Wystawy

Wystawa "Robotnicy" Mariusza Janiszewskiego

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Mariusz Janiszewski to współzałożyciel magazynu internetowego „Aorta”, fotoreporter „doc!photo magazine”. Członek kolektywu The Street Collective. Jego materiały autorskie były publikowane w magazynach „LFI”, „National Geographic”, „Le Journal de la Photographie”, „Poznaj świat”, „doc! photo magazine” i innych. Jest laureatem kilku konkursów, m.in. Grand Press Photo 2013, WKF National Geographic Polska 2012, Leica Street Photo 2011. Prace artysty znalazły się także w finale Hasselblad Masters Award 2014. Wystawa „Robotnicy ” to pierwsza wystawa monograficzna Janiszewskiego. Na co dzień związany z reklamą. Mieszka i pracuje w Warszawie.Cykl zdjęć „Robotnicy” zainspirowany dziełem Sebastiano Salgado „Workers”, powstaje w wielu miejscach, głównie w Azji (Indie , Bangladesz, Filipiny). Janiszewski podróżuje, omijając utarte szlaki i wielkie aglomeracje wnikając w życie pracujących tam ludzi. Odwiedza fabryki, stocznie lub cegielnie odsłaniając codzienność minimalnie opłacanych robotników.


Wszystkie prace są czarno-białe. Autor wychowany w duchu decydującego momentu, bardzo precyzyjnie komponuje swoje kadry. Fotografuje ludzi z bliska pozostając w centrum wydarzeń. W reportażu "Robotnicy" ważną rolę odgrywa rytm dnia pracy, w którym oprócz wysiłku fizycznego, następują krótkie momenty wytchnienia.


Tak autor tak opowiada o miejscach, które odwiedził:
Cegielnie na peryferiach Dhaki, stolicy Bangladeszu. Jak okiem sięgnąć ciągną się tereny, na których odbywa się produkcja cegieł. Jest to ważny element bengalskiej gospodarki. Większość pracy odbywa się ręcznie. Jedynym ułatwieniem dla robotników są specjalne miksery rozrabiające glinę. Przy produkcji pracują całe rodziny. Ich życie toczy się w jednym miejscu, tu pracują i mieszkają.
Stocznie w sercu Dhaki są ważnym źródłem surowców dla przemysłu metalurgicznego tego kraju. To jedno z wielu miejsc w Zatoce Bengalskiej gdzie rozbiera się, remontuje lub buduje statki, często z używanych wcześniej części.Wszystko przydaje się do ponownego wykorzystania – od ogromnych silników po potężne arkusze skorodowanej blachy. Pracującym brakuje odpowiedniej odzieży, butów oraz sprzętu. Cała praca odbywa się na brzegu, z użyciem kilku wyciągarek, stalowych bloczków i siły ludzkich mięśni. Robotnicy zarabiają mniej niż 2 dolary za dzień pracy. Codziennie narażają swoje życie aby utrzymać swoje rodziny.Fabryka węgla drzewnego to rozległe obszary nieopodal centrum Manili (Filipiny), na których wypalany jest węgiel drzewny. Całość produkcji odbywa się w wyjątkowo prymitywnych warunkach. Najczęściej do wypalania węgla służy surowiec zdobyty po rozbiórce domów, często pokryty farbą. Wśród ogromnych stosów wypalanego drewna i oparów gryzącego dymu rozlokowane są „budynki”, w których żyją całe rodziny zajmujące się tym zawodem. Zewsząd dobiegają odgłosy kaszlu. Pracujący i mieszkający tu ludzie skazani są na ciągłe wdychanie szkodliwego dla zdrowia dymu. Życie tutaj jest niezwykle trudne, jednak mimo tych ciężkich warunków widać uśmiechnięte twarze, słychać śmiech dzieci i okrzyki podekscytowanych mężczyzn obstawiających walki kogutów.


Wernisaż wystawy odbędzie się 18 lipca 2013 o godz. 19.00 w Leica Gallery Warszawa. Ekspozycja prac potrwa od 18 lipca do 21 sierpnia.

Źródło: leica-camera.pl


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Nowe modele toreb Lo…

Lowepro, firma produkująca zaawansowane systemy ochrony dla sprzętu foto, wideo...

Nowa promocja Nikon …

Firma Nikon Polska rozpoczęła nową promocję konsumencką JESTEM Z POWROTEM....

Nowe obiektywy Fujif…

FUJIFILM Corporation (Prezydent: Shigehiro Nakajima) powiększa gamę obiektywów Fujifilm X....

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Reklamy Google