Aktualności

Fujinon XF 56mm - nowy obiektyw portertowy Fujifilm

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Firma Fujifilm zapowiedziała wprowadzenie na rynek obiektywu FUJINON XF 56 mm F1,2 R w lutym 2014 r. Ten najnowszy, profesjonalny obiektyw jest przeznaczony do aparatów z serii X z wymienną optyką. Wśród jego zalet można wymienić szybką maksymalną przysłonę f/1,2, długość ogniskowej 85 mm oraz piękny efekt bokeh, przez co szczególnie dobrze sprawdzi się podczas wykonywania wysokiej jakości portretów.Model XF 56 mm F1,2 R jest o ponad połowę mniejszy od swojego odpowiednika w aparacie pełnoklatkowym i oferuje szybki oraz cichy autofokus, dzięki któremu fotograf i model lub modelka mogą pracować bez najmniejszego stresu. Ponadto cechuje się wybitną zdolnością rozdzielczą przekładającą się na wysoką jakość zdjęć, o którą dodatkowo dba unikalna technologia odwzorowywania tonacji skóry zastosowana w aparatach Fujifilm z bagnetem X. Po zamontowaniu obiektywu XF 56 mm i wybraniu w aparacie jednego z dwóch trybów negatywu PRO, które są dostępne w menu symulacji filmu, użytkownik może tworzyć piękne portrety z bogatymi gradacjami tonalnymi przypominające zdjęcia wykonane aparatami analogowymi.

Tak jak pozostałe modele z serii XF, obiektyw XF 56 mm F1,2 R został zaprojektowany z najwyższą dbałością o szczegóły. Po pierwsze dobrze leży w dłoni, a po drugie elementy zewnętrzne, w tym metalowy pierścień przysłony, dają wrażenie wysokiej jakości wykonania.
Obiektyw zapewnia imponujące rezultaty dzięki nowej optyce, na którą składa się 11 elementów w 8 grupach. Zastosowanie dwóch elementów ze szkła ED (o wyjątkowo niskiej dyspersji), jednego dwustronnego elementu asferycznego oraz czterech elementów z wypukłą powierzchnią zwróconą ku fotografowanemu obiektowi pozwoliło ograniczyć aberracje sferyczne i chromatyczne, a także maksymalnie zwiększyć rozdzielczość obrazu nawet po ustawieniu w obiektywie najszerszej przysłony f/1,2.
Lepszą jakość obrazu zapewnia także opracowana przez firmę Fujifilm powłoka HT-EBC, którą pokryto wszystkie soczewki, aby zmniejszyć występowanie tzw. duszków i efektu flary. 7-listkowa okrągła przysłona natomiast pozwala uzyskać kremowo gładki efekt bokeh, który stał się nieodłączną cechą obiektywów XF.

Aby uzyskać jeszcze lepszą jakość obrazu, należy zamontować obiektyw XF 56 mm F1,2 na aparacie obsługującym optymalizator modulacji obiektywu, który podczas fotografowania z mniejszą wartością przysłony automatycznie koryguje rozmycie dyfrakcyjne.
W obiektywie XF 56 mm F1,2 R zastosowano mechanizm wewnętrznego ogniskowania i bezrdzeniowy silnik prądu stałego, czego efektem jest szybkie działanie autofokusa, zwłaszcza jeśli obiektyw zostanie zamontowany na aparacie z serii X, który obsługuje autofokus z detekcją fazową. Dzięki odpowiedniej budowie i umiejscowieniu mechanizmu ogniskowania zmniejszono poziom hałasu i wibracji, przez co sprzęt pracuje cicho. Podczas ogniskowania elementy obudowy obiektywu pozostają nieruchome, co skutecznie chroni obiektyw przed kontaktem z kurzem, który doprowadziłby do pogorszenia jakości obrazu.

Tak jak inne obiektywy z serii XF, model 56 mm F1,2 R ma wytrzymałą metalową konstrukcję (w tym metalowe pierścienie ustawiania przysłony i ostrości) odznaczającą się wysoką jakością wykonania. Pierścień przysłony został zaprojektowany tak, aby można było łatwo wyczuć przeskoki między krokami przysłony. Pierścień ustawiania ostrości jest wygodny w użyciu i ma idealny obrót pozwalający na łatwą i precyzyjną regulację ostrości.

 

Specyfikacja obiektywu Fujinon XF 56 mm F1,2 R

Typ: XF 56 mm F1,2 R
Konfiguracja obiektywu: 11 elementów w 8 grupach (w tym 1 element asferyczny i 2 elementy o wyjątkowo niskiej dyspersji)
Długość ogniskowej: f=56 mm (odpowiednik formatu 35 mm)
Kąt widzenia: 28,5°
Maksymalna przysłona: F1,2
Minimalna przysłona: F16
Sterowanie przysłoną: Liczba listków: 7 (okrągły otwór przysłony) Wielkość kroku: 1/3 EV (23 kroki)* 1/2 EV tylko od maksymalnej przysłony do następnego kroku.
Zakres ostrości: Normalny: 0,7 m-∞ Makro: 0,7-3 m
Maksymalne powiększenie: 0,09x
Wymiary zewnętrzne: Średnica x długość (odległość od kołnierza bagnetu obiektywu): 73,2 mm x 69,7 mm
Rozmiar filtra: 62 mm

 

Źródło: Materiały prasowe Fujifilm


 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Zofia Chomętowska, M…

Wystawa „Między kadrami. Fotografie z lat 1925-1945” jest obszerną prezentacją...

Wystawa Antoniego Kr…

Każdy lubi opowiadać. O tym gdzie był, co widział, co...

"Impresje himal…

Impresje himalajskie nie są typową prezentacją podróżniczą, nie relacjonują, nie...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Andrzej Wojciech Dworaczek

Andrzej Wojciech Dworaczek

"To doświadczenie pokazało mi jak niewiele jeszcze potrafię i że w fotografia to dziedzina, w której...

Reklamy Google