Wystawy

Wystawa "Wirtualność zniknęła" w Lookout Gallery

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Lookout Gallery zaprasza na wystawę "Wirtualność zniknęła". W nowych fotografiach Karola Komorowskiego oraz pokazywanym obok nich filmie Spherical Harmonics Alana Warburton’a, artyści pracujący w technice CGI (Computer Generated Imagery) redefiniują dotychczasowy status obrazu i odnotowują znaczący wpływ nowych technologii na zmianę percepcji rzeczywistości.

 

"Wątpienie w obraz jest już przestarzałą formułą artystyczną. Zaakceptowaliśmy rzeczywistość uporządkowaną według dwuwymiarowych przedstawień. Do tej wirtualności nie da się uciec, ale i też nie można uciec od niej – pozostalibyśmy w przestrzeni jakiejś czystej abstrakcji. Na znaczeniu straciła nawet różnica między halogenkami srebra, pikselami i CGI. Obrazy są dziś naszym Realnym, a wirtualność zniknęła. Jak więc należy zdefiniować ten realizm? Jak zmienia się nasze doświadczenie rzeczywistości w świecie, gdzie przestrzeń fizyczna została zaanektowana przez oprogramowanie komputerowe? Jak nowe interfejsy zmieniają nasz porządek symboliczny, język, tryby patrzenia? Jakie możliwości daje nam nowe zaufanie wobec obrazów?" - mówi Karol Komorowski.

 


Londyński artysta, Alan Warburton, w swoim filmie Spherical harmonics, podobnie jak w innych pracach, dekonstruuje rzeczywistość CGI pokazując jej relacje do bardziej tradycyjnie pojmowanej fotografii. Film powstał na zamówienie londyńskiej The Photographers’ Gallery, gdzie był prezentowany w tym roku.

"Spherical Harmonics pokazuje dziwną moc obrazu wykreowanego przy użyciu techniki CGI, w którym artysta proponuje nam wizję hermetycznie zamkniętej fantazji, pełnej cyfrowo wykreowanych wspomnień, imitacji zjawisk fizyki i kontrolowanych przypadków. Miejsce, w którym rzeczywistość zawodzi, bo jest zbyt doskonała i gdzie spektakularne konstrukcje komputerowo generowanych obrazów zastąpione są bardziej introwertycznymi i złożonymi fantazjami cyfrowego artysty jako boga, zagubionego w przerażającej dolinie." - Alan Warburton.

 

 

Alan Warburton (ur. 1980, Szkocja) Jeden z najważniejszych brytyjskich artystów z nurtu CGI. Zajmuje się zarówno sztuką jak i efektami wizualnymi w reklamie. Jego prace często dekonstruują komputerowo generowane obrazy i procesy postprodukcji, odzwierciedlając wykorzystanie i wpływ tych technologii na kulturę wizualną.


Karol Komorowski (ur. 1994, Polska) Fotograf i filmowiec. Debiutował w Lookout Gallery w 2012 r. cyklami fotograficznymi „W ciemnościach” i „Koleżanki”. Obecnie mieszka i pracuje w Londynie. Posługując się dziś głównie techniką CGI, w swoich pracach skupia się na wpływie technologii cyfrowej na codzienność oraz stara się zdefiniować zmiany w percepcji wizualnej zachodzące w wyniku tego procesu.

 

Wernisaż odbędzie się 20 sierpnia o godz. 19:00. Ekspozycja prac potrwa do 20 września br.

 

Lookout Gallery
ul. Puławska 41/22
Warszawa

 
Źródło: www.lookoutgallery.pl


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa fotografii '…

Już po raz drugi w galerii fundacji "Archeologia fotografii", w...

Wystawa "Choreo…

Wystawa uznanego przez holenderską Fundację Week for Arts „Artystą roku...

Aktualizacja oprogra…

FUJIFILM informuje o aktualizacjach oprogramowania firmware w modelach X-E2, X-Pro1...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Lilianna Bryszewska

Lilianna Bryszewska

"W 2004 roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę..."        

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Reklamy Google