Poradniki

Fotografowanie nocą cz. II

Ocena użytkowników:  / 5

Zdjęcia nocne to fotografia gry świateł, więc zapomnijmy o lampie błyskowej i zastąpmy ją statywem.
Jak fatalnie może wyglądać zdjęcie nocne z zastosowaniem lampy błyskowej przekonał się każdy, kto użył jej w nocy, w czasie deszczu czy mgły.

 


Fotografowanie nocą cz.I

Ocena użytkowników:  / 3

 
Zdjęcia nocne są tajemnicze, romantyczne, czasem budzą dreszczyk grozy, a takie deszczowo-mgliste zachwycają swoim klimatem. Jest to jeden z najtrudniejszych technicznie tematów fotografii, wymagający staranności i bardzo dobrej znajomości problemów ekspozycji fotograficznej.

Portret w fotografii cz. IV - HIGH KEY

Ocena użytkowników:  / 3

High key - w prostym wyjaśnieniu jest to jasny obraz wypełniony światłem, gdzie ciemne detale tworzą bardzo ubogi, ale decydujący rysunek.

Co oznacza PASM?

Ocena użytkowników:  / 11

PASM - popularny w języku fotografii cyfrowej skrót oznacza zestaw podstawowych funkcji aparatu fotograficznego. Ułatwiają one prawidłowe naświetlenie zdjęcia poprzez odpowiedni dobór przysłony i czasu otwarcia migawki. W wielu aparatach PASM odnajdziemy na pokrętle korpusu aparatu, czasem w menu - na ekranie LCD.

Kompozycja w fotografii

Ocena użytkowników:  / 8

Kiedy poznajemy powszechnie uznane zasady kompozycji, zaczynamy rozumieć, dlaczego niektóre fotografie tak bardzo się nam podobają, a inne wyglądają jak zwykłe zdjęcia pamiątkowe.

Portret w fotografii cz. III - LOW KEY

Ocena użytkowników:  / 2

 Low key (niski klucz) to technika m.in. portretu, w której przeważają cienie – światła rysują jedynie najbardziej istotne detale.

Kompakty mają się dobrze

Ocena użytkowników:  / 3
  • Już wielokrotnie przepowiadano koniec świata, tymczasem on wciąż istnieje i ma się całkiem dobrze. Wraz z rozwojem technologi wieszczono także koniec kin, książek, koncertów, czasopism. Ostatnio czytałem o zmierzchu cyfrowych aparatów kompaktowych. Na szczęście przepowiednie mają to do siebie, że na ogół się nie spełniają.

Jak kupić i używać statyw?

Ocena użytkowników:  / 6

 Statyw to bardzo przydatne narzędzie pracy fotografa. Czasem jest niezastąpiony - nie wyobrażam sobie fotografii produktowej bez starannej kompozycji kadru czy zdjęć wnętrz architektonicznych w trybie HDR. Prawidłowe korzystanie ze statywu nie jest łatwe. Poza tym statyw statywowi nierówny, a wysoka cena nie zawsze świadczy o jego jakości.

Kalibracja taniego monitora - cz. I

Ocena użytkowników:  / 3

Dopiero co wydaliśmy małą fortunę na nasz aparat, a tutaj po pierwszej wizycie w laboratorium jesteśmy rozczarowani, widząc nasze zdjęcia zbyt ciemne, zbyt jasne lub gdy kolor czy kontrast nie są zgodne z tymi, które nadaliśmy im w trakcie obróbki w naszym komputerze. Często słyszymy od laboranta, że to wina złej kalibracji naszego monitora, a po wymianie zdań dowiadujemy się, że nasz monitor nie nadaje się do obróbki fotografii.

Ekrany odblaskowe i przyciemniające w fotografii.

Ocena użytkowników:  / 1

W profesjonalnych magazynach fotograficznych i w galeriach spotykamy piękne zdjęcia wykonane pod światło. W cieniach pojawiają się szczegóły, a światła rysują kontury fotografowanych obiektów. Podejrzewamy, że przyczyną takiej rozpiętości tonów świateł i cieni jest kosztowny sprzęt i zaawansowana obróbka komputerowa obrazu. Nie jest to jednak do końca prawda.

Jak rozwijać kreatywność?

Ocena użytkowników:  / 5

 9 porad na temat rozwijania kreatywności inspirowanych twórczością Van Gogha.

Portret w fotografii cz. II - technika

Ocena użytkowników:  / 5

Czasem zdarza się tak, że publikowane porady fotograficzne dotyczące fotografii portretowej powielają błędy, a te, jak wirus komputerowy zaczynają się rozpowszechniać i umacniać swoją pozycję. W wielu poradnikach czytamy takie części zdań: „tego nie wolno...” „trzeba tak...” „tak jest źle...” „nie można tego...” itp. Rzadziej spotykamy: „moim zdaniem...”, „przypuszczam...”, „wydaje mi się ...”

Pomiar światła i kompensacja – ocena pomiaru na LCD

Ocena użytkowników:  / 3

Najczęściej popełnianym błędem obok braku ostrości jest niedoświetlenie lub prześwietlenie zdjęcia. Co trzeba wiedzieć i jak radzić sobie w trudnych warunkach oświetleniowych?

Zastosowanie histogramu do wykonywania zdjęć HDR

Ocena użytkowników:  / 5

Film fotograficzny oraz matryca aparatu cyfrowego posiadają ograniczony zakres zapisu świateł i cieni. Kiedy fotografujemy motywy posiadające zbyt duże kontrasty, otrzymujemy w efekcie nieciekawe płaskie zdjęcia. Są sposoby, aby otrzymać piękne plastyczne detale w jasnych i ciemnych partiach obrazu.

Czytaj więcej

Fotoplotki

Fujifilm jest niewątpliwie jednym z liderów technologicznych w dziedzinie fotografii...

Samyang Roadshow 201…

Samyang oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne BLUR informują o rozpoczęciu zapisów...

Portret w fotografii…

High key - w prostym wyjaśnieniu jest to jasny obraz...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Tadeusz Wróbel

Tadeusz Wróbel

"Długie godziny w ciemni akademika nad odbitkami cz-b. eksperymenty z sepią..."        

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Reklamy Google