Wystawy

Wystawa fotografii "Fangormagorie Bogdana Sarwińskiego, czyli kto to jest?"

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Warszawski Okrę ZPAF, zaprasza do odwiedzenia wystawy Bogdana Sarwińskiego i Romana Fangora. Łącznikiem wystawy obu artystów jest główny bohater - Wojciech Fangor.
"Fangormagorie Bogdana Sarwińskiego, czyli kto to jest?“ to 40 fotografii, powstałych w latach 2005 - 2013, pochodzących z autorskiego projektu Bogdana Sarwińskiego (album, wystawa) poświęconego polskiemu malarzowi światowej sławy - Wojciechowi Fangorowi, wyraz fascynacji Fangorem i jego sztuką.

 


„Fotograficzne reminiscencje Romana Fangora“ to 18 fotografii, powstałych w latach 1957 − 2007, będących małym wycinkiem z ponad pół wieku fotografowania Romana Fangora - od zdjęć rodzinnych poprzez krajobrazy i zdjęcia podróżnicze do fotografii astronomicznej.

 Bogdan Sarwiński – artysta fotografik (członek ZPAF) ur. 30.12.1957 r. w Działdowie. Absolwent Policealnego Studium Fotograficzne w Warszawie przy ul. Spokojnej i członek Grupy Twórczej Młodych Fotografów – „Klub 6x6” PM w Warszawie.  Ma na koncie kilka wystaw i nagród, ale najbardziej pociągają go różne akcje i działania fotograficzno-socjologiczne, w których biorą udział też inni ludzie i których wynik końcowy jest nieprzewidywalny. Wiele takich akcji wymyślił, a niektóre zrealizował. Największą akcją była „Fotografia dla syna – przesłanie w rok 2000”, którą realizował w latach 1984-1987. W tamtych czasach, gdy jeszcze nie było internetu i telefonów komórkowych, a był socjalizm i cenzura, udało się przeprowadzić akcję o zasięgu światowym, w której wzięło udział 616 autorów z 29 krajów, z 5 kontynentów. Odbyła się ogromna wystawa w 3 galeriach ZPAF na Starym Mieście w Warszawie w 1987 r. oraz w 2000 r. Kopia wystawy prezentowana była w innych miastach Polski i zagranicą. Od 2004 r. mieszka w Błędowie. Poznał tam Wojciecha Fangora i wszedł w magiczny świat „Fangormagorii”. Na początku roku 2013 wydał autorski album pt. „FANGORMAGORIE”.Wojciech Fangor - urodzony 15 listopada 1922 roku 1922 t w Warszawie) – polski malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz. Po studiach u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego otrzymał w 1946 roku dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku lat pięćdziesiątych tworzył obrazy zgodne z wymaganiami realizmu socjalistycznego , m.in. „Matkę Koreankę” (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie).  W latach 1953–1961 był docentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.  Był współtwórcą Polskiej szkoły plakatu. W 1958 wraz ze Stanisławem Zamecznikiem  zaprezentował Studium Przestrzeni – pierwszy environment w Polsce. W roku 1961 wyjechał z kraju, w latach 1964–1965 przebywał w Berlinie Zachodnim, 1965–1966 w Anglii, w roku 1966 zamieszkał w Stanach Zjednoczonych.  W okresie pobytu za granicą prowadził wykłady na wielu uczelniach artystycznych. Do Polski wrócił w roku 1999. W 1970 roku miał indywidualną wystawę w Muzeum Giggenheima w Nowym Jorku .  W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu. Od kilku lat mieszka ok. 60 km od Warszawy  we wsi Błędów

Wystawę można obejrzeć w dniach 6-27 listopada 2013 r., w Starej Galerii ZPAF.

Źródło: Materiały prasowe ZPAF

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Nowy obiektyw FUJINO…

Firma FUJIFILM (prezes Shigehiro Nakajima) informuje, że w lutym 2015...

Fundacja Sztuk Wizua…

"Zapis socjologiczny" (realizowany w latach 1978–1997, w tym materiał główny datowany na...

Warsztaty aktu dla p…

Sigma ProCentrum zaprasza początkujących pasjonatów fotografii na warsztaty aktu, które...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Reklamy Google