Poradniki

Jak rozwijać kreatywność?

Ocena użytkowników:  / 5
SłabyŚwietny 

 9 porad na temat rozwijania kreatywności inspirowanych twórczością Van Gogha. 

 • Łam zasady

  Zasady ograniczają wolność twórczą, kierują sztukę na z góry wyznaczone tory. Łamanie ich umożliwia poszukiwanie unikalnych form wypowiedzi. Należy jednak pamiętać, żeby nie łamać przy okazji dobrego smaku i etyki, nie obrażać, nie ranić ludzkich uczuć.

   

 • Szukaj inspiracji

  Odwiedzanie wystaw, galerii, surfowanie w Internecie to najbardziej popularne drogi poszukiwania inspiracji, impulsu czy własnego pomysłu, ale bogatszym ich źródłem jest obserwacja przyrody nieożywionej i ożywionej, a w szczególności człowieka. Van Gogh stworzył świetne obrazy, malując pod wpływem mało znanej wówczas sztuki japońskiej. Kiedy po otwarciu Kraju Kwitnącej Wiśni na świat zaczęły docierać do Europy między innymi niedrogie orientalne drzeworyty, udekorował nimi swoją pracownię. W późniejszych latach duże wrażenie na malarzu zrobił impresjonizm. Pobyt w Paryżu i zauroczenie obrazami Monticellego zaowocowało zmianą palety barw na jaśniejszą i śmiałymi prostymi kompozycjami. Fotografowie dziewiętnastego wieku byli tak dalece pod wpływem malarstwa, że nie tylko zaadoptowali zasady portretowania i oświetlenia na potrzeby fotografii, ale także próbowali tworzyć techniki naśladujące malarstwo tamtych czasów (gruboziarniste struktury, techniki chromianowe, wysokie kontrasyt, luksografia itp.).

   

 • Szukaj kontaktów i przyjaźni z innymi artystami (fotografami).

  Użyłem słowa „przyjaźń” celowo, ponieważ bliższy kontakt łamie bariery, otwiera serca i umysły. Większość słynnych twórców miało słynnych przyjaciół – nikt nie ma wątpliwości, że przyjaźnie zawodowe są bardzo inspirujące i motywujące. Nawet Van Gogh obciążony depresją zabiegał o przyjaźń. Spotykał się często z grupą studentów, w której był między innymi Toulouse-Lautrec. Miejscem spotkań był słynny paryski sklep z przyborami malarskimi, w którym mogli podziwiać obrazy Paula Cézanne'a.

   

 • Nie kopiuj innych

  Słynny portret afgańskiej dziewczyny doczekał się milionów naśladowców. Jedynie niewielki procent z tych kopii wykazuje unikalność, pokazuje coś ciekawego. Znacznie bardziej inspirujący okazał się portret Giocondy, Leonarda da Vinci, dzięki któremu powstało wiele interesujących dzieł fotograficznych czy graficznych.
  Van Gogh nie kopiował, a wyznaczał nowe drogi – jego obrazy były nowatorskie. „Czaszka z papierosem” uważana była za obraz surrealistyczny na długo przed narodzinami surrealizmu, a „Gwieździsta noc” z cyklu pejzaży z cyprysami cechowała się niezwykłą jak na tamte czasy unikalnością.

   

 • Myśl o fotografii (sztuce)

  Naukowcy poświęcają całe lata na odkrycia czy wynalazki. To samo dotyczy uznanych fotografów. Myślenie rozwija kreatywność, jest częścią procesu twórczego poprzedzającego samą pracę.

   

 • Poszukuj samego siebie

  Być sobą. Nie ma nic bardziej przekonującego od przekazywania szczerej prawdy o sobie. Stare chińskie powiedzenie brzmi: „Kiedy jesteś sobą, nie masz problemów, bo nie musisz wciąż pamiętać, kim nie jesteś i kogo udajesz”. Ładnie to ujął również Oscar Wilde „Be yourself: everyone else is already taken.” (bądź sobą, pozostali są już zajęci).

  Takie podejście do życia ułatwia odnalezienie własnej drogi, niepowtarzalnego stylu we własnej twórczości artystycznej.

   

 • Unikaj poklasku i taniej popularności

  Tania popularność to prosta droga do tworzenia kiczu. Poszukiwanie opinii o naszej twórczości na forach internetowych nie jest dobrym pomysłem. Zaczynamy poddawać się sugestiom innych, wręcz naśladujemy innych, aby zbierać „lajki”(internetowe oklaski). Powinniśmy pamiętać, że popularność nie zawsze wynika z wartości artystycznych dzieła. Van Gogh nie był popularny za życia, a jego obrazy zyskały popularność dopiero po śmierci artysty. Gdyby zboczył ze świadomie wybranej drogi – dziś nikt nie znałby jego nazwiska.

   

 • Nigdy nie jest za późno na początek nowej drogi

  Van Gogh zaczął malować przed trzydziestym rokiem życia. Biorąc pod uwagę, że był to wiek dziewiętnasty, a ludzie dojrzewali i żyli krócej – to dość óźno. Najlepsze obrazy stworzył na dwa lata przed śmiercią. Znam kobietę, która zaczęła fotografować w wieku siedemdziesięciu pięciu lat i szybko osiągnęła niezły warsztat. Choć fotografuje kompaktem (uważa, że jej stary sfatygowany FinePix jest najlepszy w podróżach, bo nie peszy pozujących jej ludzi i ma niewielki rozmiar), to jej zdjęcia wykazują naprawdę duży poziom techniczny; dobra ostrość, staranna kompozycja, prawidłowa ekspozycja.

   

 • Nie bój się.

  Jednym z najsilniejszych hamulców w rozwoju twórczym jest obawa przed niepowodzeniem, ośmieszeniem. To obawy zamieniają nas w innych. Wolimy podążać wypróbowanymi drogami, ale to nie nasze drogi. Nasza własna droga jest zawsze dziewicza i może bardziej wyboista, bez braku pewności co napotkamy za kolejnym zakrętem, ale naładowana emocjami będzie zapewne ciekawsza.

Powinniśmy wiedzieć, czego tak naprawdę chcemy. Tania popularność nie jest wcale zła, dlatego nie starajmy się osądzać innych. Każdy ma prawo do popularności i łatwego życia bez zmartwień o swą przyszłość. Z drugiej strony pamiętajmy, że mamy wybór, że możemy podjąć wysiłek zaistnienia w świecie fotografii jako ktoś nietuzinkowy.

Dla jednych, tak jak kiedyś dla Van Gogha, ta droga będzie życiem w ciągłym niedostatku, dla innych tak jak dla P. Picasso, życiem w luksusach. Na to jednak nie mamy wpływu.

tekst: Andrzej Wojtek Dworaczek, ilustracje źródło: wikopedia.org (non-licence własność publiczna)


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa Haliny Treli…

Obecność Portretu to najnowszy projekt wrocławskiej artystki Haliny Treli, która...

EIZO zaprasza na cyk…

Camera Adventure Workshops będą imprezą cykliczną, odbywającą się przy okazji...

Premiera wystawy fo…

Kupiec to dawna nazwa handlarza wędrownego, który przemieszczał się pomiędzy...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Lilianna Bryszewska

Lilianna Bryszewska

"W 2004 roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę..."        

Reklamy Google