Wystawy

Wystawa fotografii "Fangormagorie Bogdana Sarwińskiego, czyli kto to jest?"

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Warszawski Okrę ZPAF, zaprasza do odwiedzenia wystawy Bogdana Sarwińskiego i Romana Fangora. Łącznikiem wystawy obu artystów jest główny bohater - Wojciech Fangor.
"Fangormagorie Bogdana Sarwińskiego, czyli kto to jest?“ to 40 fotografii, powstałych w latach 2005 - 2013, pochodzących z autorskiego projektu Bogdana Sarwińskiego (album, wystawa) poświęconego polskiemu malarzowi światowej sławy - Wojciechowi Fangorowi, wyraz fascynacji Fangorem i jego sztuką.

 


„Fotograficzne reminiscencje Romana Fangora“ to 18 fotografii, powstałych w latach 1957 − 2007, będących małym wycinkiem z ponad pół wieku fotografowania Romana Fangora - od zdjęć rodzinnych poprzez krajobrazy i zdjęcia podróżnicze do fotografii astronomicznej.

 Bogdan Sarwiński – artysta fotografik (członek ZPAF) ur. 30.12.1957 r. w Działdowie. Absolwent Policealnego Studium Fotograficzne w Warszawie przy ul. Spokojnej i członek Grupy Twórczej Młodych Fotografów – „Klub 6x6” PM w Warszawie.  Ma na koncie kilka wystaw i nagród, ale najbardziej pociągają go różne akcje i działania fotograficzno-socjologiczne, w których biorą udział też inni ludzie i których wynik końcowy jest nieprzewidywalny. Wiele takich akcji wymyślił, a niektóre zrealizował. Największą akcją była „Fotografia dla syna – przesłanie w rok 2000”, którą realizował w latach 1984-1987. W tamtych czasach, gdy jeszcze nie było internetu i telefonów komórkowych, a był socjalizm i cenzura, udało się przeprowadzić akcję o zasięgu światowym, w której wzięło udział 616 autorów z 29 krajów, z 5 kontynentów. Odbyła się ogromna wystawa w 3 galeriach ZPAF na Starym Mieście w Warszawie w 1987 r. oraz w 2000 r. Kopia wystawy prezentowana była w innych miastach Polski i zagranicą. Od 2004 r. mieszka w Błędowie. Poznał tam Wojciecha Fangora i wszedł w magiczny świat „Fangormagorii”. Na początku roku 2013 wydał autorski album pt. „FANGORMAGORIE”.Wojciech Fangor - urodzony 15 listopada 1922 roku 1922 t w Warszawie) – polski malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz. Po studiach u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego otrzymał w 1946 roku dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku lat pięćdziesiątych tworzył obrazy zgodne z wymaganiami realizmu socjalistycznego , m.in. „Matkę Koreankę” (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie).  W latach 1953–1961 był docentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.  Był współtwórcą Polskiej szkoły plakatu. W 1958 wraz ze Stanisławem Zamecznikiem  zaprezentował Studium Przestrzeni – pierwszy environment w Polsce. W roku 1961 wyjechał z kraju, w latach 1964–1965 przebywał w Berlinie Zachodnim, 1965–1966 w Anglii, w roku 1966 zamieszkał w Stanach Zjednoczonych.  W okresie pobytu za granicą prowadził wykłady na wielu uczelniach artystycznych. Do Polski wrócił w roku 1999. W 1970 roku miał indywidualną wystawę w Muzeum Giggenheima w Nowym Jorku .  W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu. Od kilku lat mieszka ok. 60 km od Warszawy  we wsi Błędów

Wystawę można obejrzeć w dniach 6-27 listopada 2013 r., w Starej Galerii ZPAF.

Źródło: Materiały prasowe ZPAF

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa partnerów pr…

Europejski projekt EuropeanaPhotography ma już dwa lata i powoli dobiega...

Wystawa fotografii …

W tym cyklu fotografii Marta Ankiersztejn prezentuję 8 par, dla...

Fujifilm X20 - recen…

Fujifilm X20 jest kompaktem klasy Premium, w którym wprowadzono innowacyjną...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Lilianna Bryszewska

Lilianna Bryszewska

"W 2004 roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę..."        

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Reklamy Google