Wystawy

Wystawa fotografii ''Augustis, Na co dzień''

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Już po raz drugi w galerii fundacji "Archeologia fotografii", w ramach cyklu Fototeka, prezentowane będą ciekawe archiwa fotograficzne spoza Warszawy. Tym razem będzie można zobaczyć wybór zdjęć białostockiego fotografa Bolesława Augustisa (1912-1995). Ogromny zbiór klisz małoobrazkowych i kilkudziesięciu negatywów szklanych został odnaleziony w 2004 roku. Dzięki pracy Grzegorza Dąbrowskiego, fotoreportera białostockiego oddziału ''Gazety Wyborczej'', zbiór został opracowany i zabezpieczony.Publikacja poszczególnych zdjęć na łamach lokalnego wydania ''Gazety'' pozwoliła rozpoznać wiele spośród miejsc i osób pojawiających się na fotografiach. Prezentowane na kilku wystawach zdjęcia pochodzą z lat 1935-1938, kiedy Augustis prowadził własny zakład fotograficzny.
W 2010 roku ukazał się album, wydany przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok, pokazujący wybór 96 zdjęć tego autora, który udowodnił, że zbiór Augustisa jest znaleziskiem niezwykłym, nie tylko ze względu na swoją wartość historyczną i socjologiczną. Augustis poprzez swoją wrażliwość fotograficzną i wnikliwą obserwację ludzi wybija się ponad przeciętność, właściwą dla większości właścicieli firm fotograficznych. Niekonwencjonalność i nowoczesność, umiejętność uchwycenia ruchu a także pokazania kontekstu sprawia, że zdjęcia te nie zestarzały się i są niezwykle atrakcyjne dla współczesnego widza.

Niewielka prezentacja fotografii Augustia w galerii Fundacji jest pierwszym pokazem fragmentu tego archiwum w Warszawie. W ramach pierwszej odsłony zaprezentowane zostaną przede wszystkim zdjęcia ukazujące powszednie aspekty życia codziennego: spacery, rozrywki, radości, scenki rodzajowe, handel uliczny, a także wybór niezwykłych portretów.

Wystawa:
Warszawa, Ul.Andersa 13,  klatka VII
Wystawę można oglądać do 31 lipca

 

 

Źródło: www.archeologiafotografii.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Zapowiedź aktualizac…

Firma FUJIFILM poinformowała, że 19 grudnia  udostępniona zostanie aktualizacja oprogramowania...

Aktualizacja Apple D…

Firma Apple poinformowała o wprowadzeniu aktualizacji Digital Camera RAW do...

Nowy Samyang 10mm 1:…

Samyang informuje, że pierwsze egzemplarze długo oczekiwanego, szerokokątnego obiektywu 10mm...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Arkadiusz Kucharski

Arkadiusz Kucharski

"...później pokochałem fotografię. Czy z wzajemnością nie ma pewności..."      

Tadeusz Wróbel

Tadeusz Wróbel

"Długie godziny w ciemni akademika nad odbitkami cz-b. eksperymenty z sepią..."        

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Reklamy Google