Aktualności

Fujifilm prezentuje nowy aparat fotograficzny klasy Premium - XQ1

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

Fujifilm wprowadza na rynek model XQ1, aparat fotograficzny, który sprawi, że jakość serii X stanie się dostępna w jeszcze bardziej filigranowych rozmiarach. Kieszonkowych rozmiarów aparat XQ1 wyróżnia się nowo opracowanym obiektywem F1.8 z 4-krotnym zoomem oraz tym samym typem matrycy (2/3” X-Trans TM *1 CMOS II) oraz procesora (EXR II), które są stosowane w niezwykle cenionym modelu FUJIFILM X20.Choć sam aparat ma niezwykle małe wymiary (100mm szerokości x 58.8mm wysokości x 33.3mm głębokości czynią go zaawansowanym kieszonkowym aparatem fotograficznym), przy jego opracowywaniu konstruktorzy nie poszli na kompromis w zakresie sprawności działania i jakości obrazu. Elegancki design aparatu i szykowne wykończenie sprawiają, że XQ1 wyróżnia się także swym wyglądem. Dostępny w stylowej czarnej lub srebrnej tonacji emanuje luksusem i elegancją, stanowiąc doskonały aparat kompaktowy klasy Premium adresowany do wymagających użytkowników.

12-megapikselowa, 2/3” matryca X-Trans CMOS II kontroluje efekt mory i generowanie fałszywych kolorów bez potrzeby stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego. Procesor EXR II podwaja*4 prędkość przetwarzania poprzedniego układu, co niesłychanie ułatwia kontrolę szumów i utrzymanie wyrazistości obrazu, czyli piękne odwzorowanie odcieni zieleni, niebieskiego czy też tonacji skóry. Zakres dostępnych czułości rozciąga się od ISO 100 do ISO 12800, dzięki czemu możemy zrobić naturalne i wyraziste zdjęcia nawet przy słabym oświetleniu.

Nowo opracowany obiektyw F1.8 będący 4-krotnym zoomem optycznym (25-100mm*5) zawiera w swej konstrukcji 4 elementy sferyczne oraz 3 o wyjątkowo niskiej dyspersji, a wszystkie powierzchnie optyczne są powlekane oryginalnymi powłokami Fujinon HT-EBC w celu zredukowania efektów poświaty i duszków. Jasny, maksymalny otwór przysłony  F1.8 sprawia, że tło na zdjęciach charakteryzuje się naturalnym efektem bokeh, zapewniając ciekawy kontrast z głównym motywem zdjęcia.

Dodatkowo jakość obrazu wzbogacana jest przez technologię Lens Modulation Optimiser. Koryguje ona nawet drobne defekty optyczne i efekty dyfrakcji, które mogą pojawiać się przy przymknięciu otworu przysłony. W ten sposób zmaksymalizowana jest rozdzielczość obiektywu zapewniająca wyrazistość obrazu na całej powierzchni kadru. Optyczna stabilizacja obrazu o efektywności do 3EV*6 jest niezwykle użyteczna przy korzystaniu z aparatu w słabych warunkach oświetleniowych.

Wraz z szybko reagującym mechanizmem ustawiania ostrości oraz krótkim czasem uruchamiania, aparat XQ1 nie zawiedzie, gdy będziemy chcieli uchwycić ulotne chwile. Nowy model może poszczycić się najszybszym na świecie systemem AF ustawiającym ostrość już w 0.06*3 sekundy, a także interwałem fotografowania pomiędzy zdjęciami wynoszącym jedynie 0.3 sekundy*7. Czas opóźnienia w wyzwoleniu migawki to zaledwie 0.015 sekundy.

Doskonałemu działaniu aparatu XQ1 dorównują jego wygląd i walory obsługi. Rozmaite ustawienia, począwszy od zaawansowanych filtrów aż po manualne ustawianie ostrości, wartości przysłony i czasu migawki, zmienia się obracając precyzyjnie wykonany z aluminium pierścień sterujący okalający nasadę obiektywu. Dzięki temu nie trzeba szukać poszczególnych pozycji w menu. Ponadto, równie łatwo uzyskasz dostęp do wybranych przez siebie funkcji posługując się przyciskiem rozszerzenia funkcji (E-Fn), jaki umieszczono na tylnej ściance aparatu.

Użytkownik może łatwo przenosić bezprzewodowo zdjęcia z aparatu fotograficznego XQ1 do swojego smartfonu czy tabletu z zainstalowaną bezpłatną aplikacją FUJIFILM Camera Application. Nie potrzebne są numery identyfikacyjne ani hasła; wystarczy nacisnąć znajdujący się na górnym panelu aparatu przycisk Wi-Fi®, a następnie można dodawać zdjęcia bezpośrednio do blogu oraz dzielić się nimi ze znajomymi na portalach społecznościowych. Fotografujący może tak ustawić aparat XQ1, by odczytywał lokalizację ze smartfonu czy tabletu i przypisywał do zdjęć zakładki z informacją, gdzie zostały one zrobione.

