Aktualności

Zapowiedź aktualizacji oprogramowania firmware dla aparatów FUJIFILM X-E1, X100S i X-E2

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Firma FUJIFILM poinformowała, że 19 grudnia  udostępniona zostanie aktualizacja oprogramowania firmware dla modeli X-E1, X100S i X-E2, która poprawi obsługę i funkcjonalność tych aparatów klasy premium.

 

Aktualizacja ta jest odpowiedzią na potrzeby klientów i umożliwi użytkownikom wzbogacenie wyżej wymienionych modeli o funkcje znane z najnowszych aparatów Fujifilm X, które pojawiły się na rynku w październiku 2013 r. Firma Fujifilm chce utrzymać te aparaty na jak najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego tak, aby użytkownicy modeli z serii X mogli z nich korzystać jak najbardziej efektywnie.

 

Najważniejsze informacje o aktualizacji


1. Nowa funkcja edycji nazw plików z obrazami. Dotychczas każde zrobione zdjęcie automatycznie otrzymywało nazwę pliku w postaci: DSCF. Teraz nazwę tę będzie można zmienić na dowolną, przy czym nazwa pliku będzie czteroliterowa w przypadku przestrzeni barw sRGB lub trzyliterowa w przypadku przestrzeni barw Adobe RGB. Funkcja ta ułatwi organizowanie wykonanych zdjęć oraz sortowanie obrazów w grupach.

Wybór typu pliku przed zmianą nazwy

Edycja nazwy pliku


2. Poprawiona funkcja konwersji plików RAW. Po aktualizacji oprogramowania firmware obróbka obrazów RAW w aparacie przy użyciu wbudowanego konwertera plików RAW będzie wygodniejsza, ponieważ po zakończeniu konwersji aparat wyświetli pierwotny obraz RAW (dotychczas na ekranie był wyświetlany skonwertowany plik JPG i użytkownik musiał ręcznie przechodzić do kolejnego pliku RAW).


3. Ustawienie ekspozycji widoczne w podglądzie na żywo i na histogramie. Dotyczy tylko modeli X-E1 i X100S. Funkcja jest już dostępna w modelu X-E2. Aktualna wartość ekspozycji będzie teraz wyświetlana na obrazach i na histogramie (na obrazie będzie również wyświetlany czas naświetlania oraz wartość przysłony ustawione w trybie ręcznej ekspozycji). W sytuacji, gdy obraz z podglądu na żywo będzie się różnił od ostatecznego zdjęcia (np. podczas korzystania z lampy błyskowej), ustawienie to będzie można wyłączyć.


4. Zmiana numerowania ujęć wykonanych w trybie zdjęć seryjnych. Dotyczy tylko modeli X-E1 i X100S. Funkcja jest już dostępna w modelu X-E2. Dotychczas w trybie zdjęć seryjnych tylko pierwsze ujęcie było wyświetlane na pełnym ekranie, a kolejne klatki były wyświetlane w formie miniaturek w prawym dolnym rogu. Ponadto numer pliku był zapisywany w formacie: S+7 cyfr. Po aktualizacji oprogramowania firmware wszystkie klatki uchwycone w trybie zdjęć seryjnych będą wyświetlane na pełnym ekranie podczas odtwarzania. Numer pliku będzie natomiast zapisywany w tym samym formacie, co zwykłe, pojedyncze ujęcia, dzięki czemu gotowe zdjęcia będzie można łatwej uporządkować.


5. Możliwość zmiany wartości przysłony i czasu naświetlania po wybraniu blokady automatyki ekspozycji. Dotyczy tylko modeli X-E1 i X100S. Funkcja jest już dostępna w modelu X-E2. Wartość przysłony i czas naświetlania będzie można zmienić, zachowując tę samą ekspozycję (wartość EV) przy użyciu przycisku blokady automatyki ekspozycji. Fotograf będzie zatem mógł dostosować ustawienia nawet w ostatniej chwili, tuż przed wykonaniem zdjęcia.


6. Możliwość ustawienia domyślnej i maksymalnej czułości oraz minimalnego czasu naświetlania po wybraniu trybu automatycznej czułości ISO
Dotyczy tylko modelu X-E1. Funkcja jest już dostępna w modelach X100S i X-E2. Po wybraniu opcji AUTO w ustawieniach czułości ISO użytkownik może także ustawić standardową czułość ISO, maksymalną czułość ISO oraz minimalny czas naświetlania, który może teraz wynosić 1/500 s.


7. Poprawiony zakres pokrycia i precyzja jasnej ramki w wizjerze optycznym
Dotyczy tylko modelu X100S. Nie dotyczy modeli X-E1 i X-E2, ponieważ nie są one wyposażone w wizjer optyczny. Dzięki utrzymaniu pozycji jasnej ramki z kompensacją paralaksy po włączeniu blokady autofokusa fotografowany obszar będzie można sprawdzić nawet po zwolnieniu spustu migawki.

 

Data udostępnienia nowego oprogramowania firmware
19 grudnia 2013 (czwartek) godz. 6:00 czasu CET
Oprogramowanie firmware będzie dostępne pod poniższym adresem: http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/software/#firmware.

 

Źródło: Materiały prasowe Fujifilm

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Zoologiczne osobliwo…

Od 5 września w Galerii Entropia we Wrocławiu w ramach...

Nowy Hasselblad Stel…

Hasselblad, szwedzki producent średnioformatowych aparatów i obiektywów zaprezentował drugą generację...

Alicja Jakimów - …

Wystawa jest podsumowaniem projektu "Art. Zatrzymani" realizowanego przez bielską artystkę,...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Lilianna Bryszewska

Lilianna Bryszewska

"W 2004 roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę..."        

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Reklamy Google