Wystawy

Wystawa fotografii Henryka Dumina "Kolory Tokio"

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu przypomina o trwającej do 27 grudnia wystawie fotografii Henryka Dumina "Kolory Tokio".


Fotografie powstałe podczas kilkutygodniowego pobytu studyjnego w listopadzie i grudniu 2011 roku na terenie aglomeracji miejskiej Tokio. Ekspozycja 38 fotogramów przedstawia architekturę współczesną i tradycyjną, życie społeczne i duchowe mieszkańców stolicy Japonii. Jedno z najnowocześniejszych społeczeństw świata w stechnicyzowanej przestrzeni kultywuje tradycje tworzące zrąb tożsamości kulturowej mieszkańców tego wyspiarskiego kraju. Ultranowoczesne gmachy sąsiadują z szintoistycznymi chramami i świątyniami buddyjskimi regularnie odwiedzanymi przez tokijczyków podczas codziennego zabiegania o byt. Momenty refleksji i wyciszenia przeplatają się z wielkomiejskim gwarem. Tytułowa kolorystyka wielkomiejskiej metropolii przepełniona jest akcentami naturalnych barw ścian świątyń, odcieniami tradycyjnych strojów noszonych przy specjalnych ceremoniach i wszechobecnymi akcentami natury. Na fotografiach przedstawiono prestiżową dzielnicę Ginza, okolice pałacu cesarskiego, największego targu rybnego świata – Tsukiji i wielu miejsc, gdzie ludzie, architektura i naturalne otoczenie dopełniały obrazu współczesnej cywilizacji, która swą specyficzną odrębnością od przeszło stulecia fascynuje Europejczyków tworząc niedościgły wzór organizacji i porządku społecznego. Tworzące zbiór fotografie wykonano m.in. we wczesnych godzinach rannych i innych  porach, kiedy zaistniały niezwykłe sytuacje utrwalone w obiektywie.

Niewątpliwie jest to spojrzenie historyka kultury, ale chyba także osoby wnikliwie przyglądającej się ludzkim zachowaniom – chwilom odprężenia, zadumy, a nawet pewnej iluminacji, którą dane było zaobserwować w szczególnych momentach tokijskiej rzeczywistości.

 


Henryk Dumin – jest etnologiem i menedżerem kultury, publicystą, badaczem przemian kulturowych na terenach o przerwanej ciągłości osadniczej; prowadzi badania naukowe na Dolnym Śląsku i wśród polskich emigrantów w Brazylii; zajmuje się tematyką niematerialnego dziedzictwa kulturowego i zagadnieniem pamięci w kulturze; realizator festiwali tradycji, muzyki i teatru; laureat prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga za ochronę tradycji kultury.

Wystawę można obejrzeć do 27 grudnia 2013 r. w Ambasadzie Japonii w Warszawie (gmach Wydziału Informacji i Kultury, Al. Ujazdowskie 51).

Źródło: Materiały Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Fotografowie I wojny…

Od 25 lutego w Domu Spotkań z Historią w Warszawie...

Ekskluzywne paski Eu…

  Paski Eupidere to idealne połączenie klasycznego stylu i nowoczesnej doskonałości...

JESTEM CASHBACK WSPA…

Firma Nikon Polska rozpoczęła nową promocję konsumencką pod hasłem „JESTEM...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Andrzej Wojciech Dworaczek

Andrzej Wojciech Dworaczek

"To doświadczenie pokazało mi jak niewiele jeszcze potrafię i że w fotografia to dziedzina, w której...

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Reklamy Google