Aktualności

Nikon Capture NX-D: Nowe oprogramowanie do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Firma Nikon udostępniła dla użytkowników bezpłatną aplikację Capture NX-D (w wersji beta). Oprogramowanie służy do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW, zarejestrowanych aparatami cyfrowymi Nikon.


Capture NX-D to darmowa aplikacja, która ma w przyszłości całkowicie zastąpić program Capture NX 2. Nowe oprogramowanie umożliwia wczytanie zdjęć w formacie RAW (z rozszerzeniem NEF lub NRW) zarejestrowanych lustrzankami cyfrowymi Nikon, zaawansowanymi aparatami z wymienną optyką Nikon 1 oraz aparatami kompaktowymi Nikon COOLPIX, a następnie przeprowadzenie profesjonalnego retuszu różnymi metodami przetwarzania oraz korekcji. Poza zdjęciami w formacie RAW program obsługuje również pliki JPEG oraz TIFF.
W okresie udostępniania Capture NX-D w wersji beta firma Nikon będzie uważnie sprawdzać wszelkie informacje zwrotne, opinie, prośby i pomysły użytkowników korzystających z nowej aplikacji, które pomogą udoskonalić produkt przed jego oficjalną premierą planowaną jeszcze w 2014 roku. Uwagi i sugestie dotyczące oprogramowania mogę być zgłaszane za pośrednictwem strony internetowej firmy Nikon. W okresie udostępniania Capture NX-D w wersji beta firma Nikon nadal będzie wspierać istniejącą aplikację Capture NX 2. Po wydaniu oficjalnej wersji programu Capture NX-D aktualizacje programu Capture NX 2 przestaną jednak być opracowywane. Aktualni użytkownicy programu Capture NX 2 zostaną poinformowani o dacie wstrzymania wsparcia.

 

Główne funkcje oprogramowania Capture NX-D:

-Funkcje korekcji opracowane na potrzeby przetwarzania formatu RAW, analogiczne do funkcji oprogramowania serii Capture NX. Aplikacja oferuje funkcje umożliwiające modyfikowanie na zdjęciach zapisanych w formacie RAW z aparatów cyfrowych Nikon (rozszerzenie NEF lub NRW), takich ustawień, jak balans bieli i kompensacja ekspozycji oraz dodatkowo ustawień Picture Control – funkcji pozwalającej określać charakterystykę obrazowania, oferowanej wyłącznie przez firmę Nikon.
-Obsługa podstawowych metod korekcji zdjęć w formatach JPEG oraz TIFF. Oprócz przetwarzania i korekcji zdjęć RAW aplikacja oferuje te same funkcje obróbki zdjęć w formatach JPEG i TIFF, które są dostępne w programie Capture NX 2, czyli funkcje dostosowywania krzywych tonalnych, jasności i kontrastu, jak również funkcje korekcji efektów poprzecznej aberracji chromatycznej i winietowania powstających w obiektywach.
-Przesuwne palety, łatwe w użytkowaniu na wielu ekranach. W przypadku korzystania z dwóch lub większej liczby monitorów można rozszerzyć obszar wyświetlania zdjęcia, przenosząc poszczególne przesuwne palety dla każdej z funkcji korekcyjnych. Dzięki możliwości połączenia dwóch lub więcej takich palet i wspólne ich przenoszenie, znacznie zwiększono wygodę korzystania z aplikacji.
-Dostępnych jest wiele trybów wyświetlania, w tym porównywanie wielu zdjęć oraz zdjęć sprzed użycia danej funkcji i po jej zastosowaniu. Sposób wyświetlania okna aplikacji można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Dostępne są również tryby wyświetlania miniatur, taśmy filmowej, pojedynczych zdjęć, a także tryb pełnoekranowy. W przypadku wybrania trybu taśmy filmowej miniatury można ustawić na górze, na dole, po lewej bądź po prawej stronie obszaru zdjęcia.
-Obsługa formatu „sidecar”, w którym dane oryginalne przechowywane są w postaci niemodyfikowalnych plików. W programie do zapisywania wyretuszowanych zdjęć zastosowano format „sidecar”, w którym, w odróżnieniu od formatu stosowanego wcześniej, dane dotyczące zastosowanych funkcji korekcyjnych są zapisywane w osobnym pliku.
-Inne funkcje - Aplikacja zawiera wbudowane funkcje filtrowania, które umożliwiają łatwe wyszukiwanie zdjęć napodstawie różnych parametrów, takich jak nazwa aparatu czy ogniskowa, znajdujących się w danych znaczników.

 

Wymagania systemowe programu Capture NX-D (wersja beta)
Windows
System operacyjny: Windows 7 w wersji 32- lub 64-bitowej, Windows 8.1 w wersji 64-bitowej
Procesor: Zgodny z Pentium (zalecany Core i5 lub lepszy)
Pamięć RAM:     2 GB lub więcej (zalecane 4 GB lub więcej)
Miejsce na dysku: 800 GB lub więcej na potrzeby instalacji (zalecane 2 GB lub więcej)
Rozdzielczość ekranu:    1280 × 768 pikseli lub wyższa
Inne: Ponieważ wersja beta jest dostępna wyłącznie metodą pobrania, wymagane jest połączenie z Internetem

Macintosh
System operacyjny: OS X 10.8 lub 10.9 w wersji 64-bitowej
Procesor: Core 2 Duo lub lepszy (zalecany Core i5 lub lepszy)
Pamięć RAM: 4 GB lub więcej
Miejsce na dysku:    800 GB lub więcej na potrzeby instalacji (zalecane 2 GB lub więcej)
Rozdzielczość ekranu: 1280 × 768 pikseli lub wyższa
Inne: Ponieważ wersja beta jest dostępna wyłącznie metodą pobrania, wymagane jest połączenie z Internetem.

Specyfikacja dotycząca oficjalnie wydanej aplikacji Capture NX-D zostanie podana po zakończeniu prac.

Aplikacje Capture NX-D można bezpłatnie pobrać ze strony: nikon

 

Źródło: Materiały prasowe Nikon Polska


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Projekt TIFF ACADEMY…

Ruszyły pierwsze zajęcia fotograficzne, realizowane w ramach TIFF Academy we...

Nowa seria drukarek …

Poznaj nowy wachlarz możliwości dzięki precyzyjnym drukarkom, zapewniającym doskonałą jakość...

Wystawa „Back to the…

Irina Werning to podróżująca po świecie argentyńska fotografka. Od wielu...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Tadeusz Wróbel

Tadeusz Wróbel

"Długie godziny w ciemni akademika nad odbitkami cz-b. eksperymenty z sepią..."        

Aneta Warszawska

Aneta Warszawska

"Moja fotograficzna torba jest zróżnicowana i czasem jest w niej na prawdę wszystko! :)"       ...

Reklamy Google