Wystawy

Wystawa „Oczy Boga“ Georgii Krawiec

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Impulsem wyjściowym do projektu było doświadczenie Arystotelesa, który w IV. wieku p.n.e. zaobserwował zjawisko projekcji obrazu w zaciemnionej liśćmi platana przestrzeni. Pierwsza camera obscura z projektu „Oczy Boga“ została uszyta właśnie z liści platana. Tetraeder, czterościan foremny, stożek o ścianach w formie trójkąta równobocznego, jako najprostsza bryła geometryczna tworzy idealną formę  przestrzennych „Oczy Boga“. Oczu boskiej opatrzności, ale też oczu wszechobecnego obserwatora.Camery obscury  zaopatrzone są w otwory, które pozwalają na nieustanną obserwację otoczenia. Są rejestratorem wszystkich procesów odbywających się w ich pomieszczeniu. Główną rolę nie odgrywa tu realnie widoczny obraz, a świadomość powstawania obrazu. W centrum uwagi nie stoi zarejestrowany świat, lecz sam proces rejestracji. Aparaty mimo wszystko wyłożone są materiałem światłoczułym i rzeczywiście naświetlają obraz. Odbiorca w bezpośrednim kontakcie z nimi  jest motywowany do „patrzenia otworem”. Widz - osaczony przez dziesięć „boskich oczu” - ma  świadomość, że jego wizerunek jest rejestrowany, że role pomiędzy wystawionym obiektem, a odbiorcą są odwrócone: to widz staje się obiektem.

 

Georgia Krawiec jest absolwentką wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Siegen (Niemcy), gdzie studiowała w klasie Jürgena Königsa. Od roku 2000 pracuje jako niezależna artystka-fotograf, naucza fotografii eksperymentalnej, fotografii otworkowej oraz technik szlachetnych. Jest autorką obszernych i wieloletnich projektów jak Niemcy w Polsce, dezORIENTacja, Pałac – moja miłość czy też EXodus.
Wystawia od 1993 r. Posiada w dorobku liczne wystawy indywidualne w Polsce i za granicami kraju (m.in. w Galerii FF w Łodzi, w Galerie Haus Seel w Siegen (Niemcy), w Małej Galerii ZPAF-CSW i Starej Galerii ZPAF w Warszawie, w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych (m.in. w ramach Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu, w Miesiącu Fotografii w Krakowie, w Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi, w Voies Off w Arles (Francja), w wystawie Polskiej Fotografii Otworkowej w Boston i New Bedford (USA), jak też w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Jej prace można znaleźć w kolekcjach publicznych i prywatnach w Europie oraz w USA.  
W latach 2002 – 2011 nauczała w Europejskiej Akademii Fotografii (EAF) a od 2005 roku jest wykładowczynią w Studium Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) w Warszawie. Prowadziła wykłady autorskie m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Jest także autorką serii wykładów dla Instytutu Goethego o Współczesnej Niemieckiej Fotografii.
Publikuje teksty o fotografii m.in. w Kwartalniku Fotografia czy też w Fototapecie. Była członkinią Jury, m.in. konkursu fotografii TVP Dolina Kreatywna, członkinią Komisji Portfolio-Review w The Art Institute of Boston, AIB (USA) oraz jurorką konkursu Pinhole World. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, polsko-niemieckiej inicjatywy arty-stek SilesiaTopia, współpracuje ze Światowym Dniem Fotografii Otworkowej (Pinholeday) oraz jest członkinią zarządu Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (OFFO).

 

Galeria KATOWICE
ul. Młyńska 9 ; Katowice
Wystawa czynna od 14.11.2013 do 30.11.2013

 

 

Źródło: Materiały prasowe ZPAF okręg śląski


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Fujifilm X-A2 – nowy…

Fujifilm prezentuje nowy aparat Fujifilm X-A2, model z serii X...

Aktualizacja program…

Fujifilm i Adobe poinformowały, że w wyniku współpracy obu firm,...

Wystawa "W szar…

Galeria EXTRAVAGANCE zaprasza na wystawę podsumowującą 40 lat pracy twórczej...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Reklamy Google