Aktualności

Wycieczka na Madagaskar sto lat później..

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Arek Ziemba zestawił zdjęcia Arkadego Fiedlera z własnymi wykonanymi współcześnie, w ten sposób powstała seria zdjęć "Wycieczka na Madagaskar sto lat później"

 

 

 


Fotografie, które nazwałem: Wycieczka na Madagaskar sto lat później,  to zdjęcia prezentowane obok poruszających wyobraźnię fotografii Arkadego Fiedlera. Nie powstały one z zamysłem kopiowania, porównywania czy czegoś podobnego. Po prostu pewnego razu zauważyłem podobieństwo w klimacie między jednym z kadrów z 1936 roku, a innym z 2013 roku. Potrzebowałem odpowiedniego nastroju, żeby więcej ujęć połączyć w to, co można nazwać: wycieczka na Madagaskar. Nie chodziło mi o to, żeby wszystkie zdjęcia były możliwie identycznymi kadrami, choć zdarzyły się i takie, niezwykle podobne. Bardziej interesował mnie klimat, nastrój… To coś, co unosi się na Madagaskarze w powietrzu. Spokój, mistycyzm, przodkowie, duchy, naturalność. Pasjonującym zajęciem było dla mnie oglądanie kompletu fotografii Fiedlera udostępnionych mi przez jego Synów Marka i Arkadego Radosława.(…).


Te fotografie, ta wycieczka na Madagaskar, mogą skłaniać do tego, żeby potwierdzić powszechne mniemanie, że ziemia jest już obmierzona. Wszystko już zmielone, opisane. Zdjęcia Fiedlera urzekają, bo są z innej epoki, tej co podobno już odeszła. Teraz już tego nie ma. E tam nie ma, pewnie że jest. A szczególnie na Madagaskarze, który nie ma aktualnie żadnego znaczenia strategicznego, nie stanowi dla świata i sąsiadów zza wody jakiegokolwiek zagrożenia. Powoduje to to, że w Madagaskar nie pompuje się pieniędzy jak w sąsiednią Afrykę. Przez to kraj ten pozostaje jednym z ostatnich żywych, autentycznych skansenów na Ziemi. O tym, że tak jest, świadczą rozmowy w Antananarivo, w których niejednokrotnie uczestniczyłem. Biała i malgaska śmietanka intelektualna stolicy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że Madagaskar nie jest tak bogaty jak Afryka i nie ma tak dobrze rozwiniętej infrastruktury. Świat pakował i będzie pakował pieniądze w Afrykę. W Afryce, gdy w jednym miejscu zaczynają się maczetować, to nie wiadomo, w którym skończą. Na Madagaskarze lud jest pacyfistyczny, musi dawać sobie radę w pojedynkę. Czy świat jest już zmielony na papkę? Nie. Za czasów Fiedlera też większość mówiła, że nie ma już co odkrywać. W rzeczywistości zawsze pozostaną na Ziemi miejsca, które będą fascynować. Dowodem tego… ta krótka wycieczka. (…). Arek Ziemba

 

 

 

 

 


Arek Ziemba to jedyny Polak nie-misjonarz władający językiem malgaskim, jedyny specjalista od Madagaskaru w Polsce i chyba jedyny, któremu lemury jedzą dosłownie z ręki. Fotograf, pilot wypraw, przewodnik po Czerwonej Wyspie i świetny gawędziarz. Na Madagaskarze prowadzi m.in. wyprawy autorskie, fotografuje, patrzy, rozmawia z ludźmi, szuka klimatów, sytuacji. Fascynuje go funkcjonowanie w dwóch skrajnie odmiennych światach, w uporządkowanej Europie i w kraju pogodnych Malgaszy. Odbył kilka wypraw po Madagaskarze. W 2012 roku wspólnie ze Zbyszkiem Sasem pokonał od źródeł aż po ujście niezdobytą dotychczas rzekę Antanambalana . Jako pierwsi biali, po pokonaniu dziewiczej dżungli,  zobaczyli na rzece wodospady. National Geographic Polska uhonorował tą wyprawę tytułem „Podróży Roku”. Cztery lata wcześniej, jego rowerową wyprawę śladami Arkadego Fiedlera przez porośnięte gęstą dżunglą górzyste rejony Madagaskaru aż do słynnej wsi Ambinanitelo, gdzie wspólnie z Piotrem Sudołem i Zbigniewem Sasem, spotkali ostatniego żyjącego świadka pobytu – polskiego „podróżnika z maszyną do pisania”, doceniło jury na 10 Spotkaniach Podróżników, Alpinistów i Żeglarzy  „Kolosy”. Fundator i prezes Fundacji Madagaskar, która oprócz promocji Madagaskaru i twórczości Arkadego Fiedlera, zbiera m.in. pieniądze na pomoc dla dzieci z Vohilava, dużej wsi w buszu. Autor fascynującego fotoreportażu „Wycieczka na Madagaskar sto lat później”, gdzie zestawił poruszające wyobraźnię zdjęcia Arkadego Fiedlera z własnymi, tymi wykonanymi współcześnie. Strona autorska fotografa i podróżnika:

www.ziembazmadagaskaru.pl.

 


Źródło: materiały prasowe organizatora

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Film i spotkanie z M…

BWA Jelenia Góra. Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii oraz Biuro Wystaw...

Koniec kompaktów? Fu…

Japoński gigant na swojej stronie internetowej opublikował oficjalny dokument przedstawiający...

Zapierające dech w p…

Przedstawiamy galerie genialnej fotografii krajobrazu autorstwa Cai Shi pochodzącego z...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Andrzej Wojciech Dworaczek

Andrzej Wojciech Dworaczek

"To doświadczenie pokazało mi jak niewiele jeszcze potrafię i że w fotografia to dziedzina, w której...

Tadeusz Wróbel

Tadeusz Wróbel

"Długie godziny w ciemni akademika nad odbitkami cz-b. eksperymenty z sepią..."        

Reklamy Google