Wystawy

Wiesław Rakowski: "Archiwum Zoologiczne" - wystawa fotografii

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

To barwna, wręcz filmowa opowieść o zapomnianym muzeum przyrodniczym, oparta całkowicie na faktach i dokumentalnych fotografiach. Zdjęcia są dziełem naukowca, który gromadził materiał naukowy. Pochodzą z początku XX w., powstały jako zwyczajna dokumentacja badawcza lub pamiątkowa, a z powodzeniem tworzą kanwę fascynującej historii o nadzwyczajnych, wielkopolskich przyrodnikach XIX i XX w. Historia ta obfituje w zdumiewające zdarzenia, intrygi i zwroty akcji, w ludzi o wielkich wizjach i harcie ducha. Przywraca pamięć o muzeum i ludziach światowego formatu - ich spuścizna pozwoliła współczesnym poznańskim naukowcom odtworzyć DNA tura!

Razem szli tropem zdjęć jak po nitce do kłębka. Tak powstał projekt nie tylko wystawy, ale i książki. Do wyjaśnienia idei i narzędzi zabrali się paleozoolodzy, zoolodzy i biolodzy. Monika Piotrowska, historyk sztuki i kurator wystaw fotograficznych Pro Fotografii, opisała niezwykłą historię poznańskiego Muzeum Przyrodniczego pod wiele mówiącym tytułem: „Mieliśmy skarb”.

„Zbiór, który zachował się na szklanych negatywach w archiwum poznańskiego Muzeum Wiedzy o Środowisku, zawiera zdjęcia spreparowanych zwierząt, kości i czaszek, zdobyczy z podróży afrykańskich, anomalii w świecie zwierząt, kulisy pracy i portrety z lat 1924 -1939” – mówi kurator wystawy, fotograf i antropolog kultury Michał Sita – „Dzisiaj najciekawsze wydaje się, jaka była relacja między badaczami przyrody a samą przyrodą, jakich narzędzi używali ci ludzie i jakie idee ich napędzały.” Te idee pchnęły do działań samego Sitę i Marię Szyszkiewicz-Golis, ekologa krajobrazu z Zakładu Biologii Środowiska ISRL PAN.

 

Wiesław Rakowski został pracownikiem naukowym a później kustoszem Muzeum Przyrodniczego w jego złotym okresie: międzywojniu, gdy w zbiorach było prawie 400 tysięcy tzw. przedmiotów muzealnych. Po wojnie został jego dyrektorem. Wieńczył dzieło dwóch równie zapalonych poprzedników - Franciszka Chłapowskiego, dla którego „poznanie przyrody, a więc myśli Bożej w jej stopniowym rozwoju zawartej” należało „do najwznioślejszych rozkoszy umysłowych”, i Edwarda Lubicz-Niezabitowskiego, którego praca na niwie nauki, muzeum, i edukacji odznaczała się prawdziwą brawurą.

 

Wystawa trwa do 15 grudnia 2013 r.

CK Zamek w Poznaniu , III piętro

 

 

 
Camera
PerfectionV700

 
Camera
PerfectionV700

 

Źródło: Materiały prasowe ZPAF Okręg Wielkopolski


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

World Press Photo 20…

Zwycięzcą 58. edycji największego międzynarodowego konkursu fotografii prasowej World Press...

Nowe akcesoria Fujif…

Firma Fujifilm wprowadza na rynek serię nowych akcesoriów do bezlusterkowca...

Skanery Epson Perfec…

Epson wprowadza na rynek dwa wyjątkowe skanery płaskie do klisz...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Andrzej Wojciech Dworaczek

Andrzej Wojciech Dworaczek

"To doświadczenie pokazało mi jak niewiele jeszcze potrafię i że w fotografia to dziedzina, w której...

Reklamy Google