Wystawy

Wystawa Wrocławia lat pięćdziesiątych XX wieku - Stefan Arczyński

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Na wystawie we wrocławskim Pałacu Królewskim pokazanych zostanie około 100 fotografii, na których Stefan Arczyński zapisał wygląd i klimat Wrocławia lat 50. XX wieku. Wystawa jest jedną z niewielu okazji by zobaczyć i poczuć atmosferę tamtego czasu.

Stefan Arczyński utrwalił na swoich fotografiach wszechobecne jeszcze ślady II wojny światowej, porządkowanie i odbudowę miasta, wznoszenie nowych osiedli. Na wystawie znalazło się także wiele zdjęć o charakterze reportażowym, pokazujących życie ulicy, a także ważne wydarzenia i uroczystości, w tym fotografie wykonane podczas słynnego Wyścigu Pokoju.

 

Stefan Arczyński  urodził się w 1916 roku w rodzinie polskich emigrantów w Essen.  Swoją przygodę z fotografowaniem rozpoczął na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Po wybuchu wojny został wcielony do Luftwaffe i skierowany do Francji, a później na front wschodni. Ranny pod Stalingradem trafił do sowieckiego lazaretu i do niewoli. Jako członek Związku Polaków w Niemczech został zwolniony w 1946 i przekazany Polsce. Osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny. W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia. Przez ponad 70 lat pracy twórczej nie rozstawał się z aparatem. Fotografował rozerwany wojną Wrocław, widoki Śląska, Pomorza i Tatr, portrety oraz dokumentował swoje liczne podróże. Stefan Arczyński reprezentuje niemiecką szkołę fotografii, która w latach dwudziestych naszego stulecia osiągnęła najwyższy światowy poziom. Stykając się przez kilkadziesiąt lat swojej pracy z nowymi trendami w fotografii artystycznej nie ulegał tym wpływom. Jego prace wyróżnia perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili.

 

Pałac Królewski, Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław.
Otwarcie wystawy 14.12.2013 – godz. 17.00.
Wystawa czynna do 02.02.2014r.

 

 

Źródło: Materiały prasowe Muzeum Historyczne Pałac Królewski


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Quantuum Move Kit 20…

Firma Q Media – wyłączny dystrybutor produktów marki Quantuum –...

Gold Award dla obiek…

Obiektyw Fujifilm XF14mm otrzymał Gold Award od portalu dpreview.com.

Konstruktor jako pie…

Zastanawialiście się kiedyś co dzieje się w środku waszych aparatów...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Łukasz Szwejkowski

Łukasz Szwejkowski

"Fotograf amator wszystkiego czego się rusza i też nie."      

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Reklamy Google