Aktualności

Konkurs fotograficzny - Krzyki ślą

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Kolejna odsłona Odkrytek. Kochanym ciotkom nawiązuje formułą do poprzedniej, kontynuując ideę fotografowania czterech dzielnic Wrocławia poza Starym Miastem.

 

 

 

 

 

Ponownie zaproszeni do projektu zostali dwaj artyści wrocławscy: Karolina Zajączkowska i Maciej Bączyk. W ramach konkursu zorganizowanego wśród mieszkańców stolicy Dolnego Śląska znów zebrany zostanie zestaw 20 pocztówek ukazujących nietypowe zakątki miasta.

Projekt Odkrytki to próba wprowadzenia idei pocztówek na wyższy poziom. Wszystkie cechy, które przychodzą na myśl przy haśle pocztówka, tak jak format 10×15 centymetrów z zalaminowanym frontem, zdjęcia bardzo znanych miejsc, często ułożone w kolaż i przykryte mało subtelnymi napisami, stały się dla założycieli kolektywu kiczowatym antyprzykładem. Od początku ich celem projektu jest walka ze stereotypowym podejściem do widokówek zarówno pod względem formalnym, jak i treściowym. Artyści bawią się formą pocztówki, żeby wylansować nieznane bądź też ukryte miejsca, które może w inny sposób nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Utworzone z nich obrazy ubierane są w subtelną formę. Aspiracją kolektywu Odkrytki. Kochanym ciotkom jest również poszerzenie horyzontów myślenia o prezentowaniu fotografii, które często ograniczają się do powieszenia prac w galerii lub wydania ich w formie drogiego albumu, na taką, która może być zaprezentowana w ogólnodostępnej, prostej, acz niedocenianej formie widokówki. W tym wypadku istotnym jest połączenie wyrafinowanego obrazu z użytkowością, a dodatkowo przekonanie uczestników i odbiorców projektu, że każdy może być artystą. Podtrzymywana jest tu też sama funkcja, którą posiadają pocztówki. Odkrytki nie tylko bowiem tworzą widokówki ku uciesze własnej i swoich odbiorców, ale też wysyłane są do znajomych, rodziny, na przypadkowe adresy i do instytucji kultury. Tym samym podtrzymywana jest pocztówkowa tradycja.

 

 

 

 

 

Nazwa projektu “Odkrytki. Kochanym ciotkom” nie jest przypadkowa. Odwołuje się do wieczornego spaceru po jednej z wrocławskich dzielnic - Nadodrzu, podczas którego autorzy znaleźli porzucone, stare pudełko. W mgnieniu oka zwróciło to ich uwagę, gdyż było to bardzo stare opakowanie po torciku wedlowskim. W środku odkrywcy znaleźli mnóstwo kartek, notatek, dokumentów, a przede wszystkim - pocztówek. To był moment, w którym powstała idea kolektywu, ale założyciele dalej borykali się ze znalezieniem pasującej nazwy. To znalezisko okazało się zbawienne. Jedno ze zdjęć posiadało urokliwą dedykacja na odwrocie: „Kochanym Ciotkom przesyłamy swą podobiznę”. Zaadoptowali część dedykacji jako nazwę kolektywu artystycznego. Dodane też zostało słowo „odkrytki”, które stanowi przestarzałe, starorosyjskie określenie na kartkę pocztową. Połączenie Odkrytki. Kochanym ciotkom wydało się idealnym określeniem pocztówkowego projektu.

Po więcej informacji kierujecie się na stronę odkrytki.pl


Autorami projektu są: Katarzyna Ramocka, Michał Woroniak, Magdalena Placek, Paulina Anna Galaciak.

Konkurs Krzyki ślą w ramach projektu Odkrytki. Kochanym ciotkom
Przyjmowanie zgłoszeń: do 20 listopada 2015 roku
Ogłoszenie wyników: 25 listopada 2015 roku
Wrocław

 

Źródło: materiały prasowe organizatora

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Efekt Φ - wystawa Ja…

Efekt Φ to wystawa zorganizowana w Muzeum Historii Fotografii w...

Materiały z konfrenc…

Fujifilm udostępnił filmy z konferencji wprowadzającej na rynek nowe aparaty...

Skale szarości – czy…

Czy istnieje recepta na akt idealny? Jak osiągnąć oryginalność w...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Andrzej Wojciech Dworaczek

Andrzej Wojciech Dworaczek

"To doświadczenie pokazało mi jak niewiele jeszcze potrafię i że w fotografia to dziedzina, w której...

Reklamy Google