Wystawy

Wystawa Wrocławia lat pięćdziesiątych XX wieku - Stefan Arczyński

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Na wystawie we wrocławskim Pałacu Królewskim pokazanych zostanie około 100 fotografii, na których Stefan Arczyński zapisał wygląd i klimat Wrocławia lat 50. XX wieku. Wystawa jest jedną z niewielu okazji by zobaczyć i poczuć atmosferę tamtego czasu.

Stefan Arczyński utrwalił na swoich fotografiach wszechobecne jeszcze ślady II wojny światowej, porządkowanie i odbudowę miasta, wznoszenie nowych osiedli. Na wystawie znalazło się także wiele zdjęć o charakterze reportażowym, pokazujących życie ulicy, a także ważne wydarzenia i uroczystości, w tym fotografie wykonane podczas słynnego Wyścigu Pokoju.

 

Stefan Arczyński  urodził się w 1916 roku w rodzinie polskich emigrantów w Essen.  Swoją przygodę z fotografowaniem rozpoczął na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Po wybuchu wojny został wcielony do Luftwaffe i skierowany do Francji, a później na front wschodni. Ranny pod Stalingradem trafił do sowieckiego lazaretu i do niewoli. Jako członek Związku Polaków w Niemczech został zwolniony w 1946 i przekazany Polsce. Osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny. W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia. Przez ponad 70 lat pracy twórczej nie rozstawał się z aparatem. Fotografował rozerwany wojną Wrocław, widoki Śląska, Pomorza i Tatr, portrety oraz dokumentował swoje liczne podróże. Stefan Arczyński reprezentuje niemiecką szkołę fotografii, która w latach dwudziestych naszego stulecia osiągnęła najwyższy światowy poziom. Stykając się przez kilkadziesiąt lat swojej pracy z nowymi trendami w fotografii artystycznej nie ulegał tym wpływom. Jego prace wyróżnia perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili.

 

Pałac Królewski, Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław.
Otwarcie wystawy 14.12.2013 – godz. 17.00.
Wystawa czynna do 02.02.2014r.

 

 

Źródło: Materiały prasowe Muzeum Historyczne Pałac Królewski


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Fujifilm X-T1 wchodz…

Już dziś rusza sprzedaż najnowszego aparatu Fujifilm X-T1. Aparat dostępny...

Intensywny kurs pods…

Proclub Studio zaprasza wszystkich początkujący amatorów fotografii na intensywny kurs...

Nowy obiektyw Lensba…

Firma Lensbaby wprowadza do swojej oferty obiektyw Lensbaby 5.8 mm...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Arkadiusz Kucharski

Arkadiusz Kucharski

"...później pokochałem fotografię. Czy z wzajemnością nie ma pewności..."      

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Reklamy Google