Aktualności

18. World Press Photo od listopada w KRAKOWIE

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

18. World Press Photo
Od 5 listopada do 2 grudnia 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

 

 

 

 

 

Każda historia – zarówno banalna opowieść, jak i ta o losach świata – ma swój początek. Jak wyglądał dzień w 1826 roku, kiedy Joseph Nicéphore Niépce stanął w oknie swojej rodzinnej posiadłości Le Gras w Saint Loup de Varennes koło Chalon i wykonał pierwszą w historii odbitkę fotograficzną? Po latach eksperymentów otrzymał utrwalony obraz. Tajemnicą pozostaje, czy był świadom, jak przełomowego odkrycia dokonał. Tego dnia ludzkie oko bezpowrotnie straciło dotychczasową niewinność.
Mads Nissen, Dania, Scanpix/Panos Pictures. Petersburg, Rosja. Zdjęcie Roku World Press Photo 2014. 1. Nagroda, Wydarzenia współczesne, Zdjęcie pojedyncze

 

 

 

 Wiele lat później, w 1955 roku, członkowie holenderskiego Związku Fotoreporterów przekształcili krajowy „De Zilveren Camera” w konkurs o międzynarodowym zasięgu. W trakcie jego trwania fotoreporterzy kształtowali obraz współczesnego świata, wskazując na epicentra globalnych zmian i konfliktów, niesamowitość świata przyrody i wydarzeń napotykanych codziennie oraz bliskość kosmosu.
Od samego początku aż do teraz wystawy World Press Photo były efektem reakcji na współczesną potrzebę szybkiego dostępu do informacji, a także niezwykłą możliwością zobaczenia w nowym świetle wydarzeń i problemów, którymi żyliśmy w bieżących latach. W tym roku po raz 18. w Galerii Bunkier Sztuki prezentowane są zdjęcia wykonane przez fotografów z całego świata.

Jury tegorocznej odsłony konkursu, złożone z 17 specjalistów z dziedziny fotografii, pod przewodnictwem Michele McNally, dyrektorki działu fotografii magazynu „The New York Times”, zdjęciem 2014 roku wybrało fotografię Madsa Nissena – fotoreportera gazety „Politiken”. Przedstawia ono Jona i Alexa, gejowską parę sfotografowaną w Petersburgu. Mniejszości seksualne zmagają się dziś z dyskryminacją prawną, społeczną, niejednokrotnie z aktami agresji, a fotografia Nissena, wykonana w zaciszu prywatnego mieszkania, to mocny głos w toczącej się debacie o prawach i równości społecznej.
World Press Photo to niezależna organizacja niedochodowa założona w 1955 roku w Holandii. Jej głównym celem jest promowanie i wspieranie pracy zawodowych fotografów prasowych. Poza działalnością wystawienniczą i wydawniczą organizacja prowadzi również przedsięwzięcia edukacyjne.

 

Źródło: materiały prasowe organizatora

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Fujifilm potrójnym z…

Powszechnie uznawane za najcenniejsze wyróżnienia w branży, przyznawane przez TIPA...

Wystawa "Przeła…

Spojrzeć na kogoś, zbliżyć się do niego, wysłuchać, zrozumieć, wreszcie...

Samsung SMART Camera…

Wszechstronny aparat Samsung WB1100F z serii poręcznych modeli WB z...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Reklamy Google