Aktualności

S1 - nowy megazoom do zadań specjalnych od Fujifilm

Ocena użytkowników:  / 11
SłabyŚwietny 

Firma FUJIFILM zapowiada premierę modelu FinePix S1, który – wśród aparatów hybrydowych z zoomem powyżej 50x - jest pierwszym na świecie aparatem hybrydowym odpornym na warunki pogodowe. Jest on pełen nowych rozwiązań technologicznych usprawniających kreatywne fotografowanie i oferuje to, czego można oczekiwać od aparatu hybrydowego, w tym wydajny obiektyw z zoomem optycznym 50x i stabilizacją obrazu, łącznością bezprzewodową i nagrywaniem filmów w jakości Full HD. Wszystko to zostało zamknięte w wytrzymałym korpusie odpornym na kurz i wodę.

W czasie ulewy większość użytkowników szybko chowa swoje aparaty kompaktowe i hybrydowe do toreb i kieszeni, aby je ochronić przed deszczem. Z modelem S1 jest jednak inaczej dzięki odpornemu na warunki pogodowe korpusowi. Z aparatu można bez problemu korzystać nawet wtedy, gdy wokół jest dużo wody lub kurzu, co pozwala uchwycić te obrazy, które umykają innym fotografom. Zintegrowana konstrukcja korpusu i obiektywu oraz uszczelnienia w około 70 miejscach pozwalają wykonywać zdjęcia w terenie bez martwienia się o pogodę, porę roku czy inne, ogólne warunki otoczenia.

Aparat S1 jest wyposażony w nowy obiektyw Fujinon z zoomem optycznym 50x (odpowiednik 24-1200 mm) z jasnym zakresem przysłony F2,8-F5,6 i 3,0-krokową stabilizacją obrazu z przesunięciem obiektywu. Szeroki zakres przybliżenia i dodatkowy tryb super makro (umożliwiający ogniskowanie na obiektach położonych w odległości zaledwie 1 cm) otwierają rozmaite możliwości fotografowania, od malowniczych ujęć szerokokątnych po mocno wykadrowane ujęcia tele.

Skuteczne połączenie 13 elementów w 11 grupach, w tym 2 soczewek asferycznych i 4 soczewek ze szkła ED, zapewnia wysoką jakość obrazu z ograniczoną aberracją oraz znakomitą ostrość zarówno w środku kadru, jak i przy krawędziach, w całym zakresie przybliżenia. Zastosowanie unikalnej technologii wielowarstwowej powłoki Fujinon Super EBC pozwoliło ograniczyć występowanie tzw. duszków i efektu flary, wskutek czego nawet zdjęcia wykonane w niesprzyjających warunkach (np. światło padające z tyłu obiektu) są ostre i wyraźne.

Kolejne możliwości otwiera opracowany przez firmę Fujifilm inteligentny zoom cyfrowy 100x, który dzięki nowemu mechanizmowi przetwarzania sygnału zapewnia jakość obrazu zbliżoną do tej uzyskiwanej przy użyciu zoomu optycznego. Aby ułatwić pracę w tak dużym przybliżeniu, aparat wyposażono w nowy przycisk oddalania widoku, który umożliwia użytkownikowi sprawdzenie kadru poprzez szybką zmianę pola widzenia wtedy, gdy fotografowany obiekt z niego zniknie.


Dzięki nowemu układowi redukcji szumów oraz podświetlanej matrycy CMOS 16,4 MPix 1/2,3 cala aparat S1 potrafi robić jasne, wyraźne zdjęcia w ciemnych scenach, oferując czułość sięgającą ISO 12800. Dzięki przetwarzaniu równoległemu nowy, wielordzeniowy procesor aparatu ma krótszy czas reakcji, maksymalna szybkość autofokusa wynosi 0,14 s , aparat jest gotowy do pracy w ciągu ok. 0,68 s , odstęp w wykonywaniu zdjęć wynosi ok. 0,65 s, a maksymalna szybkość w trybie zdjęć seryjnych to ok. 10,0 kl./s . Ponadto aparat obsługuje karty SD zgodne z szybkim interfejsem UHS-1, więc fotograf może błyskawicznie robić zdjęcia i nie martwić się, że przegapi jakiś ważny moment.

