Wystawy

Wystawa „Made in Photo” we wrocławskim Domku Romańskim

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

W środę 30 października br. o godz. 17.00, Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”, zaprasza na otwarcie wystawy wielkoformatowych aktów pt. „Made in Photo” poznańskiego artysty Macieja Mańkowskiego.

Autor do swych fotografii, wykonanych w latach 1992-2006, angażował gimnastyczki i tancerki, mające świadomość własnego ciała i dowolnie reżyserujące swój ruch. Jak pisze Bogdan Konopka:

„(...) Bez wątpienia Maciej Mańkowski stwarza w fotografii nową kategorię obrazów – nazwijmy to choreograficznych, które nie są wszakże pokłosiem zdjęć dokumentalnych spektaklu, wykonanych w światłach rampy. I o ile fotografia znaczy tyle, co pisanie światłem, zaś choreografia pisanie tańcem (ciałem), to Mańkowski tworzy z obu tych kategorii jednię; w swoim atelier, gdzie podporządkowuje mowę i wymowę nagiego ciała regułom fotogenii pozostającej na dodatek na usługach intymnych, osobistych mitologii.”
Maciej Mańkowski urodził w roku 1949. Jego debiut w dziedzinie fotografii przypadł na początek lat 70‑tych. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jest laureatem znaczących konkursów fotograficznych, takich jak Międzynarodowa Wystawa Satyrykon (nagrody w latach 1980, 1981, 1983, 1987). Był kuratorem międzynarodowych wystaw fotografii użytkowej. W latach 70-tych i 80-tych pracował w Telewizji Polskiej jako operator i realizator obrazu. Przez wiele lat zajmował się działalnością dziennikarską, propagując światową fotografię na łamach pism ilustrowanych (m.in. Wprost, Twój Styl, Magazyn Rodzinny). Pracował również jako redaktor graficzny. Od roku 1985 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Na początku lat 90-tych wykładał fotografię reklamową w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jego fotografie znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, w albumach indywidualnych i zbiorowych. Od wielu lat realizuje projekty komercyjne i fotografię autorską w Studiu Maciej Mańkowski Photo Design.

Wystawa czynna będzie do 30 listopada.

Dolnośląskie Centrum Fotografii
„Domek Romański”
pl. bpa Nankiera 8   
50-140 Wrocław
fot. Maciej Mańkowski, 2006


fot. Maciej Mańkowski, 2000Źródło: Materiały prasowe Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański”


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Samyang wprowadza wa…

Koreańska marka Samyang od dawna ma w swojej ofercie obiektywy...

Polska Tańczy - cykl…

Fujifilm zaprasza fanów fotografii i tańca na cykl spotkań Polska...

Fotografia Janusza G…

Ostatni dzień na odwiedzenie wystawy fotografii Janusza Gajosa w Galerii...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Aneta Warszawska

Aneta Warszawska

"Moja fotograficzna torba jest zróżnicowana i czasem jest w niej na prawdę wszystko! :)"       ...

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Reklamy Google