Aktualności

18. World Press Photo od listopada w KRAKOWIE

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

18. World Press Photo
Od 5 listopada do 2 grudnia 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

 

 

 

 

 

Każda historia – zarówno banalna opowieść, jak i ta o losach świata – ma swój początek. Jak wyglądał dzień w 1826 roku, kiedy Joseph Nicéphore Niépce stanął w oknie swojej rodzinnej posiadłości Le Gras w Saint Loup de Varennes koło Chalon i wykonał pierwszą w historii odbitkę fotograficzną? Po latach eksperymentów otrzymał utrwalony obraz. Tajemnicą pozostaje, czy był świadom, jak przełomowego odkrycia dokonał. Tego dnia ludzkie oko bezpowrotnie straciło dotychczasową niewinność.
Mads Nissen, Dania, Scanpix/Panos Pictures. Petersburg, Rosja. Zdjęcie Roku World Press Photo 2014. 1. Nagroda, Wydarzenia współczesne, Zdjęcie pojedyncze

 

 

 

 Wiele lat później, w 1955 roku, członkowie holenderskiego Związku Fotoreporterów przekształcili krajowy „De Zilveren Camera” w konkurs o międzynarodowym zasięgu. W trakcie jego trwania fotoreporterzy kształtowali obraz współczesnego świata, wskazując na epicentra globalnych zmian i konfliktów, niesamowitość świata przyrody i wydarzeń napotykanych codziennie oraz bliskość kosmosu.
Od samego początku aż do teraz wystawy World Press Photo były efektem reakcji na współczesną potrzebę szybkiego dostępu do informacji, a także niezwykłą możliwością zobaczenia w nowym świetle wydarzeń i problemów, którymi żyliśmy w bieżących latach. W tym roku po raz 18. w Galerii Bunkier Sztuki prezentowane są zdjęcia wykonane przez fotografów z całego świata.

Jury tegorocznej odsłony konkursu, złożone z 17 specjalistów z dziedziny fotografii, pod przewodnictwem Michele McNally, dyrektorki działu fotografii magazynu „The New York Times”, zdjęciem 2014 roku wybrało fotografię Madsa Nissena – fotoreportera gazety „Politiken”. Przedstawia ono Jona i Alexa, gejowską parę sfotografowaną w Petersburgu. Mniejszości seksualne zmagają się dziś z dyskryminacją prawną, społeczną, niejednokrotnie z aktami agresji, a fotografia Nissena, wykonana w zaciszu prywatnego mieszkania, to mocny głos w toczącej się debacie o prawach i równości społecznej.
World Press Photo to niezależna organizacja niedochodowa założona w 1955 roku w Holandii. Jej głównym celem jest promowanie i wspieranie pracy zawodowych fotografów prasowych. Poza działalnością wystawienniczą i wydawniczą organizacja prowadzi również przedsięwzięcia edukacyjne.

 

Źródło: materiały prasowe organizatora

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

XVI Targi Sprzętu Fo…

Już wkrótce odbęda się XVI Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio i...

Firmware dla Fujifil…

Firma FUJIFILM poinformowała, że jest już dostępna aktualizacja oprogramowania dla...

Pstrykowisko w katow…

Galeria BWA w Katowicach wychodząc naprzeciw wszystkim tym, którzy chcą...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Reklamy Google