Wystawy

Alina Ścibor: "Inna przestrzeń rzeczy" - wystawa fotografii

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Czasoprzestrzeń wokół nas, w której zwyczajnie poruszamy się i żyjemy, jest – tak jak spostrzega ją Alina Ścibor – bytem niemożliwym do ogarnięcia dla naszego umysłu i aparatu percepcji. Można spróbować ją sobie wyobrazić, jeśli spojrzymy na świat okiem obiektywu, tak różnym od ludzkiego. W kadrze fotografii, tworzącym w swoich ramach odmienną, fikcyjną rzeczywistość, może być zawarta inna przestrzeń i inny czas niż te z codziennego doświadczenia.Alina Ścibor jest architektem i zajmuje się również fotografią. Obie te dziedziny łączy problematyka iluzji przestrzeni: architektura to projektowanie trójwymiarowych obiektów; fotografia – odwrotnie, przekłada konkretną fizyczną przestrzeń na płaski obraz. Współczesna architektura, od kiedy zyskała cyfrowe narzędzia zwielokrotniające precyzję obliczeń, oferuje projekty niemożliwych – wydawałoby się – budowli, wykraczające nawet poza klasyczną euklidesową geometrię. Fotografia z kolei, jeśli skupia się na autonomicznych wartościach estetycznych, może przedstawiać zadziwiające, nierealne przestrzenie, tworzone poprzez grę skrótem perspektywicznym i wykorzystanie optycznych złudzeń.

Do własnej wyrafinowanej gry z wyobraźnią przestrzenną zaprasza Alina Ścibor w Innej przestrzeni rzeczy. Jest to gra między płaskim i przestrzennym, bliskim i odległym, pionowym i poziomym, materialnym i abstrakcyjnym. Fotografowane przez nią obiekty tworzą architekturę nieokreślonej, fantazmatycznej przestrzeni , same będąc również nierozpoznawalne.

Alina Ścibor jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 2010 roku uzyskała dyplom Międzynarodowego Forum Fotografii Kwadrat. Zajmuje się fotografią kreacyjną i inscenizowaną. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach zbiorowych. Jest laureatką wielu konkursów fotograficznych oraz autorką esejów :
-"Autoportrety Marka Gardulskiego- symbolika lustra",
-"Kadr fotograficzny jako dokument w psychologii nieeuklidesowej S. I. Witkiewicza”

 

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Wystawa trwa do 6 września.

 


Źródło: Materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławiu


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Nowa linia stabiliza…

Fotografowaniem  oraz filmowaniem zajmują się nie tylko profesjonaliści, ale również...

Drukarki Epson L355 …

Firma Nikon wspólnie z firmą Epson prowadzi na bałtyckich plażach...

Plener „Pejzaż i arc…

Sigma ProCentrum serdecznie zaprasza na uznany już za kultowy plener...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Lilianna Bryszewska

Lilianna Bryszewska

"W 2004 roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę..."        

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Reklamy Google