Wystawy

Wystawy fotograficzne „Kronikarki” i „Stadion ‘55"

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

W ramach projektu „Przepowiadanie Miasta” zorganizowane zostały dwie wystawy „Kronikarki” i „Stadion ‘55". Wystawy przygotowane przez Fundację Archeologia Fotografii. Pierwsza z nich pokazuje mało znane prace Zofii Chomątowskiej i Marii Chrząszczowej, które wróciwszy w 1945 roku do stolicy dokumentowały jej zniszczenie i odradzające się na zgliszczach życie. Udało im się uchwycić bardzo ciekawy obraz Warszawy w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu, ujawniając jednocześnie osobowość artystyczną obu autorek.

 

Zarówno wystawa Kronikarki…, jak i album stanowią pierwszą próbę pokazania tych prac szerokiej publiczności, odsłaniając jednocześnie dokumentację powojenną wykonaną przez kobiety. Świetne, zróżnicowane formalnie kadry, wyraźne temperamenty fotograficzne, niczym nie ustępują tym prezentowanym dotychczas, przynoszą natomiast powiew nowości, są głosem tych, które były zapomniane.

Fotografie ujawniają indywidualne temperamenty autorek, ale są naznaczone ówczesnym sposobem spoglądania na miasto po kataklizmie. Chomętowska, fotografująca 35mm Leicą koncentrowała się na detalu i scenach rodzajowych. Często szukała ujęć z góry, pozwalających na objęcie siatki ulic. Niektóre miejsca fotografowała kilkakrotnie o różnych porach roku. Szukała także kadrów identycznych z tymi, które w danych miejscach wykonała przed wojną.
Chrząszczowa, pracując aparatem średnioformatowym 6×6 cm, bardzo starannie budowała kompozycję, szukała scen i ujęć wyrazistych formalnie. Obie fotografowały nie tylko zniszczone budynki, ale także przejawy odradzającego się życia – stragany, zatłoczone ulice, środki transportu miejskiego.

 

Cykl "Stadion '55"  zawiera ponad 30 fotografii autorstwa Zbigniewa Dłubaka, w sposób niezwykle plastyczny przedstawiających budowę Stadionu Dziesięciolecia.

Kiedy w 1954 roku rozpoczęto budowę Stadionu Dziesięciolecia, wiadomo było, że na skończenie budowy jest tylko jeden rok. Arena miała być gotowa na uroczyste obchody powstania PRL oraz na Międzynarodowy Festiwal Młodzieży.
Do jego realizacji zostali zatrudnieni znakomici architekci, a także plastycy, którzy mieli wykonać elementy dekoracji stadionu. Wśród tych ostatnich byli artyści z dopiero co powstałej Grupy 55. Mieli opracować, istniejący do dziś, ceramiczny fryz budynku sportowego.Wówczas Zbigniew Dłubak wykonał ponad 30 fotografii niezwykle plastycznie dokumentując budowę.
Fotografie przez dekady znajdowały się w archiwum artysty i dopiero w 2009 roku zostały odkryte w trakcie prac nad jego spuścizną, prowadzonych przez Fundację Archeologia Fotografii.

 

Wystawy są czynne do 1 grudnia 2013 r.
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

 

 
Camera
Canon EOS 50D
Focal Length
121mm
Aperture
f/4
Exposure
1/30s
ISO
400

 

Źródło: Materiały prasowe Muzeum Literatury
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Autorskie spotkanie …

13 grudnia o godz. 19.00 w Warszawskiej Szkole Fotografii i...

Wystawa Haliny Treli…

Obecność Portretu to najnowszy projekt wrocławskiej artystki Haliny Treli, która...

Wystawa „Back to the…

Irina Werning to podróżująca po świecie argentyńska fotografka. Od wielu...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Reklamy Google