Wystawy

Wystawy fotograficzne „Kronikarki” i „Stadion ‘55"

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

W ramach projektu „Przepowiadanie Miasta” zorganizowane zostały dwie wystawy „Kronikarki” i „Stadion ‘55". Wystawy przygotowane przez Fundację Archeologia Fotografii. Pierwsza z nich pokazuje mało znane prace Zofii Chomątowskiej i Marii Chrząszczowej, które wróciwszy w 1945 roku do stolicy dokumentowały jej zniszczenie i odradzające się na zgliszczach życie. Udało im się uchwycić bardzo ciekawy obraz Warszawy w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu, ujawniając jednocześnie osobowość artystyczną obu autorek.

 

Zarówno wystawa Kronikarki…, jak i album stanowią pierwszą próbę pokazania tych prac szerokiej publiczności, odsłaniając jednocześnie dokumentację powojenną wykonaną przez kobiety. Świetne, zróżnicowane formalnie kadry, wyraźne temperamenty fotograficzne, niczym nie ustępują tym prezentowanym dotychczas, przynoszą natomiast powiew nowości, są głosem tych, które były zapomniane.

Fotografie ujawniają indywidualne temperamenty autorek, ale są naznaczone ówczesnym sposobem spoglądania na miasto po kataklizmie. Chomętowska, fotografująca 35mm Leicą koncentrowała się na detalu i scenach rodzajowych. Często szukała ujęć z góry, pozwalających na objęcie siatki ulic. Niektóre miejsca fotografowała kilkakrotnie o różnych porach roku. Szukała także kadrów identycznych z tymi, które w danych miejscach wykonała przed wojną.
Chrząszczowa, pracując aparatem średnioformatowym 6×6 cm, bardzo starannie budowała kompozycję, szukała scen i ujęć wyrazistych formalnie. Obie fotografowały nie tylko zniszczone budynki, ale także przejawy odradzającego się życia – stragany, zatłoczone ulice, środki transportu miejskiego.

 

Cykl "Stadion '55"  zawiera ponad 30 fotografii autorstwa Zbigniewa Dłubaka, w sposób niezwykle plastyczny przedstawiających budowę Stadionu Dziesięciolecia.

Kiedy w 1954 roku rozpoczęto budowę Stadionu Dziesięciolecia, wiadomo było, że na skończenie budowy jest tylko jeden rok. Arena miała być gotowa na uroczyste obchody powstania PRL oraz na Międzynarodowy Festiwal Młodzieży.
Do jego realizacji zostali zatrudnieni znakomici architekci, a także plastycy, którzy mieli wykonać elementy dekoracji stadionu. Wśród tych ostatnich byli artyści z dopiero co powstałej Grupy 55. Mieli opracować, istniejący do dziś, ceramiczny fryz budynku sportowego.Wówczas Zbigniew Dłubak wykonał ponad 30 fotografii niezwykle plastycznie dokumentując budowę.
Fotografie przez dekady znajdowały się w archiwum artysty i dopiero w 2009 roku zostały odkryte w trakcie prac nad jego spuścizną, prowadzonych przez Fundację Archeologia Fotografii.

 

Wystawy są czynne do 1 grudnia 2013 r.
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20, Warszawa

 

 
Camera
Canon EOS 50D
Focal Length
121mm
Aperture
f/4
Exposure
1/30s
ISO
400

 

Źródło: Materiały prasowe Muzeum Literatury
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa partnerów pr…

Europejski projekt EuropeanaPhotography ma już dwa lata i powoli dobiega...

Zapowiedź reduktora …

KIPON w kooperacji z niemiecką firmą IB/E optics, z siedzibą...

Nowe lampy błyskowe …

Firma Q Media – wyłączny dystrybutor produktów marki Quantuum, wprowadza...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Aneta Warszawska

Aneta Warszawska

"Moja fotograficzna torba jest zróżnicowana i czasem jest w niej na prawdę wszystko! :)"       ...

Andrzej Wojciech Dworaczek

Andrzej Wojciech Dworaczek

"To doświadczenie pokazało mi jak niewiele jeszcze potrafię i że w fotografia to dziedzina, w której...

Reklamy Google