Wystawy

Wystawa "Fantomy" Izy Zdziebko

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Iza Zdziebko (ur. 28 stycznia 1977 r. w Wałbrzychu) – absolwentka fotografii w PWSFTviT w Łodzi, dyplom obroniła pod kierunkiem prof. Wojciecha Prażmowskiego. Zainteresowana fotografią dokumentalną ze szczególnym uwzględnieniem współczesnego dokumentu osobistego.


Założycielka Stowarzyszenia Fotograficznego FotoBzik w Krakowie, gdzie mieszka na od wielu lat. Współpracuje z Uniwersytetem Pedagogicznym, Politechniką Krakowską oraz Krakowską Szkołą Filmową, jako wykładowca fotografii. Koordynowała również pracę krakowskiej ZPAF Gallery. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach m.in. w ramach Fotofestiwalu w Łodzi, Festiwalu Fotografii Artystycznej w Warszawie, w BWA w Tarnowie,  czy Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi.

 

 

W świetle księżyca niewiele widać, w świetle słońca – nic.

„Fantomy”
Wieczór i zmrok poza światłami miasta ma nieprawdopodobne kolory. Okazuje się, że ciemność jako taka ma wiele odmian i w przyrodzie nie ma nigdy jej w pełni. Zawsze jakiś prześwit zostaje. Wzrok łatwo się przyzwyczaja do mroku. Zauważa i chłonie. Wydobywa coraz to nowe elementy. W czerni nagle zdarza się więcej niż byśmy przypuszczali.
Zapalenie latarki wszystko to zniwecza. Światło oślepia, wdziera się i paradoksalnie zaciemnia obraz. Widać już tylko to gdzie strumień światła jest skierowany, a reszta pogrąża się w ciemności. Pytanie co chcemy obejrzeć – to na co pada strumień, czy to co znajduje się obok?
Światło latarni morskiej wcale nie oświetla. Wskazuje – siebie, swoje źródło, tę legendarną drogę do domu. Oświetla na moment i rusza dalej. Nie dojrzymy niczego w tym świetle.
„Fantomy” Izy Zdziebko to podobna gra ze światłem, to w istocie fotografia pejzażowa, lecz szalenie osobista i kreacyjna. Pewne elementy pejzażu zostały wybrane, wskazane, dotknięte. Dostrzegamy je łatwiej, ciągle widzimy kontekst, to co znajduje się obok, tło i sceneria nie pogrąża się w niebycie. W pejzażu nie zachodzi zmiana. Nie ma elementu dodatkowego, nie następuje przesunięcie. Reflektor, niczym na scenie uwypukla i wskazuje fragment. W „Fantomach” następuje pewnego rodzaju podwójna gra: fotografowanie to wskazywanie rzeczy, zaś fotografia istnieje tylko i wyłącznie dzięki światłu. Wskazywanie światłem prowadzi widza od nastroju i kontemplacji pejzażu w stronę metafizyki, namysłu nad rolami i funkcjami fotografii.

 


Na tej scenie ważna jest też osoba fotografującej, wskazującej, wysyłającej świtało. Artystka zdradza sposób powstania serii: „Wykorzystałam światło z latarki zamocowanej na czole i długi wężyk spustowy, tak żeby móc dość swobodnie "sterować" własnym ciałem względem krajobrazu i wydobywać z niego formy, przyjazne dla moich oczu. Coś ,co jawiło się przed moimi oczami w chwili powstawania obrazów, jest rodzajem przywidzenia (fantomu)”. Dostrzeganie i obserwacja to bardzo fizyczne czynności, Zdziebko wydobywa i przypomina te wątki. To gdzie znajduje się artystka, to gdzie patrzy – stwarza konkretny kadr. To bardzo cielesna i uwarunkowana fizycznie fotografia. Wskazywanie rzeczy, kierowanie światła – wzroku to oczywiście tylko metafory. To co odkrywamy w tym świetle i zdjęciach daje poczucie niepokoju, przywidzenia. Niczego nie można być pewnym, ale warto przyzwyczaić wzrok i szukać znaczeń.  


Joanna Kinowska

 

Wernisaż: 8 sierpnia godz. 20:00
Wystawę można oglądać do 17 sierpnia
ZPAF Gallery ul. Św. Tomasza 24, Kraków

Strona wydarzenia na Facebooku.

 

Źródło: Materiały prasowe Fotobzik.pl


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Świąteczna kartka ma…

Święta już niedługo więc warto pomyśleć nad ciekawym upominkiem dla...

Obróbka i wydruk fot…

Firmy Epson i Foto-Plus oraz Corel, Nec, Wacom, X-Rite zapraszają...

Nowy obiektyw Zeiss …

Nowy Zeiss Touit 2.8/50M to obiektyw macro przeznaczony jest dla...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Lilianna Bryszewska

Lilianna Bryszewska

"W 2004 roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę..."        

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Reklamy Google