Wystawy

Wystawa „Akt w polskiej fotografii”

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Katowicka Galeria Szyb Wilson zaprasza na wyjątkową wystawę. „Akt w polskiej fotografii” to prace 85 twórców, którzy tworzyli historię rodzimej fotografii przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Rozczaruje się jednak ten, kto oczekuje wyłącznie studyjnych zdjęć modelek w zmysłowych pozach.

 

Wystawa powstała dzięki zdjęciom, które przez wiele lat gromadził artysta fotografik Jerzy Piątek. Wśród autorów należy wyróżnić takich jak Haneman, Hartwig, Krynicki, Rolke, Plewiński, Łagocki, Nowak czy Wantuch. Niektórzy z nich specjalizowali się w aktach, nazwiska innych pojawiają się nieoczekiwanie, jak pisarza Jerzego Kosińskiego, znanej przede wszystkim z cykli reportaży Zofii Rydet czy Zdzisława Beksińskiego, dzisiaj mniej kojarzonego z czarno-białą fotografią, chociaż to właśnie od niej zaczynał.

 

fot. Zdzisław BeksińskiPrzeważają akty kobiece, ale będzie i kilka męskich (zdjęcia Stasysa Eidrigeviciusa). Niektóre z prac są często reprodukowane, np. gromada nagusów na plaży goniona przez oburzoną kobietę (fot. Zenona Żyburtowicza), inne zalegają w archiwach, jak akty z lat dwudziestych ubiegłego wieku, którym niedoskonałość ówczesnego sprzętu dodaje tylko uroku i zmysłowości. Gdzieś pomiędzy tymi biegunami znajdują się fotograficzne kolaże, zdjęcia niby-reportażowe, na których w nieoczekiwanym kontekście niepokojąco pojawia się nagie ciało, a na kolejnych ciało stanowi tylko pretekst do zabawy formą i nagle zmienia się w odrealnioną figurę geometryczną.

 

fot. Zbigniew ŁagockiTaka różnorodność jest wynikiem tego, co opisuje we wstępie do towarzyszącego wystawie albumu Marek Śnieciński: „Akt fotograficzny jest specyficznym teatrem ciała. Nie chodzi jedynie o to, że ciało jest tutaj głównym obiektem, że to na nim skupia się uwaga najpierw fotografa a potem widza. Rzecz w tym, że akt fotograficzny jest zawsze lub prawie zawsze zapisem pewnego spektaklu, który rozgrywa się przed kamerą i ze względu na kamerę, ze względu na jej obecność.”

 

fot. Wacław NowakWernisaż wystawy odbędzie się 15 listopada o godz. 18.15. Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice. Oprawę muzyczną zapewni Rafał "Rafcox" Gęborek. Wystawie towarzyszy pięknie wydany album, który tego dnia będzie można nabyć w promocyjnej cenie 120 zł.

Źródło: www.szybwilson.org


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Tomek Sikora w galer…

Collegium Artis, mecenas Galerii One Of, zaprasza na wystawę jednego...

Wystawa "Nasze …

Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi zaprasza na wystawę "Nasze spotkania...

Zeiss Loxia - nowa l…

Firma Zeiss oficjalnie zaprezentował nową linie obiektywów Loxia, przeznaczoną do...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Lilianna Bryszewska

Lilianna Bryszewska

"W 2004 roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę..."        

Reklamy Google