Poradniki

Portret w fotografii cz. IV - HIGH KEY

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

High key - w prostym wyjaśnieniu jest to jasny obraz wypełniony światłem, gdzie ciemne detale tworzą bardzo ubogi, ale decydujący rysunek.

Prawidłowa technika High Key w portrecie polega na takim dobraniu jasnych elementów obrazu fotografowanego na bardzo jasnym tle (niekoniecznie białym), aby przy poprawnej ekspozycji otrzymać opisany efekt. Niewielkie prześwietlenie zdjęcia jest dopuszczalne, aby wzmocnić światła, ale jasne elementy obrazu raczej nie powinny stracić delikatnej faktury powierzchni, chyba że stanowią tło. Wszystkie inne zabiegi polegające na przykład na mocnym prześwietleniu zwykłego „wielotonowego” obrazu, czy obróbce cyfrowej celem otrzymania podobnego efektu można określić przedrostkiem „pseudo”.

 

W przeciwieństwie do kierunkowego źródła światła używanego w technice Low Key, oświetlenie powinno być rozproszone i prawie zupełnie płaskie, bo rysunek High Key tworzą dyskretne, ciemne elementy obrazu.

 

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: mamy wszelkie elementy do stworzenia pięknego zdjęcia w technice High Key - śnieżny krajobraz, jasno ubrane dziecko z czarnymi oczami i jasnymi włosami wychodzącymi spod jasnej futrzanej czapki, ale światło słoneczne jest bardzo ostre, jak sobie poradzić?

W takim wypadku fotografujemy pod światło, poświęcając fakturę śniegu, który zamienia się w całkowicie białą płaszczyznę tła. Musimy też pamiętać o skorygowaniu automatycznej ekspozycji w kierunku plus (+1 lub nawet +2), gdyż bardzo jasne tło może oszukać nasz aparat i twarz dziecka będzie zbyt ciemna. Lepiej zrobić kilka zdjęć o rożnej ekspozycji, gdyż w takich warunkach nawet ocena naszego zdjęcia na ekranie LCD aparatu może okazać się nieprawidłowa.

 

W dużych pomieszczeniach lub tam, gdzie są ciemne ściany, trudniej uzyskać równomierne płaskie oświetlenie. Bardzo pomocne mogą okazać się białe ekrany odblaskowe, które w przeciwieństwie do złotych, lub srebrnych dokładniej rozpraszają odbite w nich światło.

 

Pozowanie powinno być zgodne z poetyką High Key – wesołe dla dzieci, pogodne dla starszych modeli, a czasem romantyczne w przypadku pięknych kobiet o delikatnych rysach. To są jedynie sugestie, ponieważ nie istnieją reguły i można na przykład stworzyć refleksyjny obraz ukazujący zimno ludzkiej duszy.

Wyobraźnia i możliwości emocjonalne opisanej tu techniki na pewno przyczynią się do powstania zapierających dech w piersiach fotografii. 


Tekst/fotografie/grafika: Andrzej Wojciech Dworaczek
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Fujinon XF 56mm - no…

Firma Fujifilm zapowiedziała wprowadzenie na rynek obiektywu FUJINON XF 56...

Miesiąc Fotografii w…

Zbliża się kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie, największego festiwalu...

Leica przedstawia n…

Firma Leica zaprezentowała nowy aparat dalmierzowy z wymiennymi obiektywami. Model...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Arkadiusz Kucharski

Arkadiusz Kucharski

"...później pokochałem fotografię. Czy z wzajemnością nie ma pewności..."      

Reklamy Google