Wystawy

Wystawa Dominiki Dzierżymirskiej-Podpłomyk - "Światło"

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Fotografia Dominiki Dzierżymirskiej-Podpłomyk jest niezwykłym studium światła, ale również tego, co to światło jest w stanie wydobyć. Autorka krąży wokół tematu pejzażu oraz detalu - może to być przedmiot, element architektoniczny, plama światła.

Pejzaże na zdjęciach Dzierżymirskiej są starannie wybranym fragmentem rzeczywistości - zarazem swojskim, jak i niezwykłym poprzez swoją nieoczywistą malarskość. Autorka stara się wyzyskać zarówno jego estetyczny potencjał, jak i metaforyczność. Droga, biegnąca diagonalnie do ciemnego boru, lśniące w blasku księżyca szyny za horyzont, zagubione domostwo - istnieją zamknięte w swoim bycie, a jednocześnie odsyłają nas do rzeczywistości uniwersalnej. Dzierżymirska posiada ogromną umiejętność dostrzegania szczegółów otaczającego świata. Klamerki do bielizny lub drabina porzucona w niszy z oknem stają się bohaterami osobnego zdjęcia. Autorka potrafi przy tym rezygnować z nadmiaru elementów, oczyszcza kadr, nadając zdjęciu rys ascetyzmu. Często jedynym motywem pozostaje plama światła. Detal jest wyraźnie metafizyczny, ale nie jednoznaczny, niekiedy niepokojący. Nie ma w tej fotografii wizerunku człowieka. Za to fragmenty starego muru, łatane okna czy kopuły cerkwi to widome ślady jego działalności: z jednej strony świadczą o nim, z drugiej - jeszcze podkreślają jego fizyczną nieobecność. Po nas także pozostaną tylko ślady…

Patrząc na te zdjęcia odnoszę wrażenie pełnej kontroli przy ich powstawaniu. Autorka buduje je jak obraz malarski, który tworzy bez skrępowania, planując kompozycję, rozkładając światła. Wykazuje przy tym wielką odwagę w budowaniu kadru, w którym motyw umieszczony jest wysoko i asymetrycznie, jak w estetyce japońskiej. Nie traci na tym wyważenie obrazu, ponieważ ów punkt ciężkości jest tak naprawdę lekki - to źródło światła: okno lub lampa. Wprowadza to jednak lekkie zaskoczenie, wytrąca nas ze stereotypów patrzenia. Twórczość ta jest bardzo przemyślana, a jej efekty - wysmakowane estetycznie i ikonograficznie. W obliczu współczesnej fotografii, która jest często nazbyt oczywista, zdjęcia Dominiki Dzierżymirskiej-Podpłomyk pozostawiają odbiorcy miejsce na osobistą reakcję, na otwarcie w sobie własnych interpretacji oraz wewnętrzne wybrzmienie obrazu.

 

Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk urodzona w 1975 roku, mieszka i pracuje w Krakowie. Psycholog, aktywnie fotografuje od kilku lat. Brała udział w twórczych przedsięwzięciach oraz wystawach krakowskich środowisk fotograficznych.
W roku 2012 prace jej zostały nagrodzone i opublikowane przez amerykański prestiżowy dwumiesięcznik B&W Magazine. Dwukrotne wyróżnienia podczas Międzynarodowych Konfrontacji Fotograficznych Just One Photo (2011 i 2013). W roku 2013 I Nagroda podczas XIV Biennale Fotograficznego „Z dala od zgiełku… Beskidy w obiektywie” oraz wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii „Pejzaż Polski” i Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Inspiracje” na Słowacji. Wraz ze Zbigniewem Podsiadło współautorka fotograficznej wystawy „Mistrz i Uczeń” (Kielce 2013).

 

Galeria Ciasna, ul. Katowicka 17, Jastrzębie-Zdrój.
Wystawa trwa od 13.03.2014 do 12.04.2014r.
Wernisaż 13 marca, godz. 18:00.

 

 

Źródło: Materiały prasowe Galeria Ciasna


 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

JESTEM NA WAKACJACH …

Firma Nikon rozpoczyna letnią akcję promocyjną JESTEM NA WAKACJACH. Na...

Techradar.com wybier…

Wybór powinien ucieszyć miłośników produktów Fujifilm, ponieważ w czołówce rankingu...

Plener Fujiklub.pl -…

W dniach 16-23.02.2013 odbędzie się kolejny, już 11. Plener Fujiklub....

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Reklamy Google