3-calowy ekran Premium LCD aparatu XQ1 o rozdzielczości 920 tys. punktów zapewnia wygodny podgląd obrazu nawet przy jasnym oświetleniu. Ekran charakteryzuje się wysokim kontrastem, antyrefleksyjnym szkłem oraz kątem dobrego widzenia, wynoszącym zarówno w pionie jak i poziomie do 85°. Wyróżnianie wierzchołków ostrości (Focus Peak Highlight), czyli oznaczanie podczas ustawiania ostrości zarysów obszarów o wysokim kontraście, pomaga w uzyskaniu maksymalnie ostrych zdjęć, przy korzystaniu z manualnego ustawiania ostrości.

Dzięki trybom symulacji filmu użytkownik aparatu podkreśli swój własny styl i odtworzy unikalne dziedzictwo materiałów światłoczułych FUJIFILM. Wybierając jedną z pięciu odmian efektu, można rejestrować zdjęcia w oczekiwanej przez siebie tonacji barwnej. Velvia zapewnia żywą kolorystykę, Astia jest odpowiednia dla zdjęć portretowych, Provia to naturalna tonacja dla wszechstronnych zastosowań, a opcje te uzupełnia tryb Sepii oraz Monochromatyczny. Aparat oferuje także osiem opcji zaawansowanego filtra, które ułatwią kreatywne podejście do fotografii. Wśród dostępnych trybów należy wymienić Zabawkowy Aparat, Miniaturę, Dynamiczną tonację, Kolorystykę Pop, Zmiękczoną ostrość, Jasną tonację, Ciemną tonację oraz Częściowy kolor, a uzupełnia je tryb wielokrotnej ekspozycji  pozwalający na nałożenie dwóch zdjęć w pojedynczym kadrze.

Wbudowana Super Inteligentna Lampa Błyskowa precyzyjnie steruje ilością światła w każdej sytuacji zdjęciowej. Na przykład sceny takie jak naturalnie wyglądające wnętrza, ujęcia makro czy też zdjęcia potraw są odpowiednio doświetlane przez automatykę lampy, aby nie dopuścić do prześwietlenia pierwszego planu. Podobnie silnie oświetlone z tyłu obiekty, jak twarze postaci, zostaną pięknie i naturalnie doświetlone, by wydobyć z cienia wszelkie detale, które chcemy odwzorować na zdjęciu.

Dzięki zintegrowanej w aparacie funkcji wywoływania obrazów RAW, zdjęcia zapisane w formacie RAW można konwertować na pliki JPEG bez potrzeby korzystania z komputera i dodatkowego oprogramowania.
Filmy mogą być rejestrowane w postaci obrazu Full HD przy 60 klatkach na sekundę. Filmowanie wspomagane jest przez dedykowaną stabilizację obrazu, która ułatwia uzyskiwanie płynnego obrazu podczas filmowania z ręki. Jeśli chcemy eksplorować swoje talenty reżyserskie, warto wypróbować tryby symulacji filmu światłoczułego, które nadadzą impresjom filmowym unikalnego charakteru.


Podstawowe cechy i funkcje:

 • 12 megapikselowa matryca X-Trans CMOS II
 • Oryginalny układ filtra barw podstawowych kontrolujący efekt mory i fałszywych kolorów bez potrzeby stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego
 • Procesor EXR II
 • 4-krotny optyczny zoom, F1.8-F4.9, odpowiednik ogniskowych 25-100mm w formacie małoobrazkowym
 • 4-krotny inteligentny cyfrowy zoom (16-krotny w połączeniu z zoomem optycznym)
 • Technologia Lens Modulation Optimiser dla poprawienia jakości obrazu
 • Bezprzewodowy transfer zdjęć z wykorzystaniem aplikacji FUJIFILM Camera Application
 • Doskonały 3 calowy ekran LCD, 920 tys. punktów; kąt dobrego widzenia w poziomie i w pionie do 85°
 • Zintegrowany w aparacie konwerter RAW
 • ISO 100 – 12800
 • Wbudowana super inteligentna lampa błyskowa
 • Pięć trybów symulacji filmu światłoczułego (Velvia, ASTIA, PROVIA, Sepia oraz Monochromatyczny)
 • Osiem zaawansowanych efektów filtra: Zabawkowy aparat, Miniatura, Dynamiczna tonacja, Kolorystyka Pop, Zmiękczona ostrość, Jasna tonacja, Ciemna tonacja oraz Częściowy kolor
 • Filmowanie Full HD


Dostępne akcesoria:

 • Skórzany futerał na korpus  (Black BLC-XQ1 BC and Brown BLC-XQ1 BW
 • Wodoszczelna obudowa WP-XQ1 umożliwiająca zanurzanie aparatu na głębokość do 40 metrów
 • Zestaw pierścieni uszczelniających ORK-XQ1

  

Źródło: Materiały prasowe FujifilmKomentarze  

 
0 #1 fred 2013-10-18 13:14
4.9 przy 100mm nie przystoi żeby określać tą małpkę "klasą premium"
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Polish "Misia…

Galerii Imaginarium zaprasza na wystawę Polish "Misia" Borysa Makarego. "Maskotka,...

Safari z Sigmą - Ple…

Sigma ProCentrum w Warszawie serdecznie zaprasza wszystkich entuzjastów fotografii na...

Nowy algorytm do ozn…

Od 2010 roku Facebook wykorzystuje oprogramowanie do rozpoznawania twarzy na...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Reklamy Google