Wystawy

Wiesław Rakowski: "Archiwum Zoologiczne" - wystawa fotografii

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

To barwna, wręcz filmowa opowieść o zapomnianym muzeum przyrodniczym, oparta całkowicie na faktach i dokumentalnych fotografiach. Zdjęcia są dziełem naukowca, który gromadził materiał naukowy. Pochodzą z początku XX w., powstały jako zwyczajna dokumentacja badawcza lub pamiątkowa, a z powodzeniem tworzą kanwę fascynującej historii o nadzwyczajnych, wielkopolskich przyrodnikach XIX i XX w. Historia ta obfituje w zdumiewające zdarzenia, intrygi i zwroty akcji, w ludzi o wielkich wizjach i harcie ducha. Przywraca pamięć o muzeum i ludziach światowego formatu - ich spuścizna pozwoliła współczesnym poznańskim naukowcom odtworzyć DNA tura!

Razem szli tropem zdjęć jak po nitce do kłębka. Tak powstał projekt nie tylko wystawy, ale i książki. Do wyjaśnienia idei i narzędzi zabrali się paleozoolodzy, zoolodzy i biolodzy. Monika Piotrowska, historyk sztuki i kurator wystaw fotograficznych Pro Fotografii, opisała niezwykłą historię poznańskiego Muzeum Przyrodniczego pod wiele mówiącym tytułem: „Mieliśmy skarb”.

„Zbiór, który zachował się na szklanych negatywach w archiwum poznańskiego Muzeum Wiedzy o Środowisku, zawiera zdjęcia spreparowanych zwierząt, kości i czaszek, zdobyczy z podróży afrykańskich, anomalii w świecie zwierząt, kulisy pracy i portrety z lat 1924 -1939” – mówi kurator wystawy, fotograf i antropolog kultury Michał Sita – „Dzisiaj najciekawsze wydaje się, jaka była relacja między badaczami przyrody a samą przyrodą, jakich narzędzi używali ci ludzie i jakie idee ich napędzały.” Te idee pchnęły do działań samego Sitę i Marię Szyszkiewicz-Golis, ekologa krajobrazu z Zakładu Biologii Środowiska ISRL PAN.

 

Wiesław Rakowski został pracownikiem naukowym a później kustoszem Muzeum Przyrodniczego w jego złotym okresie: międzywojniu, gdy w zbiorach było prawie 400 tysięcy tzw. przedmiotów muzealnych. Po wojnie został jego dyrektorem. Wieńczył dzieło dwóch równie zapalonych poprzedników - Franciszka Chłapowskiego, dla którego „poznanie przyrody, a więc myśli Bożej w jej stopniowym rozwoju zawartej” należało „do najwznioślejszych rozkoszy umysłowych”, i Edwarda Lubicz-Niezabitowskiego, którego praca na niwie nauki, muzeum, i edukacji odznaczała się prawdziwą brawurą.

 

Wystawa trwa do 15 grudnia 2013 r.

CK Zamek w Poznaniu , III piętro

 

 

 
Camera
PerfectionV700

 
Camera
PerfectionV700

 

Źródło: Materiały prasowe ZPAF Okręg Wielkopolski


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Ogólnopolski Konkurs…

Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu zaprasza do udziału w konkursie...

Fomei Digitalis PRO …

Firma Medikon, polski dystrybutor marki Fomei, poinformował o wprowadzeniu do...

XF 55-200 - pierwsze…

Na popularnej wśród miłośników fotografii krajobrazów luminous-landscape.com "LL" ukazała się...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Reklamy Google