Wystawy

Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik – Polski Afganistan w Pauzie

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Od 27 listopada w krakowskiej Galerii Pauza będzie można oglądać wystawę fotografii dwóch reporterów wojennych, Marcina Ogdowskiego i Marcina Wójcika zatytułowaną Polski Afganistan.


Natowska misja ISAF w Afganistanie dobiega końca, a wraz z nią kilkunastoletnie zaangażowanie Wojska Polskiego w konflikty na drugim końcu świata. Żołnierze wracają do domów, wojsko do realiów koszarowego życia. Nie ma nic dobrego w wojnie. Z wyjątkiem jej końca – stwierdził niegdyś Abraham Lincoln, prezydent Stanów Zjednoczonych. Nie sposób nie przyznać mu racji, choćby z prostej przyczyny.

Zostaną wspomnienia, także materialne, w postaci zdjęć dokumentujących codzienność największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej. Autorami wielu takich fotografii są Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik, krakowscy reporterzy, którzy w latach 2004-2013 wielokrotnie odwiedzali stacjonujących w Afganistanie Polaków. Dziennikarze skupili się przede wszystkim na służbie szeregowych żołnierzy z oddziałów bojowych, dzieląc z nimi nudę wyczekiwania, euforię akcji, strach przed śmiercią i żałobę po utracie kolegów. Wszystkie te stany i sytuacje utrwalili na swoich zdjęciach, których w sumie powstało ponad 20 tysięcy.

 Ogromna liczba, z której musieliśmy wybrać zaledwie 40 sztuk na wystawę i kolejne 70 do albumu – mówi Ogdowski. – Niewdzięczne zadanie, także dlatego, że pragnąc ukazać grozę wojny, nie chcieliśmy jednocześnie epatować dosłownością. W naszych zasobach są zdjęcia powstałe tuż po wybuchach min-pułapek, przedstawiające martwe bądź potwornie okaleczone osoby, ale nie będziemy ich eksponować. Ofiary nie były postaciami z filmów czy gier, to prawdziwi ludzie, zasługujący na szacunek.

Wystawę oraz album, który jej towarzyszy, zatytułowaliśmy po prostu Polski Afganistan – dodaje Wójcik. – Oczywiście, na naszych zdjęciach są Afgańczycy, widać surowe piękno tego kraju, zarówno jego materialnej kultury, jak i krajobrazu, ale to wszystko tło. Bohaterami są bowiem żołnierze, przedstawieni tak, by odbiorca uzyskał w miarę pełny obraz polskiego zaangażowania w afgański konflikt.

Mając na uwadze ten edukacyjny aspekt, postanowiliśmy zorganizować trzy panele dyskusyjne. W jednym z nich swój udział zapowiedzieli gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i wiceminister obrony narodowej, oraz Marcin Krzyżanowski, konsul RP w Kabulu. W dyskusjach wezmą również udział członkowie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, Fundacji Szarik, zajmującej się pomocą psychologiczną dla weteranów, oraz korespondenci wojenni.

Marcin Ogdowski (ur. w 1976 r.) – dziennikarz, korespondent wojenny (Irak, Afganistan), pisarz; nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym. W Afganistanie po raz pierwszy pojawił się w 2004 r. Od 2009 r. prowadzi wielokrotnie nagradzany blog Afganistanu, na podstawie którego ukazała się książka zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji (2011 r.). Autor dwóch powieści poświęconych Polakom biorącym udział w afgańskiej wojnie – Ostatni świadek (2013 r.) i (Nie)potrzebni (2014 r.).

Marcin Wójcik (ur. w 1985 r.) – dziennikarz, fotoreporter. Z ramienia tej ostatniej w 2011 r. po raz pierwszy relacjonował codzienną służbę polskich żołnierzy w Afganistanie. Kolejny raz prowincję Ghazni odwiedził w 2013 r. jako wysłannik Komandosa. Prowadzi fotobloga ze zdjęciami dokumentującymi udział Wojska Polskiego w konflikcie w Afganistanie.

 Marcin Ogdowski, Marcin Wójcik, Polski Afganistan
Wernisaż: 27 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 31 grudnia 2014 roku


Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/3
Kraków

 

Źródło: Materiały prasowe organizatora.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa "Przeła…

Spojrzeć na kogoś, zbliżyć się do niego, wysłuchać, zrozumieć, wreszcie...

Pomiar światła i kom…

Najczęściej popełnianym błędem obok braku ostrości jest niedoświetlenie lub prześwietlenie...

Pokaz slajdów "…

Ponoć tam, gdzie kończy się świat, zaczyna się Nowa Zelandia....

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Tadeusz Wróbel

Tadeusz Wróbel

"Długie godziny w ciemni akademika nad odbitkami cz-b. eksperymenty z sepią..."        

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Reklamy Google