Wystawy

Wystawa „Wstyd” - Olga Świątecka i Monika Redzisz

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Wystawa "Wstyd", będącą efektem współpracy Olgi Świąteckiej i Moniki Redzisz, do której doszło w ramach Fotoprezentacji odbędzie się w galerii "Nowe Miejsce". O wstydliwym projekcie opowiadają Olga Świątecka i Monika Redzisz.

Olga: „Cześć, chcę sfotografować wstyd.” – z takimi słowami stawałyśmy w drzwiach naszych bohaterów, by skonfrontować ich (i nas same) z trudną rozmową. Chciałyśmy stworzyć własną opowieść o cudzej intymności – portretem, ale i słowem. „Wstyd” to wyciszone sesje zdjęciowe, ale także godziny rozmów z bohaterami. „Wstyd” to proces poznawania tej emocji – naszego, jako osób postronnych, ale i bohaterów, którzy czasem po raz pierwszy zmagali się z jej opisem. To proces fascynujący i nieprzewidywalny, podczas którego słowo to nabrało nowego, bardzo osobistego wymiaru. Pokazanie wstydu przed obcą osobą jest akceptacją własnej kruchości, a jednocześnie manifestem wewnętrznej siły – powiedziała jedna z portretowanych.

 

Monika: "Podjęłyśmy próbę sfotografowania wstydu. Powodów wstydu jest mnóstwo – czasem to wrodzona nieśmiałość, nadwrażliwość, czasem efekt czyjegoś destrukcyjnego wpływu albo traumatycznych doświadczeń. Ale bez względu na to, czy jest to wstyd pierwotny czy nabyty, staje się potężnym hamulcem naszego rozwoju, naszego życia. Wszystko staje się trudniejsze, kiedy żyje się ze wstydem. Na szczęście, jak pokazują historie naszych bohaterów, wstyd można przezwyciężać; a im blokada była mocniejsza, tym większa ulga i radość z jej pokonywania. Cieszymy się, że mogłyśmy wziąć udział w każdym z tych spotkań i dziękujemy bohaterom za zaufanie."

 

Olga Świątecka:
Obrazem i słowem operuje zawodowo i dla przyjemności, w swoich dokumentach fotograficznych podejmuje tematy bliskie człowiekowi. Współzałożycielka fotograficznego kolektywu PUAP collective, absolwentka studiów skrajnie różnych: ekonomii, dziennikarstwa i fotografii. Lubi wyzwania, nie umie odpoczywać, jak nie kręci klipów, to kreci nosem. Ciągle się uczy.

 

Monika Redzisz:
Zajmuje się reportażem. Pisze i fotografuje. W latach 2000-2011 tworzyła grupę Zorka Project. Współpracuje głównie z Gazetą Wyborczą. Skończyła filozofię na UW i fotografię na ASP w Poznaniu.

 

Nowe Miejsce, Al. Jerozolimskie 51 lok. 2.

Wernisaż w czwartek 5 grudnia 2013, godz. 19:00.

Wystawa potrwa do 4 stycznia 2014r.

 

 

 Źródło: Materiały prasowe Galeria Nowe MiejsceDodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa Krzysztofa M…

Warszawski oddział Związku Polskich Artystów Fotografików zaprasza na wernisaż wystawy...

Wystawa fotografii …

A'PROPOS CLUB w Wałbrzychu zaprasza na otwarcie zbiorowej wystawy fotografii...

Wystawa fotografii w…

Od kwietnia br. trwają zmagania grupy artystów fotografików z trudną...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Tadeusz Wróbel

Tadeusz Wróbel

"Długie godziny w ciemni akademika nad odbitkami cz-b. eksperymenty z sepią..."        

Reklamy Google