Plenery

Relacja z pleneru fotograficznego Fujiklub w Zielonej Górze

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

W sierpniu 2014 roku w Zielonej Górze miał miejsce XIV plener fotograficzny Fujiklubu. Do współpracy udało nam się zaprosić Zielonogórski Ośrodek Kultury, dzięki czemu nasz plener zaistniał, jako jedna z atrakcji Lata Muz Wszelakich. Swoim patronatem objęła nas Tylko Fotografia - Prawdziwa Szkoła Fotografii, co zaowocowało spotkaniem z Pawłem Janczarukiem – jednym ze znanych fotografów zielonogórskich, który przygotował dla nas ciekawą i inspirującą prelekcję o fotografii otworkowej i innych technikach fotograficznych.


Miejsca na spotkanie inaugurujące plener potkania użyczyła nam Galeria u Jadźki, z jej gościnnych progów korzystaliśmy potem jeszcze niejednokrotnie w trakcie trwania pleneru.

fot. sparrow


Dzięki Ireneuszowi Gorzelannemu – prezesowi Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych, mieliśmy okazję poznać miasto z różnych stron, może nie zawsze tych najładniejszych, ale za to interesujących z punktu widzenia fotograficznego.

Spotkanie w Galerii u Jadźki fot. Gonia65

Spotkanie z Pawłem Janczarukiem fot. Gonia65Zwiedzamy zaułki Zielonej góry fot. A.mason


Główną atrakcją drugiego dnia pleneru, było zwiedzanie Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Pan Błażej Mościpan wykazał się ogromną wiedzą, którą się z nami chętnie podzielił i oprowadził nas po wszystkich zakamarkach muzeum . A było co fotografować: czołgi, działa, samoloty bojowe, ale także historyczne zbroje, mundury, broń biała i inne ciekawe eksponaty. Warto podkreślić , że zarówno ekspozycje we wnętrzach muzeum jak i eksponaty wystawione w otaczającym budynek muzeum parku, mieliśmy tego dnia do swojej wyłącznej dyspozycji – co pozwalało spokojnie komponować kadry z miejsc normalnie dla zwiedzających niedostępnych oraz bez obawy, że w kadrze niespodziewanie pojawią się nagle jacyś nieplanowani bohaterowie drugiego lub pierwszego planu.

Na terenie Muzeum fot. sparrow

fot. sparrow


fot. sparrow

 

Następnego dnia fotografowaliśmy miejscowość Zatonie. Znajdujący się w centrum wsi park kryje okazałe ruiny pałacu, podpalonego w 1945 roku. Wśród jego właścicieli jedna osoba zasługuje z pewnością na szczególne miejsce w pamięci współczesnych. Mowa o księżnej Dorocie Talleyrand–Perrigord, kobiecie, która odcisnęła piętno na losach XIX- wiecznej Europy.
Kolejny dzień spędziliśmy w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Tu zajął się nami pan Damian Danak, który ze stoicką cierpliwością pokazywał nam wszystko, co tylko nam się zamarzyło. Na obszarze 13 ha zgromadzono i objęto ochroną ponad 60 zabytkowych obiektów architektury wiejskiej (wśród nich dwa unikatowe: wieża winiarska z XVIII w. z Budachowa i najstarszy w Polsce drewniany obiekt mieszkalny z Potrzebowa datowany na 1675 rok.


fot. sparrow


fot. sparrow


fot. Ryszard BuzekPo południu zostaliśmy zaproszeni do „Elektrociepłowni Zielona Góra” Tam po szkoleniu BHP, odziani w twarzowe kaski i kamizelki, ruszyliśmy w teren. A było co fotografować! Rury, rurki, kurki, zaworki, kotły, zbiorniki, kominy, schody i schodki… Bardzo miłą niespodziankę zrobił nam pan Jerzy Wojnicz, dyrektor biura spółki, który ogłosił konkurs na najciekawsze zdjęcie wykonane na terenie EC.

