Wystawy

Wystawa "Przełamując stereotypy" - Krzysztofa Gołucha

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Spojrzeć na kogoś, zbliżyć się do niego, wysłuchać, zrozumieć, wreszcie w subtelny sposób emocje te zmienić w obraz i przenieść na papier. Tak postrzega się filozofię pracy Krzysztofa Gołucha. Jego fotografie pokazują nie tylko osoby, scenki rodzajowe, czy chwile z życia w ośrodkach dla niepełnosprawnych.

Krzysztof w swojej pracy nie używa wyjątkowo szybkich aparatów, nietypowej optyki, nie podniecają go triki, które podkręcają formę zdjęcia pozornie robiąc go bardziej atrakcyjnym. Prosty obraz, umiejętność wyboru tego kluczowego ulotnego momentu, cudowna prostota formy i odpowiedni ładunek treści powoduje, że fotografie Krzysztofa wytrzymają próbę czasu. Dzięki niemu dla następnych pokoleń zostaną zachowane ułamki życia wielu ludzi, którzy przez los zostali potraktowani brutalnie. Jego bohaterowie potrafią się cieszyć każdą chwilą życia, mają wspaniały system wartości, noszą w sobie wielka miłość i ufność do drugiego człowieka. Bezinteresowną szczerość - tyle i jeszcze wiele innych informacji widać na fotografiach Krzysztofa.

Na zdjęciach osoby te wyglądają wspaniale, odnosi się wrażenie, że są zupełnie sprawni i to jest tajemnica wielkiej fotografii - ludzi chorych pokazać jak zdrowych, miejsca mroczne rozjaśnić, a w pozornej brzydocie odnaleźć piękno.

 

Krzysztof Gołuch - urodzony w 1966 roku w Rudzie Śląskiej. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno - Pedagogicznej w Bielsku - Białej, Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury , uczestnik projektu foto­graficznego "Opawa na progu nowego tysiąclecia” realizowanego przez ITF w Opawie. Członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, fotoreporter Dziennika Zachodniego. Mieszka i pracuje w Knurowie. Projekt fotograficzny „Przełamując stereotypy” to czarno-białe fotografie odwołujące się do najlepszych tradycji fotografii dokumentalnej i reportażowej. W fotografiach Krzysztofa Gołucha zobaczymy bez zbędnej egzaltacji codzienne zmaganie się z życiem osób niepełnosprawnych ich radości i smutki. W jego fotografiach spotkamy małą Viktorię podczas zajęć integracyjnych i niepełnosprawnego posła podczas wspólnej zabawy z rodziną. Możemy zobaczyć także silnych i twardych zawodników rugby na wózkach czy kruche i delikatne niepełnosprawne modelki, łamiące konwenanse i prezentujące modę ślubną. Zdjęcia dają odmienne spojrzenie na zjawisko niepełnosprawności, gdzie przede wszystkim ważny jest człowiek niezależnie od stanu zdrowia czy intelektu. Projekt trwa od kilku lat lecz autor nie zamierza kończyć pracy, a jak sam podkreśla, wystawa jest podsumowaniem pewnego etapu. Na wystawie możemy zobaczyć 21 fotografii w postaci  czarno-białych wielkoformatowych wydruków. Fotografie z cyklu „Przełamując stereotypy” zostały nagrodzone na 13 konkursach w kraju i za granicą, takich jak : „Images of Health and Disability 2005“ WHO Photo Contest Szwajcaria, V Edycja Konkursu Fotograficznego pt. „Dziecko niepełnosprawne kochane takie jakie jest, dlatego że jest” - Stowarzyszenie "Po pierwsze rodzina” - Warszawa - I nagroda, „Moja integracja“ - Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji - wydawca czasopisma „Integracja” - Warszawa - Grand Prix, IV Jurajski Salon Fotografii - Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie - I nagroda w kategorii „Ludzie”, V Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka” - Oświęcimskie Centrum Kultury - I nagroda, ”Breaking Stereotypes” Komisja Europejska - Bruksela - I nagroda, VII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Portret 2008” -  Miejski Dom Kultury w Kole - I nagroda, BZWBK Press Foto 2008 - Warszawa - I nagroda w kategorii „Sport”.

 

Galeria MOK Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, ul. 3 Maja 91a.
Wernisaż w poniedziałek 20 stycznia o godz. 17:00,
wystawa czynna do 17 lutego 2014r.

 

 

Źródło: Materiały prasowe Galeria MOK


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa Marka Malisz…

Łódzki Dom Kultury zaprasza na wystawę, której bohaterami są mieszkający...

Ciekawa wystawa foto…

Powstawaniu tej wyjątkowej, prywatnej kolekcji od początku przyświecał konkretny zamysł:...

Wystawa Zofii Rydet …

25 października o godzinie 16:00 w Galerii Fotografii Ratusz, Zamojskie...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Reklamy Google