Plenery

XIII plener Fujiklub.pl w Pradze - relacja uczestników

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

Na przełomie września i października odbył się 13. już plener fotograficzny Fujiklub.pl. Tym razem pojechaliśmy aż za granicę – do czeskiej Pragi. Temat pleneru, „Praga oczami Polaków”, okazał się ambitny i wcale niełatwy. Część z nas nigdy wcześniej w Pradze nie była, a dotychczasowe plenery odbywały się w zdecydowanie mniejszych miejscowościach. Również miejsce plenerowej wystawy - Instytut Polski w Pradze (kontynuujący tradycje ataszatu kulturalnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej) - dodatkowo podnosił poziom czekającego nas wyzwania. W końcu po raz pierwszy mieliśmy się fotograficznie wypowiadać nie w tylko w imieniu własnym czy klubu, ale zostaliśmy także reprezentantami kraju...


Wydarzeniem rozpoczynającym plener była uroczysta kolacja powitalna w stylizowanym na przedwojenny pubie „Republika Žižkov". Obowiązki gospodarza pełnił Pavel Trojan – Prezydent Wolnej Republiki Žižkov. Sympatycznym elementem uroczystości było otrzymanie przez nas godności Honorowych Obywateli Wolnej Republiki Žižkov, co zostało udokumentowane odpowiednimi certyfikatami.

 


Pierwszego dnia opiekunowie z czeskiego i polskiego oddziału FujiFilm oraz Instytutu Polskiego, przygotowując dla nas tzw. grę miejską, ułatwili nam poznanie Pragi 3, czyli dzielnicy Žižkov. Otrzymaliśmy stare zdjęcia budynków i mapę miejsc, które mieliśmy odszukać i - wzorując się na otrzymanych zdjęciach - sfotografować najwierniej jak potrafimy. Okazało się to dla nas ogromnym wyzwaniem logistycznym, bo mając czas ograniczony zaledwie do jednego popołudnia, musieliśmy odnaleźć, w zupełnie obcym nam mieście, kilkadziesiąt punktów „widokowych” (w kilku przypadkach już nieistniejących). Także pod względem fotograficznym nie mieliśmy łatwego zadania, wyzwaniem było bowiem znalezienie odpowiedniej perspektywy i dobranie właściwych warunków ekspozycji (często w skrajnie niesprzyjających warunkach oświetlenia), a mając ograniczony czas zabawy nie mogliśmy wybierać sobie pory dnia dla wykonania poszczególnych fotografii. Ponadto szczególnie uciążliwy okazał się współczesny ruch uliczny. Ciekawym dodatkowym zadaniem w grze, było pozyskanie od mieszkańców informacji dotyczących historii Pragi, czeskiej kultury i języka.

 

 

 
Camera
NIKON D80
Focal Length
50mm
Aperture
f/11
Exposure
1/500s
ISO
640

 


