Wystawy

Rajza po Kato. Odsłona druga - Architektura

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Pierwszego sierpnia w Katowicach ruszy kolejna odsłona zainicjowanego przez Griffin Art Space projektu „Rajza po Kato”. Tym razem organizatorzy zapraszają na fotograficzną podróż po najważniejszych budynkach miasta. Akcja rozpocznie się wystawą zdjęć zaprezentowanych na ogrodzeniu placu budowy Supersamu, przy ul. Piotra Skargi 6. „Rajza po Kato” zagości też na OFF Festival Katowice, gdzie przez 3 dni trwania imprezy w specjalnym Pawilonie odbywać się będą projekcje filmów, dyskusje i warsztaty. W programie edycji również spacery miejskie szlakiem niezwykłej architektury Katowic.

 

 

Ten etap projektu będzie wizualną podróżą po katowickiej architekturze, stanowiącej mariaż historii polskiej i niemieckiej. Docelowo w 2015 roku finalnym efektem przedsięwzięcia będzie publikacja niezwykłego przewodnika po Katowicach. Sierpniową „Rajzę po Kato” otworzy wystawa fotografii, stworzonych specjalnie na tę okazję przez Nicolasa Grospierre’a. Ekspozycja Galerii 138 m przybliży zwiedzającym najbardziej charakterystyczne miejsca Katowic, które łączą w sobie tradycję z nowoczesnością. Począwszy od osiedli robotniczych – Giszowca i Nikiszowca, poprzez modernizm dwudziestolecia międzywojennego, aż do przykładów stylu powojennego – Pierwszego Drapacza Chmur, Katowickiego Spodka czy znanego Osiedla Gwiazdy. Artysta uwiecznił również obiekty, które uznawane są obecnie za symbole Katowic – Dom Kultury czy budynek CINiBA. Wystawa ukazuje piękno podlegającej stałym przemianom architektury miasta – dostosowującej się do współczesności z szacunkiem dla śląskiej tradycji.

Z metamorfozą Katowic będą mogli zapoznać się także uczestnicy OFF Festival Katowice. Na jego terenie działał będzie specjalny Pawilon „Rajzy po Kato”, w którym odbywać się będą projekcje filmów, spotkania z autorami oraz warsztaty. Dla zainteresowanych architekturą i urbanistyką organizatorzy przewidzieli strefę wolnego czytania wyposażoną w leżaki, gdzie udostępnione zostaną ciekawe publikacje dotyczące architektury, w tym także Katowic. W ramach 2. odsłony projektu odbędą się też spacery po Katowicach, na które – spod bramy festiwalu – chętnych dowiezie specjalny autobus. Katowiczanie, którzy nie biorą udziału w OFFie, też mogą do nich dołączyć! Wstęp na wszystkie wydarzenia sierpniowej odsłony „Rajzy po Kato” jest bezpłatny.

To już druga odsłona projektu, którego mecenasem jest DH Supersam, a organizatorem Griffin Art Space – instytucja powołana przez Griffin Group, aby wspierać i promować sztukę. Założeniem Griffin Art Space jest ożywianie życia artystycznego i promowanie współpracy biznesu z kulturą. Głównym sposobem działania jest mecenat nad najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi oraz działalnością wyróżniających się instytucji kultury.

W ramach akcji „Rajza po Kato”, do jesieni 2015 roku specjaliści i twórcy będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcje miejskie. Ich główną rolą będzie stworzenie nowej wizualnej mapy Katowic, odświeżenie wizerunku miasta i ożywienie twórczej aktywności jego mieszkańców. Efektem 2 - letniej Rajzy będzie publikacja kulturalnego przewodnika po Katowicach.

Rajza po Kato

Odsłona druga: 1–3.08.2014, Katowice

Mecenat: Supersam
Organizator: Griffin Art Space
Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych
Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft
Opieka kuratorska: Adrian Chorębała
Koordynacja: Joanna Gorlach, Iza Wałek
Komunikacja: Karolina Harazim-Mazur

griffin-artspace.com
facebook.com/rajzapokato

Źródło: Materiały prasowe organizatora

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Mikrofon bezprzewodo…

Firma Nikon zaprezentowała monofoniczny niekierunkowy mikrofon bezprzewodowy ME-W1. Nowy model...

Nowe torby Lowepro U…

Lowepro wprowadza nową serię wszechstronnych, dyskretnych miejskich toreb dedykowanych dla...

Pentax K-1 - czyli …

Pentax zaprezentował swój pierwszy cyfrowy aparat pełnoklatkowy. Specyfikacja Pentaksa K-1...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Arkadiusz Kucharski

Arkadiusz Kucharski

"...później pokochałem fotografię. Czy z wzajemnością nie ma pewności..."      

Lilianna Bryszewska

Lilianna Bryszewska

"W 2004 roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę..."        

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Reklamy Google