Aparat S1 umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD (1920x1080, 60p) z dużą precyzją, a nowa 5-osiowa stabilizacja obrazu i redukcja szumów 3D znacząco usprawniają jego działanie podczas kręcenia filmów. Wspomniana optyczno-elektroniczna 5-osiowa stabilizacja obrazu redukuje rozmycia wynikające z poruszania aparatem w pionie i poziomie oraz obracania go podczas nagrywania filmu, co zwykle ma miejsce, gdy użytkownik idzie. Płynność nagrań zwiększa także boczna dźwignia, którą można wybrać jedno z dwóch ustawień szybkości zoomu. Dźwignia ta umożliwia swobodną regulację zoomu lewą ręką, podczas gdy prawa ręka znajduje się na spuście migawki. Po ustawieniu dużej szybkości aparat błyskawicznie przybliża widok fotografowanego obiektu.

Funkcja redukcji szumów 3D wykorzystuje wiele klatek, aby poprawić jakość obrazu rejestrowanego przy wysokiej czułości, a także ułatwia regulację ekspozycji filmu. Aparat FinePix S1 jest ponadto wyposażony w funkcję rozpoznawania sceny podczas nagrywania filmu, która automatycznie ustawia odpowiednią ekspozycję w zależności od panujących warunków tak, aby użytkownik mógł skupić się na kręceniu filmu. Aby nadać filmom bardziej kreatywnego charakteru, można użyć któregoś z ośmiu zaawansowanych filtrów. Dzięki specjalnemu przyciskowi nagrywanie filmów można rozpocząć szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Warto jeszcze wspomnieć o wbudowanym trybie nagrywania w zwolnionym tempie pracującym z maksymalną szybkością 480 klatek na sekundę.

W celu przyspieszenia edycji aparat S1 wyposażono w wybrane funkcje przetwarzania filmów, takie jak przycinanie filmów pozwalające usunąć fragmenty nagrania, a także łączenie filmów umożliwiające połączenie osobnych nagrań w jeden plik do dalszej obróbki w aparacie. Jakość dźwięku w nagrywanych filmach również uległa poprawie dzięki zastosowaniu filtra wiatru i wyciszeniu pracy obiektywu (podczas zmiany przybliżenia i autofokusa).

Aparat Fujifilm S1 umożliwia zdalne wykonywanie zdjęć i filmów przy użyciu smartfonu lub tabletu. Obrazy te można łatwo przesyłać do smartfonów i komputerów przy użyciu tej samej łączności Wi-Fi. Wystarczy pobrać i zainstalować nową aplikację Fujifilm Camera Remote, a następnie nacisnąć przycisk Wi-Fi umieszczony na aparacie, żeby cieszyć się możliwościami, jakie daje podłączenie sprzętu do bezprzewodowej sieci lokalnej. A mowa tu nie tylko o zdalnym zwalnianiu migawki przy użyciu wybranego urządzenia, ale także o przybliżaniu i oddalaniu widoku, precyzyjnym komponowaniu kadru oraz nagrywaniu filmów. Równie łatwe jest przesyłanie obrazów do smartfonów i komputerów, na których można je oglądać w pełnej krasie. Ponadto dzięki łączności Wi-Fi użytkownicy aparatu S1 mogą w prosty sposób tworzyć kopie zapasowe zdjęć i filmów na komputerze.

Aparat Fujifilm S1 jest pełen łatwych w użyciu funkcji, jakich szukają współcześni, wymagający fotografowie. Elektroniczny wizjer o rozdzielczości 920 000 punktów dobrze odwzorowuje każdą scenę nawet przy silnym słońcu, a duży i wyraźny uchylny wyświetlacz LCD ułatwia kadrowanie pod małym kątem, na przykład podczas fotografowania kwiatów lub nagrywania filmów wysoko nad tłumem.

