Konferencje

Warszawska Konferencja Prasowa Fujifilm CZ. III

Ocena użytkowników:  / 10
SłabyŚwietny 

FinePix X100s to następca cenionego modelu aparatu kompaktowego FinePix X100.

X100 zyskał sobie rzesze zwolenników oferując jakość pełnoklatkowych lustrzanek w 450-gramowym „pudełku”. Jego matryca posiada rozmiar APS-C.

 

 

W czasie warszawskiej konferencji Fujifilm miałem okazję przyjrzeć się z bliska temu aparatowi, a nawet zrobić nim kilka zdjęć. Trudno jest ocenić produkt mając go w rękach tylko przez chwilę, można jednak za to podzielić się pierwszymi wrażeniami.

 

To co natychmiast wpada w oko to jego wygląd zewnętrzny – jest mały, poręczny, ma dobrze usytuowane przyciski i pokrętła. Najbardziej spodobało mi się pokrętło korekty ekspozycji usytuowane na górze, po prawej stronie od spustu migawki, w kierunku tyłu korpusu. W czasie wykonywania zdjęć kciuk niemal się opiera o nie. Właśnie korektę ekspozycji używam najczęściej.

Usytuowanie zmiany wartości przysłon przy obiektywie też jest dobrym pomysłem. Również podoba mi się duże pokrętło zmiany czasów naświetlania poprzez skokowy obrót – jest czytelne i posiada tylko jedną pozycję dla przejścia w tryb automatyczny oznaczony literką „A”. Tak wyraźne rozdzielenie funkcji na korpusie aparatu to niewątpliwie dobre posunięcie designerów. Świadczy ono o zrozumieniu potrzeb i spełnia oczekiwania klientów. Tył aparatu przypomina nowe konstrukcje z niewielką ilością przycisków i czytelnym ekranem LCD. Moją uwagę zwrócił przycisk „Q” - dostęp do szybkiego menu z najczęściej używanymi funkcjami. Wizjer optyczny OVF jest ciekawie rozwiązany- ma wbudowany wyświetlacz elektroniczny EVF.

X100s posiada szereg prostych programów umożliwiających modyfikowanie zdjęć, jeden z nich wydał mi się bardzo interesujący – to symulacja barw i kontrastu na wzór mojego niegdyś ulubionego filmu pozytywowego Velvia. Aparat dosyć dobrze leży w ręku, chociaż trochę brakowało mi większego wygodnego „gripa”. Być może to kwestia przyzwyczajenia i po dłuższym oswojeniu z aparatem okazałby się niepotrzebny – trudno mi to teraz osądzać.

 

Drugim aparatem również utrzymanym w stylu retro jest piękny kompakt X20.

 

Oba modele posiadają znacznie więcej funkcji niż zdołałem poznać podczas krótkiego demo i z pewnością wymagają dokładniejszego poznania.

 

Poniżej znajdują się przykładowe zdjęcia, które wykonywano w bardzo trudnych warunkach, bez użycia lampy błyskowej czy statywu, przy świetle zastanym dwóch silnych reflektorów oświetlających małą, głęboko czarną scenę.

Wyświetlacz LCD dobre wyrównuje jasność sceny, co ułatwia kompozycję.

 

Jak zaznaczyłem wyżej, z frontu docierało światło z sali o znacznie niższej temperaturze barwowej, powodujące widoczną żółtą poświatę.

 

Po krótkiej konsultacji z fotografem Wojtkiem Wojtczakiem w czasie sesji testowej ustawiłem czułość na ISO 800 i wszystkie zdjęcia poniżej wykonałem na ISO800 F2.8. (3,6 dla X20). Ponieważ fotografowałem "z ręki" stosowanie innych wartości F-stop nie miały logicznego uzasadnienia, bo zamiast wsrostu ostrości widzielibyśmy jej spadek z powodu drgań ręki. Podobnie jest z niższymi wartościami ISO. To co najbardziej mnie interesowało, to interpretacja balansu bieli, barwy i flare w pracy pod ostre światło na pełnym otworze. Ustawienie programu to: AE.

Przy ISO 800 i zapisie JPEG detale w cieniach są dobre.

JPEG - nadal da się "wyciągnąć" detale w silnie prześwietlonych partiach. Można jedynie domyślać się że zastosowanie zapisu RAW umożliwi osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów.

 

 

Kolejne zdjęcia zostały wykonane drugim premierowym aparatem - X20. (ISO800/F3,6)

 

 

Zdjęcia/tekst: Andrzej Wojciech DworaczekKomentarze  

 
0 #3 Eliza 2013-07-27 23:01
:-) mam wielką ochotę kupić x20....... fotki sa rewelacyjne !
Cytuj
 
 
0 #2 Krzysztof Powolny 2013-03-10 10:16
panie Andrzeju, dziękujemy za przybycie i ciekawe relacje. Widać, ze x100 daje radę
Cytuj
 
 
0 #1 Krzysztof 2013-03-10 10:14
p. Andrzeju, dziękujemy za przybycie i fajne relacje
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa "Choreo…

Wystawa uznanego przez holenderską Fundację Week for Arts „Artystą roku...

Nowe wersje Adobe Li…

Adobe udostępnia wtyczkę Adobe DNG Converter w wersji 8.3 oraz...

Wystawa fotografii z…

Już wkrótce odbędzie się wystawa fotografii Macieja Jeziorka. Zdjęcia prezentowane...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Aneta Warszawska

Aneta Warszawska

"Moja fotograficzna torba jest zróżnicowana i czasem jest w niej na prawdę wszystko! :)"       ...

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Andrzej Wojciech Dworaczek

Andrzej Wojciech Dworaczek

"To doświadczenie pokazało mi jak niewiele jeszcze potrafię i że w fotografia to dziedzina, w której...

Reklamy Google