Aktualności

„To, co trwałe” Tomasza Tomaszewskiego

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

 Album zwieńczający dwuletnią pracę mistrza fotoreportażu wśród górali z Bukowiny Tatrzańskiej trafi do sprzedaży 12 grudnia, wszystkie 130 fotografii zamieszczonych w publikacji, Tomasz Tomaszewski wykonał przy pomocy pełnoklatkowych aparatów Sony serii α7.

 Pracę nad albumem ukazujących życie codzienne oraz tradycję polskich górali Tomasz Tomaszewski rozpoczął w lutym 2014 roku. W tym czasie doskonale poznał zwyczaje, wiarę oraz niesamowitą relację górali z otaczającą ich naturą. Wyniki tej fascynującej przygody można podziwiać w albumie „To, co trwałe” złożonym ze 130 fotografii, uzupełnionych tekstem Grzegorza Kapli.

Tomasz Tomaszewski wybór tematu publikacji uzasadnia tym, że od dawna był zafascynowany polskimi góralami, a Bukowna Tatrzańska, z której pochodzą fotografie, zdaniem fotografa stanowi esencję polskiej góralszczyzny. Zdjęcia zamieszczone w albumie są próbą pokazania niezwykle ciekawej symboliki regionu, którą można identyfikować na gruncie całego Podhala.

Zdjęcia do albumu, przedstawiające górali oraz wspaniałe krajobrazy, zostały wykonane przy pomocy lekkich i poręcznych pełnoklatkowych aparatów Sony serii α7. Tomaszewski podczas realizacji projektu podkreślał, jak ważnym aspektem jest dla niego wybór sprzętu, gdyż zależało mu na tym, aby aparat nie przytłaczał ludzi i nie zawodził na odległym Podhalu. Niewielki Sony α7R doskonale spełnił się w roli dyskretnego obserwatora.

Zdjęcia, wiele tysięcy zdjęć, jakie powstały w ciągu dwóch lat pracy nad książką, wykonane zostały aparatami firmy Sony. Dziękuję firmie Sony Polska za udostępnienie tego znakomitego i bardzo profesjonalnego sprzętu, który nigdy nie zawiódł, nawet w najtrudniejszych warunkach – komentuje autor.

Wydawcą albumu „To, co trwałe” jest National Geographic Polska oraz Burda Książki, autorem tekstów, opisujących zdjęcia jest Grzegorz Kapla, natomiast projektem graficznym zajęła się Katarzyna Kubicka.

 

 Tomasz Tomaszewski jest członkiem agencji Visum Archiv w Hamburgu, Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Publikował swoje prace między innymi w „New York Times”, „Die Zeit”, „Time” oraz „Vogue”. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem "National Geographic", a od 1999 jest głównym konsultantem polskiej edycji. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Jedną z ostatnich jest „Best Feature” na National Geographic International Media Conference, którą otrzymał za materiał zrealizowany na Podlasiu.


https://www.youtube.com/watch?v=3xpHJSUsl5U


Źródło: materiały prasowe organizatora

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Fujifilm na lato – c…

 Ruszyła rejestracja na letnie warsztaty z Fujifilm, poświęcone fotografii ulicznej...

Warsztaty fotografii…

 Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza na kolejne warsztaty....

Asymmetry Festival 5…

Asymmetry Festival 5.0, który odbędzie się w dniach 2 -...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Andrzej Wojciech Dworaczek

Andrzej Wojciech Dworaczek

"To doświadczenie pokazało mi jak niewiele jeszcze potrafię i że w fotografia to dziedzina, w której...

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Reklamy Google