Aktualności

Firmware dla Fujifilm X-Pro1, X-E1, X100S i X-E2 już dostępny

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Firma FUJIFILM poinformowała, że jest już dostępna aktualizacja oprogramowania dla sztandarowego bezlusterkowca Fujifilm, modelu X-Pro1, która poprawia obsługę i funkcjonalność aparatu.

 

Aktualizacja ta jest odpowiedzią na potrzeby klientów i umożliwi użytkownikom modelu X-Pro1 wzbogacenie go o funkcje znane z najnowszych aparatów Fujifilm X, które pojawiły się na rynku w październiku 2013 r. X-Pro1 ma nadal być sztandarowym modelem wśród aparatów z serii X, w związku z czym firma Fujifilm chce utrzymać go na jak najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego.


Najważniejsze informacje o aktualizacji:

1. Poprawiony zakres pokrycia i precyzja jasnej ramki w wizjerze optycznym. Zakres pokrycia jasnej ramki wyświetlającej fotografowany obszar w wizjerze optycznym został poprawiony, aby widoczne pole widzenia było bardziej zbliżone do rzeczywistego obrazu. Dzięki utrzymaniu pozycji jasnej ramki z kompensacją paralaksy po włączeniu blokady autofokusa fotografowany obszar będzie można sprawdzić nawet po zwolnieniu spustu migawki.


2. Ustawienie ekspozycji widoczne w podglądzie na żywo i na histogramie. Aktualna wartość ekspozycji będzie teraz wyświetlana na obrazach i na histogramie (na obrazie będzie również wyświetlany czas naświetlania oraz wartość przysłony ustawione w trybie ręcznej ekspozycji). W sytuacji, gdy obraz z podglądu na żywo będzie się różnił od ostatecznego zdjęcia (np. podczas korzystania z lampy błyskowej), ustawienie to będzie można wyłączyć.


3. Możliwość zmiany wartości przysłony i czasu naświetlania po wybraniu blokady automatyki ekspozycji. Wartość przysłony i czas naświetlania będzie można zmienić, zachowując tę samą ekspozycję (wartość EV) przy użyciu przycisku blokady automatyki ekspozycji. Fotograf będzie zatem mógł dostosować ustawienia nawet w ostatniej chwili, tuż przed wykonaniem zdjęcia.


4. Możliwość ustawienia domyślnej i maksymalnej czułości oraz minimalnego czasu naświetlania po wybraniu trybu automatycznej czułości ISO. Po wybraniu opcji AUTO w ustawieniach czułości ISO użytkownik może także ustawić standardową czułość ISO, maksymalną czułość ISO oraz minimalny czas naświetlania, który może teraz wynosić 1/500 s.


5. Nowa funkcja edycji nazw plików z obrazami. Dotychczas każde zrobione zdjęcie automatycznie otrzymywało nazwę pliku w postaci: DSCF. Teraz nazwę tę będzie można zmienić na dowolną, przy czym nazwa pliku będzie czteroliterowa w przypadku przestrzeni barw sRGB lub trzyliterowa w przypadku przestrzeni barw Adobe RGB. Funkcja ta ułatwi organizowanie wykonanych zdjęć oraz sortowanie obrazów w grupach.

Wybór typu pliku przed zmianą nazwy

Edycja nazwy pliku


6. Zmiana numerowania ujęć wykonanych w trybie zdjęć seryjnych. Dotychczas w trybie zdjęć seryjnych tylko pierwsze ujęcie było wyświetlane na pełnym ekranie, a kolejne klatki były wyświetlane w formie miniaturek w prawym dolnym rogu. Ponadto numer pliku był zapisywany w formacie: S+7 cyfr. Po aktualizacji oprogramowania firmware wszystkie klatki uchwycone w trybie zdjęć seryjnych będą wyświetlane na pełnym ekranie podczas odtwarzania. Numer pliku będzie natomiast zapisywany w tym samym formacie, co zwykłe, pojedyncze ujęcia, dzięki czemu gotowe zdjęcia będzie można łatwej uporządkować.


7. Poprawiona funkcja konwersji plików RAW. Po aktualizacji oprogramowania firmware obróbka obrazów RAW w aparacie przy użyciu wbudowanego konwertera plików RAW będzie wygodniejsza, ponieważ po zakończeniu konwersji aparat wyświetli pierwotny obraz RAW (dotychczas na ekranie był wyświetlany skonwertowany plik JPG i użytkownik musiał ręcznie przechodzić do kolejnego pliku RAW).

 

Źródło: Materiały prasowe Fujifilm

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Rusza promocja na ap…

Fujifilm ogłasza promocję cashback, obejmującą łącznie 15 aparatów, obiektywów i...

"Miasto” - wyst…

W dniach 17.04-05.05.2013 odbędzie się organizowana przez Związek Polskich Artystów...

Nikon COOLPIX S6900 …

Firma Nikon zaprezentowała razem z poprzednimi premierami również model COOLPIX...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Andrzej Wojciech Dworaczek

Andrzej Wojciech Dworaczek

"To doświadczenie pokazało mi jak niewiele jeszcze potrafię i że w fotografia to dziedzina, w której...

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Reklamy Google