Aktualności

„Z niepewności w niepewność: uchodźcy wojenni na Litwie w latach II Wojny Światowej”

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Od 6 sierpnia Galerii DOMEK ROMAŃSKI we Wrocławiu będzie można zobaczyć wystawę „Z niepewności w niepewność: uchodźcy wojenni na Litwie w latach II Wojny Światowej”  Bolesławy i Edmunda Zdanowskich.

Zdjęcia przedstawiają codzienne życie uchodźców w Wilnie na przełomie 1939 i 1940 roku. 76 Fotokopii możemy oglądać dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego im. M.K. Čiurlionisa w Kownie.

Kurator Vaida Sirvydaitė-Rakutienė o wystawie:
Po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 r. Litwę zalały tłumy uchodźców – ludności cywilnej oraz internowanych żołnierzy polskich. Nieco później, w październiku 1939 r., przybyli też mieszkańcy Niemiec i Związku Sowieckiego, zmuszeni przez tamtejsze władze do opuszczenia swoich krajów.(…)
Atmosferę panującą w Wilnie w końcu 1939 – na początku 1940 r. uwiecznili na swoich zdjęciach Edmund i Bolesława Zdanowscy, którzy podjęli się wykonania tej misji na zamówienie Towarzystwa Pomocy Wileńszczyźnie. (...) Zarówno same fotografie, jak i komentarze są cennym ikonograficznym źródłem wiedzy o codzienności pozostającej w cieniu wydarzeń historycznych 1939 r., odzwierciedlającym socjalne, społeczne, kulturalne i emocjonalno-psychologiczne aspekty życia uchodźców w Wilnie.
Wystawa zachęca do zwrócenia uwagi na wartości ogólnoludzkie, dostrzeżenie znaczenia działalności organizacji i towarzystw społecznych, (...) które wyciągnęły pomocną dłoń ludziom dotkniętym nieszczęściami wojennymi. 

Bolesława (1908-1982) i Edmund (1905-1984) Zdanowscy są przedstawicielami wileńskiej szkoły fotografii. Byli uczniami, a później współpracownikami słynnego wileńskiego fotografika – Jana Bułhaka. Oprócz pracy twórczej zajmowali się także nauczaniem fotografii. Edmund Zdanowski od 1929 r. pracował jako instruktor w Zakładzie Fotografii Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Pobrali się w 1930 roku, a od 1934 roku wspólnie prowadzili w Wilnie własny zakład fotograficzny. Razem realizowali także tematy fotograficzne, dlatego też swoje fotografie sygnowali jako wspólne dzieło. W latach 30. i 40. XX w. niestrudzenie dokumentowali Wilno, począwszy od planów ogólnych na detalach architektonicznych kończąc. Opuszczając Wilno w 1945 r. zostawili 439 szklanych negatywów, w obecnym Litewskim Muzeum Malarstwa. W 1945 roku Bolesława i Edmund Zdanowscy osiedlili się w Gdyni, gdzie kontynuowali swoją drogę artystyczną i pedagogiczną. Założyli pierwszą na Wybrzeżu szkołę fotograficzną - współtworzyli Liceum Fotografiki Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych w Gdyni, w 1952 roku przekształcone w Technikum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Oboje pracowali tam aż do 1970 r. Przez 25 lat pracy zawodowej Zdanowscy wykształcili około 500 uczniów - późniejszych artystów fotografików, operatorów telewizji i filmu, pedagogów fotografii. Ciągle bliski był im temat miasta. Fotografowali Gdańsk i Gdynię uwieczniając na fotografiach ciekawe miejsca i przemiany zachodzące w miejskim krajobrazie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 sierpnia o godzinie 17.00.
 

Źródło: materiały prasowe organizatora

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Nowa wtyczka do opro…

Fujifilm prezentuje nową wtyczkę do oprogramowania Adobe® Photoshop® Lightroom® umożliwiająca...

Toshiba przedstawia …

Podwójna kamera cyfrowa firmy Toshiba może trafić do urządzeń mobilnych...

Foto-majówka w Pieni…

Firma Next77, dystrybutor marki Tokina wraz z projektem fotowarsztaty.com, zapraszają...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Reklamy Google