Niemożliwe jest być w Pradze i nie spróbować piwa oraz knedlików. Przecież mieszkaliśmy na Żiżkowie, dzielnicy słynącej z licznych pubów. Pierwszej lekcji o czeskich piwach udzielił nam Pavel Trojan w „Republice Žižkov”. Tu dowiedzieliśmy się między innymi, jaka jest różnica pomiędzy „dziesiątką” a „dwunastką” i jakiego piwa szukać, a jakiego unikać. Część praktyczną studiów nad czeskimi piwami prowadziliśmy w różnych miejscach aż do końca pleneru ;-) Tu rolę wspaniałego przewodnika pełnił Krzysztof Powolny, dzięki któremu mogliśmy poznać klimat kultowych pubów takich jak „U vystreleného oka” czy „U Jary”, gdzie nie tylko spróbowaliśmy czeskich przystawek do piwa, ale, ostatniego dnia, mieliśmy okazję posłuchać i pobawić się przy muzyce interesującej kapeli o nazwie „Motovidlo”. Połączenie jazzu z czeskim folkiem i zabawny, niemal kabaretowy sposób prezentacji tej mieszanki, spowodowały, że bardzo szybko udało się nam nawiązać kontakt z muzykami i usunąć dzielącą nas barierę językową. Po kilku piwach mogliśmy po polsko-czesko-angielsku dyskutować na dowolny temat. Najwyraźniej my także przypadliśmy muzykom do gustu, ponieważ podczas jednej z przerw, grający na harmonii Josef Konsal, specjalnie dla nas zagrał „Jožina z bažin”, tłumacząc wybór tym, że niestety nie zna żadnej polskiej melodii, ale wie, że akurat ten utwór, my Polacy, bardzo lubimy.
Kolejne dni również obfitowały w liczne atrakcje. Dzięki uprzejmości naszych opiekunów mieliśmy okazję poznać Pragę z różnych stron. Pavel Trojan okazał się wspaniałym przewodnikiem po tym pięknym mieście. Dzięki niemu mogliśmy poznać mniej znane, a równie ciekawe zakątki Pragi. Okazał się również niezwykle cierpliwym człowiekiem, bo ze stoickim spokojem znosił nasze fotograficzne szaleństwa. Oprowadzając nas po pasażach i zaułkach starej Pragi, położonych na uboczu turystycznych szlaków, a także po žižkowskich gospodach i pubach, pokazał nam wielokulturowość oraz bardzo długą i interesującą historię tego miasta, które zainspirowały nas do własnych fotograficznych poszukiwań.
Jak to zwykle bywa, niektórym z nas nie wystarczyło zwiedzanie Pragi w dzień, postanowiliśmy więc wybrać się również na wczesno poranne i nocne eskapady fotograficzne. Mieliśmy nadzieję na zrobienie zdjęć najbardziej znanych miejsc bez tłumów turystów przelewających się przez Stare Miasto.

 

 
Camera
PENTAX K-5
Focal Length
50mm
Aperture
f/1.6
Exposure
1/60s
ISO
800
 
Camera
PENTAX K-5
Focal Length
50mm
Aperture
f/1.6
Exposure
1/60s
ISO
800

 


Ciekawym miejscem na naszej fotograficznej mapie było wzgórze Petrin, na szczycie którego wznosi się widoczna z daleka kopia wieży Eiffela. Z niej rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. Dotarliśmy do niej po wizycie w średniowiecznym browarze przy klasztorze Augustynów, gdzie zostaliśmy zaprowadzeni przez Tomka Taberskiego.

Kolejną atrakcją pleneru było spotkanie i warsztaty z czeskim fotografikiem - Pavlem Schlemmerem. W trakcie spotkania wysłuchaliśmy relacji z kilku fotograficznych przygód, a także mieliśmy okazję do zapoznania się z jego warsztatem oraz portfolio. Po prelekcji nastąpiła część praktyczna warsztatów, gdzie wspólnie z Pavlem fotografowaliśmy modelkę Kamilę na praskim Starym Mieście. Dzięki jego poczuciu humoru i niezwykłej osobowości, warsztaty były niezwykle udane i satysfakcjonujące (mamy nadzieję, dla obu stron).

 

 

 
Camera
FinePix X100
Focal Length
23mm
Aperture
f/2.8
Exposure
1/209.99999999999997s
ISO
3200
 
Camera
FinePix X100
Focal Length
23mm
Aperture
f/2.8
Exposure
1/209.99999999999997s
ISO
3200
 
Camera
FinePix X100
Focal Length
23mm
Aperture
f/2.8
Exposure
1/209.99999999999997s
ISO
3200

 

