Wystawy

Wystawa Marka Maliszewskiego "W połowie drogi..."

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Łódzki Dom Kultury zaprasza na wystawę, której bohaterami są mieszkający w Łomży uchodźcy z Czeczenii. Pomysł na projekt zrodził się w trakcie rozmów pracowników Fundacji "Ocalenie” i fotografa Marka Maliszewskiego z uchodźcami.

 

Głównym celem, jaki przyświecał organizatorom, było przybliżenie sytuacji życiowej oraz zaprezentowanie osobistych doświadczeń bohaterów mieszkańcom miasta. Ważne było, by łomżanie poznali historie ludzi, którzy stali się ich nowymi sąsiadami, kolegami ze szkoły, współuczestnikami zabaw. Projektowi przyświecała idea pokazania, że uchodźcy nie są anonimową ani jednolitą grupą, lecz stanowią społeczność, na którą składają się rozmaite doświadczenia konkretnych osób, osobiste historie i poglądy. Jak powiedział jeden z Czeczenów: "Są u nas ludzie dobrzy, źli, kobiety, mężczyźni i dzieci. Osoby z wyższym wykształceniem i mający za sobą podstawową edukację. Nie wrzucajcie więc nas wszystkich do jednego worka z napisem «Czeczen»”. Zdjęcia przedstawiają osoby, które często łączy jedynie to, że zmuszone zostały do opuszczenia swojej ojczyzny i zamieszkania w Łomży. Niejako mimo woli to miasto stało się dla nich drugim domem.

"W połowie drogi..." dokumentuje stan niepewności, w jakiej stale żyją uchodźcy, którzy nie wiedzą, co przyniesie kolejny dzień. Pokazuje także, że dla każdego z nich cel drogi jest różny: jedni podejmują próby zalegalizowania pobytu w Polsce, inni dążą do zamieszkania z rodziną na zachodzie Europy, jeszcze inni pragną ułożyć sobie życie tutaj, w Łomży.

 


Marek Maliszewski (ur. 1971 r.) studiował na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Od 10 lat jest fotoreporterem 4lomza.pl, Gazeta Bezcenna oraz współpracownikiem Agencji Fotograficznej REPORTER. Finalista Grand Press Photo 2009.

Wystawę można oglądać od 14 lutego do 15 marca 2014r. w Galerii Nowej, Łódzki Dom Kultury.

 

Źródło: www.ldk.lodz.pl


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Autorskie spotkanie …

13 grudnia o godz. 19.00 w Warszawskiej Szkole Fotografii i...

Wystawa "Fallin…

Lookout Gallery zaprasza na indywidualną wystawę nowego projektu Przemka Dzienisa,...

Wystawa "Nieodw…

"Nieodwracalne" to portrety byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. To także...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Aneta Warszawska

Aneta Warszawska

"Moja fotograficzna torba jest zróżnicowana i czasem jest w niej na prawdę wszystko! :)"       ...

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Reklamy Google