Wystawy

Alina Ścibor: "Inna przestrzeń rzeczy" - wystawa fotografii

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Czasoprzestrzeń wokół nas, w której zwyczajnie poruszamy się i żyjemy, jest – tak jak spostrzega ją Alina Ścibor – bytem niemożliwym do ogarnięcia dla naszego umysłu i aparatu percepcji. Można spróbować ją sobie wyobrazić, jeśli spojrzymy na świat okiem obiektywu, tak różnym od ludzkiego. W kadrze fotografii, tworzącym w swoich ramach odmienną, fikcyjną rzeczywistość, może być zawarta inna przestrzeń i inny czas niż te z codziennego doświadczenia.Alina Ścibor jest architektem i zajmuje się również fotografią. Obie te dziedziny łączy problematyka iluzji przestrzeni: architektura to projektowanie trójwymiarowych obiektów; fotografia – odwrotnie, przekłada konkretną fizyczną przestrzeń na płaski obraz. Współczesna architektura, od kiedy zyskała cyfrowe narzędzia zwielokrotniające precyzję obliczeń, oferuje projekty niemożliwych – wydawałoby się – budowli, wykraczające nawet poza klasyczną euklidesową geometrię. Fotografia z kolei, jeśli skupia się na autonomicznych wartościach estetycznych, może przedstawiać zadziwiające, nierealne przestrzenie, tworzone poprzez grę skrótem perspektywicznym i wykorzystanie optycznych złudzeń.

Do własnej wyrafinowanej gry z wyobraźnią przestrzenną zaprasza Alina Ścibor w Innej przestrzeni rzeczy. Jest to gra między płaskim i przestrzennym, bliskim i odległym, pionowym i poziomym, materialnym i abstrakcyjnym. Fotografowane przez nią obiekty tworzą architekturę nieokreślonej, fantazmatycznej przestrzeni , same będąc również nierozpoznawalne.

Alina Ścibor jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 2010 roku uzyskała dyplom Międzynarodowego Forum Fotografii Kwadrat. Zajmuje się fotografią kreacyjną i inscenizowaną. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach zbiorowych. Jest laureatką wielu konkursów fotograficznych oraz autorką esejów :
-"Autoportrety Marka Gardulskiego- symbolika lustra",
-"Kadr fotograficzny jako dokument w psychologii nieeuklidesowej S. I. Witkiewicza”

 

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Wystawa trwa do 6 września.

 


Źródło: Materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławiu


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa "Nic ni…

Wystawa „Nic nie zatrzyma idei sztuki” wzięła swój tytuł od...

O czym warto pamięta…

Definicja: „profesjonalista, to człowiek zarabiający dzięki swojej profesji na życie”....

ILFORD Multigrade IV…

Firma Harman Technology, producent czarno-białych materiałów marki ILFORD, postanowiła udoskonalić...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Arkadiusz Kucharski

Arkadiusz Kucharski

"...później pokochałem fotografię. Czy z wzajemnością nie ma pewności..."      

Reklamy Google