 
Camera
X10
Focal Length
7.1mm
Aperture
f/2.5
Exposure
1/300s
ISO
100
 
Camera
X10
Focal Length
7.1mm
Aperture
f/2.5
Exposure
1/300s
ISO
100

 
Tradycyjnie, na czas trwania pleneru, FujiFilm udostępnił nam aparaty i akcesoria do nich. Dysponowaliśmy modelem HS50EXR, a także całą paletą X-ów: od X10, poprzez XF1, X20, X-M1, X-E1 do X Pro1. Otrzymaliśmy także zestaw konwerterów pozwalających podpiąć do X-ów obiektywy Canon, Nikon, Pentax, Minolta i Olympus.
Podobnie jak każdy z poprzednich plenerów, również ten zakończyliśmy wystawą, na której zaprezentowaliśmy 44 zdjęcia wykonane podczas pobytu w Pradze. Najlepsze z nich, wybrane przez Pavla Schlemmera, zostały nagrodzone aparatami fotograficznymi marki FujiFilm.

 

 


Powierzchni do wystawienia naszych prac użyczył Instytut Polski w Pradze. Dzięki uprzejmości dyrektora tej placówki, Piotra Drobniaka, mogliśmy wcześniej zwiedzić pomieszczenia Instytutu i obejrzeć odkryte w jego wnętrzach późnogotyckie freski.

 

 
Camera
Canon EOS 350D DIGITAL
Focal Length
24mm
Aperture
f/4
Exposure
1/50s
ISO
200
 
Camera
Canon EOS 350D DIGITAL
Focal Length
24mm
Aperture
f/4
Exposure
1/50s
ISO
200
 
Camera
Canon EOS 350D DIGITAL
Focal Length
24mm
Aperture
f/4
Exposure
1/50s
ISO
200
Camera
Canon EOS 350D DIGITAL
Focal Length
24mm
Aperture
f/4
Exposure
1/50s
ISO
200 Plener w tak wspaniałym miejscu jakim jest Praga, nie mógłby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie finansowe, logistyczne i organizacyjne wielu osób, którym należą się ogromne podziękowania. W szczególności chcemy podziękować:
• Krzysztofowi Powolnemu, dyrektorowi regionu Europy Centralno-Środkowej FujiFilm – za pomysł zorganizowania pleneru w Pradze i wszystkie działania, które ten pomysł zmaterializowały: rezerwację noclegów, poczynienie niezbędnych ustaleń z Instytutem Polskim, a także za osobiste oprowadzanie nas po pubach Žižkova;
• Tomaszowi Taberskiemu, kierownikowi produktu w FujiFilm Polska – za udostępnienie sprzętu od FujiFilm i wspólnie spędzony czas;
• Tomaszowi Łapszynowi, prezesowi firmy Multi Solutions, właścicielowi portalu Fujiklub.pl - za udział w plenerze, a także za dofinansowanie noclegów;
• Romanie Jokelowej, specjalistce ds. sprzedaży i marketingu w FujiFilm Czechy - za przygotowanie gry miejskiej, nadzór nad wywołaniem odbitek na wystawę, wspaniałe przyjęcie, opiekę nad naszą grupą oraz przepyszny chleb własnego wypieku;
• Pavlovi Trojanowi - za gościnę w pubie Republika Žižkov oraz za oprowadzenie po zaułkach i pasażach starego miasta;
• Pavlovi Schlemmerowi – za ciekawe opowieści oraz warsztaty fotograficzne;
• Jarosłavovi Eflerowi, dyrektorowi Fujifilm Czechy – za otwarcie wystawy oraz ufundowanie aparatu Instax jako nagrody za najlepsze zdjęcie.


Autorzy: Małgorzata Wądołowska-Buzek, Michał Lechański, Tadeusz Wróbel, Robert Mason.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Nowe oprogramowanie …

Fujifilm ogłosiło wprowadzenie bezpłatnej aktualizacji firmware’u, która w ogromnym stopniu...

Nowe modele aparatów…

Poznaj cztery nowe modele aparatów z rodziny COOLPIX, które dzięki...

Zapowiedź reduktora …

KIPON w kooperacji z niemiecką firmą IB/E optics, z siedzibą...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Reklamy Google