Wystawy

Wystawa "Sklepiki 1950." Wojciecha Plewińskiego.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

„Małe, ciemne i nieśmiałe, wciśnięte skromnie w mury kamienicy. Kilka stopni prowadzi w dół do drzwi, które otwierane trącają wiszący nad nimi dzwonek. Nim oczy przywykną do zmroku, nozdrza wciągają charakterystyczny zapach małego sklepiku. Zapach nafty, kiszonej kapusty i ogórków, nadpsutych jarzyn, suchych precli. Kupić tu można niewiele więcej.” Opowiada Maria Lechowska, w tekście zamieszczonym w czasopiśmie Ziemia (1958 r.) obok zdjęć krakowskich sklepików autorstwa Wojciecha Plewińskiego i Zbigniewa Gucwy. Redaktorem czasopisma był wówczas Przemysław Burchard; wybitny etnograf i prekursor polskiej speleologii.

 

 

Fotografowie Ziemi, jak to bywało w owym czasie nie byli zwykłymi ilustratorami ale raczej odkrywcami obrazów bliskich Burchardowi, światów ukrytych w „podziemnych jaskiniach”, historii, których  świadkowie już milczą. Pozostał po nich niepokój. Tego wszystkiego, co niegdyś miało duże znaczenie, nie podobna już właściwie ocenić.

 Nie ma już tamtych sklepików, odeszła cała epoka: „Na ich miejsce powstają jasne, przestrzenne sklepy – magazyny, w których ludzie w białych fartuchach po ośmiu godzinach pracy spieszą do własnego życia”. Na wystawie w galerii Asymetria zobaczymy po raz pierwszy pokazywane zdjęcia stykowe sklepików krakowskich z lat 50-tych (właśnie tych które zostały opublikowane w Ziemii. ), a także ich nowe odbitki wykonane przez Wojciecha Plewińskiego.Wojciech Plewiński (ur.31.08.1928, Warszawa) Od 1949 roku mieszka i pracuje w Krakowie. Studia na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie porzucił dla Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Ukończywszy ją w roku 1955 staje się... fotografikiem.

Członkiem ZPAF zostaje już w roku 1957. Wkrótce, wraz z Łagockim i Nowakiem tworzy nieformalną grupę twórczą „Domino”, samemu podejmując wieloletnią współpracę z tygodnikiem „Przekrój” (trwała ona do roku 1990). Był prekursorem polskiej fotografii mody, reklam a przede wszystkim portretów młodych, nowocześnie upozowanych dziewczyn. Od 1959 r. fotografował spektakle w teatrach krakowskich (Teatr Rapsodyczny, Stary Teatr, Teatr im. J Słowackiego). Przez 40 lat sfotografował ponad 700 spektakli teatralnych, w tym legendarne dziś inscenizacje Konrada Swinarskiego, Józefa Szajny, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy.

Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Został nagrodzony m.in. złotym medalem za fotografie teatralne na Triennale Fotografii Teatralnej w Nowym Sadzie (1968,1971); I nagroda na OWF „Fotografia Prasowa” za reportaż „Pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do Polski” (1979).

 

(Red. Ania Duńczyk)

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 kwietnia w godzinach od 19:00 do 22:00. Wystawa potrwa do 16 maja 2014r.

 

 

Źródło: www.asymetria.eu

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

„Najszybciej do dos…

Ruszyła druga edycja akcji promocyjnej aparatów z serii NX pt....

Międzynarodowy Przeg…

Celem Przeglądu Sztuki Wideo THE 02 jest prezentacja szerszej publiczności...

Photo Classeur - wys…

Od 8 lutego do 30 marca br. w warszawskim Domu...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Tadeusz Wróbel

Tadeusz Wróbel

"Długie godziny w ciemni akademika nad odbitkami cz-b. eksperymenty z sepią..."        

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Reklamy Google