Wystawy

Wystawa fotografii Edwarda Hartwiga "Zamglenia i kolory"

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wystawę prac Edwarda Hartwiga. Zobaczymy 150 prac z różnych okresów jego życia, udostępnionych przez córkę, Danutę Saulewicz w dziesiątą rocznicę śmierci artysty.

 

Edward Hartwig (1909 – 2003) to jeden z najwybitniejszych fotografików XX wieku. Urodzony w Moskwie, niemal całe swoje życie związał z fotografią, nie tylko kontynuując rodzinną tradycję zapoczątkowaną przez ojca, Ludwika Hartwiga, właściciela jednego z najbardziej cenionych moskiewskich atelier fotograficznych, ale również realizując swoje artystyczne pasje związane z malarstwem, grafiką, czy teatrem. Gruntowne wykształcenie w dziedzinie grafiki i fotografii (m.in. studia w Instytucie Grafiki w Wiedniu w pracowni prof. Rudolfa Kopitza) połączone z pasją artystyczną i niespotykanymi pokładami wyobraźni sprawiły, że Hartwig nie tylko był w stanie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie dawała i daje fotografia, ale także sam niejednokrotnie wyznaczał nowe trendy, przesuwając granice zarówno wyobraźni, jak i technicznych możliwości, dzięki czemu, nie dysponując cyfrowymi technikami obróbki obrazu, tworzył prace łączące elementy grafiki, malarstwa i fotografii. Mało kto potrafił tak wspaniale połączyć funkcję dokumentującą fotografii z czystą grą wyobraźni, utrwalenie rzeczywistości z tworzeniem nowych obrazów.

 

Pomagała w tym Hartwigowi dogłębna znajomość nowych technik i trendów w sztuce oraz fascynacja malarstwem. Dzięki tej właśnie pasji artysta potrafił w sposób niespotykany operować tak ważnym elementem w fotografii, jakim jest światło. Jego eksperymenty w tej dziedzinie zyskały mu swego czasu przydomek „mglarza”, który, charakteryzując jego zamiłowanie do szczególnego rodzaju efektów, w żaden sposób nie wyczerpuje artystycznej różnorodności prac artysty. Nie było tematu, którego by Hartwig w nich nie poruszał. Były jednak takie, które interesowały go szczególnie. Należą do nich krajobrazy, zwłaszcza te staropolskie, utrwalone w serii „Wierzby”, subtelne i tajemnicze akty, fotografia teatralna.To tylko niektóre przykłady prac, w których prawdziwość fotografii łączył artysta z nieograniczonymi możliwościami, jakie daje wyobraźnia.  

 

Lista osiągnięć artystycznych i wystaw Edwarda Hartwiga jest długa, podobnie jak lista prestiżowych kolekcji, w których znajdują się jego prace. Dość powiedzieć, że w roku 1975, w Padwie, jego fotografie wzięły udział w wystawie prac dziesięciu najwybitniejszych fotografików świata („10 Great Art. Photographers of FIAP”).

 

Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie, na której przedstawiono 150 prac artysty z różnych okresów jego życia, udostępnionych przez córkę Edwarda Hartwiga, Panią Danutę Saulewicz, odbywa się w dziesięć lat od śmierci artysty. Trudno o miejsce bardziej odpowiednie dla tej właśnie wystawy. Dzięki niej Zamek Królewski, miejsce historyczne i trwały element polskiego krajobrazu, staje się jakby soczewką, w której skupia się fascynacja artysty tym właśnie krajobrazem i ludźmi, którzy ów krajobraz zamieszkują.


 
Wystawa czynna w godz.: wtorek – sobota: 10.00 – 16.00; niedziela – 11.00 – 16.00. Ostatnie wejście – na godzinę przed zamknięciem.  Wstęp bezpłatny na podstawie biletów ewidencyjnych

 

Źródło: www.zamek-krolewski.pl

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

XVII Targi Sprzętu F…

W dniach 26-28 marca 2015 r. w Łodzi odbędą się...

Aktualizacja oprogra…

Firma FUJIFILM poinformowała, że 19 grudnia dostępna będzie aktualizacja oprogramowania dla...

Powder her Face

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej została otwarta wyjątkowa wystawa...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Asia Kasina

Asia Kasina

"Przechodziłam zabawę w ciemni, rozrabianie chemikaliów, maczanie łapek w utrwalaczu itp. i tego mi ...

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Arkadiusz Kucharski

Arkadiusz Kucharski

"...później pokochałem fotografię. Czy z wzajemnością nie ma pewności..."      

Reklamy Google