O ostrość obrazu podczas ręcznego ogniskowania dba funkcja podświetlania ostrych obszarów kadru, która podkreśla kontury obiektu i inne obszary o dużym kontraście po skupieniu na nich widoku. Aparat S1 umożliwia robienie zdjęć w formacie RAW, dając tym samym użytkownikowi większą swobodę podczas ich wywoływania. Tryb niestandardowy (C) umieszczono na pokrętle wyboru trybu obok popularnych trybów P, A, S oraz M, co pozwala użytkownikowi zapisać często używane ustawienia i szybko je aktywować. Przycisk funkcyjny natomiast pozwala tworzyć skróty do ustawień, takich jak balans bieli lub czułość ISO. Z myślą o kreatywnej fotografii udostępniono różne opcje współczynnika kształtu, w tym 1:1, 3:2, 4:3 i 16:9, a także zaawansowane filtry, dzięki którym użytkownik może dać wyraz swojej wizji bezpośrednio w aparacie. Do wyboru jest 10 efektów artystycznych: Wzmocnienie kolorów, Aparat zabawkowy, Miniatura, Częściowy kolor, Jasna tonacja, Zmiękczona ostrość, Krzyżowe błyski, Dynamiczna tonacja, Rybie oko i Ciemna tonacja. Ponadto aparat S1 oferuje szybkie, wieloklatkowe przetwarzanie obrazu polegające na tym, że po wykonaniu dwóch lub więcej ujęć z różną ekspozycją można je połączyć w obraz HDR (High Dynamic Range). Tryb dynamicznej panoramy 360 pozwala natomiast tworzyć zdjęcia panoramiczne 360°. W tym celu wystarczy nacisnąć spust migawki i obrócić się z aparatem dookoła. To bardzo łatwa w użyciu funkcja, która daje niesamowite efekty, co najlepiej widać na zdjęciach krajobrazowych. Należy jeszcze wspomnieć o funkcji rejestracji w odstępach, która automatycznie zwalnia spust migawki w regularnych odstępach zdefiniowanych przez użytkownika. Ujęcia można wykonywać w odstępie nawet 10 minut przez maksymalnie 6 godzin.

 

Najważniejsze zalety aparatu Fujifilm FinePix S1:

- Wytrzymały aparat hybrydowy odporny na kurz i warunki pogodowe
- Obiektyw z zoomem optycznym 50x i stabilizacją obrazu (odpowiednik 24-1200 mm)
- Tryb super makro z odległością 1 cm
- 5-osiowa stabilizacja obrazu
- Podświetlana matryca CMOS 16,4 MPix 1/2,3 cala
- Szybkość autofokusa 0,14 s
- Gotowość do pracy w ciągu ok. 0,68 s
- Odstęp w wykonywaniu zdjęć ok. 0,65 s
- Maksymalna szybkość w trybie zdjęć seryjnych ok. 10,0 kl./s
- Elektroniczny wizjer o rozdzielczości 920 000 punktów
- Uchylny wyświetlacz LCD
- Funkcja rejestracji filmu poklatkowego w odstępach (do 10 minut przez maksymalnie 6 godzin)
- 10 zaawansowanych filtrów artystycznych
- Łączność Wi-Fi

 

 

Źródło: Materiały prasowe Fujifilm


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Szkolenia profesjona…

Podstawą w profesjonalnej obróbce zdjęć jest zachowanie maksymalnej jakości zdjęć...

Dolnośląski ZPAF w M…

Od 22 stycznia w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański we...

Wystawa Katarzyny Ma…

"Kobiety Mocy" to projekt fotograficzny skupiający się wokół współcześnie istniejących...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Arkadiusz Kucharski

Arkadiusz Kucharski

"...później pokochałem fotografię. Czy z wzajemnością nie ma pewności..."      

Reklamy Google