Aktualności

Nikon Capture NX-D: Nowe oprogramowanie do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Firma Nikon udostępniła dla użytkowników bezpłatną aplikację Capture NX-D (w wersji beta). Oprogramowanie służy do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW, zarejestrowanych aparatami cyfrowymi Nikon.


Capture NX-D to darmowa aplikacja, która ma w przyszłości całkowicie zastąpić program Capture NX 2. Nowe oprogramowanie umożliwia wczytanie zdjęć w formacie RAW (z rozszerzeniem NEF lub NRW) zarejestrowanych lustrzankami cyfrowymi Nikon, zaawansowanymi aparatami z wymienną optyką Nikon 1 oraz aparatami kompaktowymi Nikon COOLPIX, a następnie przeprowadzenie profesjonalnego retuszu różnymi metodami przetwarzania oraz korekcji. Poza zdjęciami w formacie RAW program obsługuje również pliki JPEG oraz TIFF.
W okresie udostępniania Capture NX-D w wersji beta firma Nikon będzie uważnie sprawdzać wszelkie informacje zwrotne, opinie, prośby i pomysły użytkowników korzystających z nowej aplikacji, które pomogą udoskonalić produkt przed jego oficjalną premierą planowaną jeszcze w 2014 roku. Uwagi i sugestie dotyczące oprogramowania mogę być zgłaszane za pośrednictwem strony internetowej firmy Nikon. W okresie udostępniania Capture NX-D w wersji beta firma Nikon nadal będzie wspierać istniejącą aplikację Capture NX 2. Po wydaniu oficjalnej wersji programu Capture NX-D aktualizacje programu Capture NX 2 przestaną jednak być opracowywane. Aktualni użytkownicy programu Capture NX 2 zostaną poinformowani o dacie wstrzymania wsparcia.

 

Główne funkcje oprogramowania Capture NX-D:

-Funkcje korekcji opracowane na potrzeby przetwarzania formatu RAW, analogiczne do funkcji oprogramowania serii Capture NX. Aplikacja oferuje funkcje umożliwiające modyfikowanie na zdjęciach zapisanych w formacie RAW z aparatów cyfrowych Nikon (rozszerzenie NEF lub NRW), takich ustawień, jak balans bieli i kompensacja ekspozycji oraz dodatkowo ustawień Picture Control – funkcji pozwalającej określać charakterystykę obrazowania, oferowanej wyłącznie przez firmę Nikon.
-Obsługa podstawowych metod korekcji zdjęć w formatach JPEG oraz TIFF. Oprócz przetwarzania i korekcji zdjęć RAW aplikacja oferuje te same funkcje obróbki zdjęć w formatach JPEG i TIFF, które są dostępne w programie Capture NX 2, czyli funkcje dostosowywania krzywych tonalnych, jasności i kontrastu, jak również funkcje korekcji efektów poprzecznej aberracji chromatycznej i winietowania powstających w obiektywach.
-Przesuwne palety, łatwe w użytkowaniu na wielu ekranach. W przypadku korzystania z dwóch lub większej liczby monitorów można rozszerzyć obszar wyświetlania zdjęcia, przenosząc poszczególne przesuwne palety dla każdej z funkcji korekcyjnych. Dzięki możliwości połączenia dwóch lub więcej takich palet i wspólne ich przenoszenie, znacznie zwiększono wygodę korzystania z aplikacji.
-Dostępnych jest wiele trybów wyświetlania, w tym porównywanie wielu zdjęć oraz zdjęć sprzed użycia danej funkcji i po jej zastosowaniu. Sposób wyświetlania okna aplikacji można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Dostępne są również tryby wyświetlania miniatur, taśmy filmowej, pojedynczych zdjęć, a także tryb pełnoekranowy. W przypadku wybrania trybu taśmy filmowej miniatury można ustawić na górze, na dole, po lewej bądź po prawej stronie obszaru zdjęcia.
-Obsługa formatu „sidecar”, w którym dane oryginalne przechowywane są w postaci niemodyfikowalnych plików. W programie do zapisywania wyretuszowanych zdjęć zastosowano format „sidecar”, w którym, w odróżnieniu od formatu stosowanego wcześniej, dane dotyczące zastosowanych funkcji korekcyjnych są zapisywane w osobnym pliku.
-Inne funkcje - Aplikacja zawiera wbudowane funkcje filtrowania, które umożliwiają łatwe wyszukiwanie zdjęć napodstawie różnych parametrów, takich jak nazwa aparatu czy ogniskowa, znajdujących się w danych znaczników.

 

Wymagania systemowe programu Capture NX-D (wersja beta)
Windows
System operacyjny: Windows 7 w wersji 32- lub 64-bitowej, Windows 8.1 w wersji 64-bitowej
Procesor: Zgodny z Pentium (zalecany Core i5 lub lepszy)
Pamięć RAM:     2 GB lub więcej (zalecane 4 GB lub więcej)
Miejsce na dysku: 800 GB lub więcej na potrzeby instalacji (zalecane 2 GB lub więcej)
Rozdzielczość ekranu:    1280 × 768 pikseli lub wyższa
Inne: Ponieważ wersja beta jest dostępna wyłącznie metodą pobrania, wymagane jest połączenie z Internetem

Macintosh
System operacyjny: OS X 10.8 lub 10.9 w wersji 64-bitowej
Procesor: Core 2 Duo lub lepszy (zalecany Core i5 lub lepszy)
Pamięć RAM: 4 GB lub więcej
Miejsce na dysku:    800 GB lub więcej na potrzeby instalacji (zalecane 2 GB lub więcej)
Rozdzielczość ekranu: 1280 × 768 pikseli lub wyższa
Inne: Ponieważ wersja beta jest dostępna wyłącznie metodą pobrania, wymagane jest połączenie z Internetem.

Specyfikacja dotycząca oficjalnie wydanej aplikacji Capture NX-D zostanie podana po zakończeniu prac.

Aplikacje Capture NX-D można bezpłatnie pobrać ze strony: nikon

 

Źródło: Materiały prasowe Nikon Polska


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

FOCUS na edukację

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jeszcze  tylko do 26 czerwca...

Wystawa fotografii …

Warszawski Okrę ZPAF, zaprasza do odwiedzenia wystawy Bogdana Sarwińskiego i...

Wystawa "Choreo…

Wystawa uznanego przez holenderską Fundację Week for Arts „Artystą roku...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Tadeusz Wróbel

Tadeusz Wróbel

"Długie godziny w ciemni akademika nad odbitkami cz-b. eksperymenty z sepią..."        

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Reklamy Google