasem jest w niej na prawdę wszystko! :)"       ...

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Reklamy Google