fot. sparrow

fot. sparrow

fot. Ryszard Buzek

 

fot. Adam Kwaśnicki


Czwartego dnia - Fujifilm Polska zadbał o nasze umiejętności fotograficzne i zorganizował nam warsztaty z Tomkiem Lazarem. Po wysłuchaniu i obejrzeniu przygotowanej prelekcji, która dzięki kameralnej atmosferze przerodziła się w sesję pytań i odpowiedzi na temat fotografii ulicznej -, ruszyliśmy (uzbrojeni w aparaty marki Fuji, dostarczone nam do testowania )w teren, by zastosować w praktyce świeżo nabyte wiadomości. Okazało się to bardzo interesującym, ale wcale nie łatwym zadanie. Po części praktycznej warsztatów spotkaliśmy się ponownie dzieląc się spostrzeżeniami i zadając kolejne pytania Tomkowi.


Warsztaty z Tomkiem Lazaremfot. sparrow

Jedno ze zdjęć wykonanych podczas warsztatów fot. Natalia Wróbel

 

Dyskusja podsumowująca warsztaty fot. sparrow


Na zakończenie pleneru przygotowaliśmy wystawę w sali Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wykonanie odbitek, które zawisły na wystawie zasponsorował Fujifilm Polska. Wystawę udało nam się zmontować w wyjątkowym tempie. Praca szła jak na taśmie produkcyjnej, a dzięki pomocy pani Doroty Kaczmarek i pracowników biblioteki zawisła równie szybko w przygotowanych antyramach i gablotach. Podczas wernisażu, na który przyszli zaproszeni goście oraz wielu zielonogórzan, ciekawych jak ich miasto widzą inni, oglądanie zdjęć umilała muzyka fortepianowa w wykonaniu Michała Chorchosa.


fot. sparrow

fot. sparrow


Tradycją jest wybieranie najlepszych prac spośród zdjęć wystawowych. Plenerowicze, za najciekawszą pracę uznali zdjęcie Adama Kwaśnickiego, a wyróżniono zdjęcia Małgorzaty Wądołowskiej – Buzek oraz Ryszarda Buzka. Nagrody w formie odbitek 70/100 cm ufundował Tomasz Łapszyn. Kolejnym punktem było rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez EC. Jury pod przewodnictwem dyrektora Jerzego Wojnicza, przyznała nagrodę główną Ryszardowi Buzkowi oraz pięć wyróżnień-Adamowi Kwaśnickiemu, Joannie Bruzdzińskiej, Tadeuszowi Wróblowi, Annie Buzek i Małgorzacie Wądołowskiej – Buzek. I wreszcie nadszedł czas wybrania najlepszego zdjęcia wystawy. Wyboru dokonało jury pod przewodnictwem Pawła Janczaruka. I tu, bezkonkurencyjny okazał się Tadeusz Wróbel i jego zdjęcia wykonane w podczerwieni i to on zdobył główną nagrodę w postaci aparatu fotograficznego Fujifilm XQ1, ufundowanego przez Fujifilm Polska.

Dodatkową niespodziankę zrobiła nam pani Agata Miedzińska, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, która wszystkich plenerowiczów zaprosiła na Zielonogórską Noc Kabaretową.
Na zakończenie wypada podziękować Małgosi Wądołowskiej – Buzek, która była pomysłodawcą i głównym organizatorem pleneru w Zielonej Górze, oraz wszystkim tym (po części już wspomnianym w powyższej relacji), dzięki którym plener doszedł do skutku i odniósł sukces.


Komentarze  

 
0 #1 fazi75 2014-10-03 15:40
Bardzo fajna relacja :-) No i gratulacje dla autorów zwycięskich i wyróżnionych prac.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Nikon D4S – nowa fla…

Nikon ogłasza premierę modelu D4S – nowej flagowej lustrzanki cyfrowej...

Wędrowanie za… Jerzy…

 14 stycznia o godz. 18:00 w Muzeum Współczesnym Wrocław otwarta...

X100s i X20 - konfer…

Firma Fujifilm poinformowała o mającej się wkrótce odbyć konferencji prasowej,...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Reklamy Google