Wystawy

Transatlantyk Batory - Powitania 1966, Pożegnania 1969 w Gdyni

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę „TRANSATLANTYK. BATORY – POWITANIA, POŻEGNANIA”, na którą składają się relacje, wspomnienia oraz pamiątki z rejsów „Batorym” i „Stefanem Batorym” zwłaszcza, fotografie Stefana Figlarowicza i Niny Smolarz z powitania MS Batory w Gdyni w lipcu 1966 roku oraz pożegnania TSS Stefan Batory udającego się w pierwszy rejs 11 kwietnia 1969 roku.

 

"Fotografie Batorego, które robiłem w 1966 i 69 roku należą do pierwszych moich fotoreportaży. Notka prasowa w lokalnej gazecie o przyjeździe transatlantyka do Gdyni wydała mi się interesująca. Pojawiłem się na Dworcu Morskim, przyglądając się, ważnym dla reportera – twarzom, emocjom i sytuacjom oczekujących oraz pasażerów - powracających z innego świata. Natomiast trzy lata później wspólnie z Niną Smolarz zainspirowani opowieściami o pracy plastyczki PLO Basi Górskiej, udaliśmy się na Dworzec Morski po raz drugi, by podziwiać wnętrze i przyglądać się żegnającym oraz udającym się w pierwszy rejs pasażerom oraz projektantom Stefana Batorego. Dziś, z perspektywy czasu, w epoce podróży lotniczych oraz internetowych, prezentowane zdjęcia stają się oprócz przyczynku do historii fotoreportażu dokumentem historii - reliktem celebry towarzyszącej tajemniczym dalekim podróżom w nieznane."  - Stefan Figlarowicz

 

Na wspólny wspomnieniowy rejs Batorym popłynęli ze swoimi opowieściami i pamiątkami pasażerowie i członkowie załogi, a także ich rodziny i znajomi tworząc w ten sposób fragment historii rejsów naszego Transatlantyka – ms Batory (1936-1969) i tss Stefan Batory (1969-1988) Gdynia 1968.

 

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia.

wystawa czynna do 20 lutego 2014.

 

 

 

Źródło: Materiały prasowe Muzeum Miasta Gdyni


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Firmware dla Fujifil…

Firma FUJIFILM poinformowała, że jest już dostępna aktualizacja oprogramowania dla...

Nikon D4s i Lexar - …

Firma Nikon poinformowała, że model D4s wykazuje problemy ze...

Kolejna aktualizacja…

Apple udostępniło nową wersję wtyczki Dgital Camera RAW, która umożliwia...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Arkadiusz Kucharski

Arkadiusz Kucharski

"...później pokochałem fotografię. Czy z wzajemnością nie ma pewności..."      

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Reklamy Google