Wystawy

Wystawa „Nowy Świat“ - Michał Wasążnik

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

W 1990 roku mieszkający w Oslo fotograf Michał Wasążnik po raz pierwszy odwiedził Polskę po czterech latach emigracji. Powracał tu kilkakrotnie, aby stworzyć autorską panoramę polskiej transformacji gospodarczej.

Dokumentując przemiany zachodzące w kraju we wczesnych latach 90., Wasążnik nie zachwyca się kapitalizmem i rezygnuje z efektownych, ikonicznych ujęć. Wchodzi głęboko w tkankę społeczną. Pół tysiąca kadrów jego autorstwa, ukazujących początki rodzimego kapitalizmu, to materiał na antyprzewodnik turystyczny. Na fotografiach Wasążnika ludzie się nie uśmiechają. Firmowym znakiem Polek i Polaków jest podkowa ust opuszczona w dół. Wyjątkiem jest Jan Paweł II na baloniku, ale on mieszka w Watykanie. Heroiczny czas handlu ulicznego jest pozbawiony entuzjazmu, a smutni ludzie oblegają sklepy i uliczne stoiska, płacąc po 9 tysięcy 650 złotych za dolara, 6 i pół tysiąca za ćwierć kilo rodzynek czy 12 tysięcy za puszkę brzoskwiń.

 

Michał Wasążnik – urodzony w 1956 r. w Warszawie, od lat 70. związany z polskim środowiskiem artystycznym. Karierę rozpoczął, fotografując koncerty Tadeusza Kantora i międzynarodowy festiwal Jazz Jambore w Warszawie. Później zainteresował się polską sceną muzyki alternatywnej, konsekwentnie dokumentując środowisko twórców oraz publiczność obszaru punk rocka. Wspólnie z Robertem Jaroszem wydał w 2010 roku autorski album Generacja, prezentujący twórców, miejsca i wydarzenia, które fundowały tożsamość kultury alternatywnej w Polsce oraz dokumentujący warszawską scenę punk i reggae pierwszej połowy lat 80. w kontekście wydarzeń kulturowych i politycznych w Polsce oraz na świecie. Od 1987 roku Michał Wasążnik mieszka i pracuje w Oslo.

 

Galeria Obserwacja, ul. Tarczyńska 3, Warszawa,
Wernisaż w piątek 28 marca o godz. 19:05, ekspozycja do 4 maja 2014r.

 

 

Źródło: Materiały prasowe Galeria ObserwacjaDodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa Memoriału Pi…

Samyang Polska poinformował o objęciu mecenatem wystawy zdjęć laureatów Memoriału...

Magia zamknięta w fo…

Wiktor Franko to artysta młodego pokolenia pochodzący z Kielc. W...

Nikon D7200 - podąża…

Firma Nikon zaprezentowała nową cyfrową lustrzankę jednoobiektywową - model D7200....

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Aneta Warszawska

Aneta Warszawska

"Moja fotograficzna torba jest zróżnicowana i czasem jest w niej na prawdę wszystko! :)"       ...

Lilianna Bryszewska

Lilianna Bryszewska

"W 2004 roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę..."        

Reklamy Google