Aktualności

Firmware dla Fujifilm X-Pro1, X-E1, X100S i X-E2 już dostępny

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Firma FUJIFILM poinformowała, że jest już dostępna aktualizacja oprogramowania dla sztandarowego bezlusterkowca Fujifilm, modelu X-Pro1, która poprawia obsługę i funkcjonalność aparatu.

 

Aktualizacja ta jest odpowiedzią na potrzeby klientów i umożliwi użytkownikom modelu X-Pro1 wzbogacenie go o funkcje znane z najnowszych aparatów Fujifilm X, które pojawiły się na rynku w październiku 2013 r. X-Pro1 ma nadal być sztandarowym modelem wśród aparatów z serii X, w związku z czym firma Fujifilm chce utrzymać go na jak najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego.


Najważniejsze informacje o aktualizacji:

1. Poprawiony zakres pokrycia i precyzja jasnej ramki w wizjerze optycznym. Zakres pokrycia jasnej ramki wyświetlającej fotografowany obszar w wizjerze optycznym został poprawiony, aby widoczne pole widzenia było bardziej zbliżone do rzeczywistego obrazu. Dzięki utrzymaniu pozycji jasnej ramki z kompensacją paralaksy po włączeniu blokady autofokusa fotografowany obszar będzie można sprawdzić nawet po zwolnieniu spustu migawki.


2. Ustawienie ekspozycji widoczne w podglądzie na żywo i na histogramie. Aktualna wartość ekspozycji będzie teraz wyświetlana na obrazach i na histogramie (na obrazie będzie również wyświetlany czas naświetlania oraz wartość przysłony ustawione w trybie ręcznej ekspozycji). W sytuacji, gdy obraz z podglądu na żywo będzie się różnił od ostatecznego zdjęcia (np. podczas korzystania z lampy błyskowej), ustawienie to będzie można wyłączyć.


3. Możliwość zmiany wartości przysłony i czasu naświetlania po wybraniu blokady automatyki ekspozycji. Wartość przysłony i czas naświetlania będzie można zmienić, zachowując tę samą ekspozycję (wartość EV) przy użyciu przycisku blokady automatyki ekspozycji. Fotograf będzie zatem mógł dostosować ustawienia nawet w ostatniej chwili, tuż przed wykonaniem zdjęcia.


4. Możliwość ustawienia domyślnej i maksymalnej czułości oraz minimalnego czasu naświetlania po wybraniu trybu automatycznej czułości ISO. Po wybraniu opcji AUTO w ustawieniach czułości ISO użytkownik może także ustawić standardową czułość ISO, maksymalną czułość ISO oraz minimalny czas naświetlania, który może teraz wynosić 1/500 s.


5. Nowa funkcja edycji nazw plików z obrazami. Dotychczas każde zrobione zdjęcie automatycznie otrzymywało nazwę pliku w postaci: DSCF. Teraz nazwę tę będzie można zmienić na dowolną, przy czym nazwa pliku będzie czteroliterowa w przypadku przestrzeni barw sRGB lub trzyliterowa w przypadku przestrzeni barw Adobe RGB. Funkcja ta ułatwi organizowanie wykonanych zdjęć oraz sortowanie obrazów w grupach.

Wybór typu pliku przed zmianą nazwy

Edycja nazwy pliku


6. Zmiana numerowania ujęć wykonanych w trybie zdjęć seryjnych. Dotychczas w trybie zdjęć seryjnych tylko pierwsze ujęcie było wyświetlane na pełnym ekranie, a kolejne klatki były wyświetlane w formie miniaturek w prawym dolnym rogu. Ponadto numer pliku był zapisywany w formacie: S+7 cyfr. Po aktualizacji oprogramowania firmware wszystkie klatki uchwycone w trybie zdjęć seryjnych będą wyświetlane na pełnym ekranie podczas odtwarzania. Numer pliku będzie natomiast zapisywany w tym samym formacie, co zwykłe, pojedyncze ujęcia, dzięki czemu gotowe zdjęcia będzie można łatwej uporządkować.


7. Poprawiona funkcja konwersji plików RAW. Po aktualizacji oprogramowania firmware obróbka obrazów RAW w aparacie przy użyciu wbudowanego konwertera plików RAW będzie wygodniejsza, ponieważ po zakończeniu konwersji aparat wyświetli pierwotny obraz RAW (dotychczas na ekranie był wyświetlany skonwertowany plik JPG i użytkownik musiał ręcznie przechodzić do kolejnego pliku RAW).

 

Źródło: Materiały prasowe Fujifilm

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Sudeckie fotowarszta…

Tokina wraz z projektem fotowarsztaty.com, zapraszają w weekend 20-22 marca...

Photoshop CC i Light…

Adobe po raz kolejny oferuje aplikacje Photoshop CC oraz Lightroom...

"Bramy Miasta…

Warszawski okręg Związku Polskich Artystów Fotografików zaprasza do Starej Galerii...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Arkadiusz Kucharski

Arkadiusz Kucharski

"...później pokochałem fotografię. Czy z wzajemnością nie ma pewności..."      

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Reklamy Google