Wystawy

Wystawa fotografii „Między niebem a ziemią” we wrocławskim Domku Romańskim

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” zaprasza na wystawę zdjęć Macieja i Ewy Berbeków „Między niebem a ziemią”, upamiętniającą tragicznie zmarłego wybitnego artystę plastyka i himalaistę.


W dniach 6-29 marca br. Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” zaprezentuje wystawę Macieja i Ewy Berbeków „Między niebem a ziemią”, upamiętniającą tragicznie zmarłego wybitnego artystę plastyka i himalaistę. Znajdą się na niej fotografie z wypraw i ekspedycji Macieja Berbeki oraz obrazy i sztandary jego żony, inspirowane wyprawami. Wystawie towarzyszyć będzie również film „Jasna Góra Annapurna” z 1984 r. dokumentujący wyprawę dedykowaną Papieżowi Janowi Pawłowi II, filmy z trekkingów, wywiady z Maciejem Berbeką.


Między niebem a ziemią Maciej Berbeka wytyczał własną drogę w górach. Ich majestat przypomina, że wspinaczka ma również wewnętrzny wymiar konfrontowania kruchości człowieka z potęgą żywiołu. Intensywność pasji Maćka można przeczuć, patrząc na zdjęcia Annapurny, Manaslu, Czo Oju, Mount Everestu i Broad Peak. Jego droga, wiodąca zarówno graniami najwyższych gór świata, jak i wśród tatrzańskich perci, naznaczona była śladami traumatycznych przeżyć, lecz nade wszystko doświadczeniem niewyrażalnej szczęśliwości.
Inspiracje górskie w życiu Maćka przenikały do jego myślenia o sztuce i kształtowały jego relacje z ludźmi. Rozświetlały jego radykalizm radością. Przyznał kiedyś: „Wracając z Himalajów, czuję się odmieniony. Mam znów siłę, by coś robić. Życie składa się ze zbyt wielu szczegółów, kłopotów, zmagań z banałem. Trzeba odetchnąć, żeby te przeszkody wydały się nieistotne choć na chwilę. Trzeba czasem spojrzenia z góry na to, co zdarza się w dolinach naszej codzienności”.


Między niebem a ziemią Ewa Dyakowska-Berbeka odnajduje przestrzeń do wyrażania swoich życiowych pasji. Pojawiają się w jej kolażach – jak w rozbłyskach intuicji czy snów – różne sytuacje z wypraw Maćka. Jego sylwetkę rozpoznajemy w wizerunku podążającego wzwyż człowieka, wędrującego w nieznane. Kolaże przenika oczekiwanie opalizujące lękiem i nadzieją. Są uniwersalne, gdyż tak intensywnie osobiste przez wykorzystanie skrawków listów czy zdjęcia z głównego wierzchołka Broad Peak, kadru niemal identycznego jak na fotografii z ostatniej wyprawy.
Cykl górski obrazów Ewy ukazuje w istocie wariacje na temat jednej drogi prowadzącej nieustępliwie w górę. Podążanie tą drogą z mądrością, męstwem i pokorą wyzwala poczucie wolności i ośmiela do przezwyciężenia siebie samego. Dodaje odwagi, by dążyć do własnego spełnienia między niebem a ziemią...


Wystawę przygotował i zaaranżował syn Macieja i Ewy Berbeków, Stanisław, który wraz z braćmi przejrzał archiwum ojca, uporządkował je, wybrał i zeskanował zdjęcia. Przede wszystkim są to pierwsze, najważniejsze ośmiotysięczniki, jak Annapurna, Manaslu, Cho Oyu, K2, Mount Everest.

Wernisaż z udziałem Ewy Dyakowskiej-Berbeki i Stanisława Berbeki odbędzie się w czwartek 13 marca o godz. 17.00.

Termin wystawy: 6-29.03.2014 r.

DCF „Domek Romański”
pl. bpa Nankiera 8   
50-140 Wrocław

Źródło: Materiały prasowe Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański”

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Autoportretowe warsz…

FotoBzik zaprasza do udziału w kameralnych warsztatach fotograficznych poświęconych tematyce...

25 lat polskiej foto…

 Miesięcznik Press razem z firmą Epson zapraszają na wystawę 50...

Najnowszy numer maga…

Aorta ma przyjemność zaprezentować szósty numer. Znajdziecie w nim prace...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Aneta Warszawska

Aneta Warszawska

"Moja fotograficzna torba jest zróżnicowana i czasem jest w niej na prawdę wszystko! :)"       ...

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Reklamy Google