Wystawy

Wystawa Piotra Sawickiego „Pod pięknym niebem“

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

"Wszystko, co wydarzyło się na przestrzeni czterdziestu lat mojej pracy z aparatem, jest zapisem losu człowieka. Zdarzenia w ten sposób zarejestrowane to dobre i złe chwile. To szczęście i smutek, pogodne i pochmurne dni, początek i koniec życia. Zmieniały się układy polityczne i społeczne. Kształtowało się nowe spojrzenie estetyczne. A wszystko to działo się pod pięknym niebem...

... pięknym niezależnie od tego, czy to, co działo się na ziemi, pod firmamentem, było radosne czy smutne, dobre czy złe. Niebo od zarania dziejów nie zmieniło swej barwy. Wraz z ciężkimi i ponurymi chmurami, to znów z lekkimi lub bez nich, zalane błękitem przestrzeni. Artysta to taki Beckettowski Krapp, który grzebie w pamięci wyobraźni, odnajdując zapisane w jej zakamarkach szkice, taśmy z dźwiękiem i obrazem. Czeka na coś, co być może się zdarzy, może przyjdzie może nie, aż coś się przypomni i wzbudzi wizjo-refleksję.
Na pomysł ogarnięcia tego archiwum i znalezienia klucza do jego otwarcia wpadł mój przyjaciel, wybitny artysta fotograf, malarz, grafik i znawca obrazu fotograficznego, Stanisław J. Woś. Pracę rozpoczęliśmy w styczniu 2011. Rozmawialiśmy już o tym wcześniej, ale mówiąc krótko, brakowało nam powodu, żeby podjąć się tego wyzwania. Pojawił się on w momencie otrzymania propozycji realizacji projektu „Pod pięknym niebem” w Galerii Sleńdzińskich. Jednak choroba Staszka była silniejsza i nie pozwoliła mu na dokończenie prac. Za jego zgodą podjął się tego mój młodszy kolega, Kuba Dąbrowski, jeden z najwybitniejszych fotografów nowego pokolenia w Polsce. Stanisław Woś z około 780 zdjęć do wystawy i albumu wybrał 250. Z tej liczby Kuba wybrał 38 i zaprojektował wystawę."

 

Piotr Sawicki urodził się 19 maja 1948 r. w Białymstoku. Jego ojciec, też Piotr, założyciel Białostockiego Teatru Lalek, był fotoreporterem II Korpusu Wojska Polskiego gen. Andersa i uczestnikiem walk o Monte Cassino. Junior – Piotr Sawicki, członek zwyczajny Związku Polskich Artystów Fotografików od 1981 roku, uprawia fotografię socjologiczną oraz teatralną. Fotografuje niebo, a od roku 1978 zajmuje się fotografią lotniczą. W roku 1991 fotografował wizytę Ojca Świętego w Białymstoku i od czterdziestu lat zapisuje w fotografii polskie prawosławie. Należy zaznaczyć, że jest autorem wielu teatralnych plakatów oraz scenografii, twórcą wizji fotograficznego zapisu Podlasia i Białegostoku. Wydał piętnaście albumów rejestrujących artystyczne dokonania. Ostatnie prace to album „Prawosławie w Polsce” (z tekstem ks. Henryka Paprockiego; wyd. BOSZ 2008) oraz album „Piotr Sawicki, Fotografie” (z tekstem Kuby Dąbrowskiego i Wojciecha Nowickiego; Białystok 2011). Autor ma w swoim dorobku 100 wystaw fotograficznych. Ostatnie pokazy prac „Pod pięknym niebem” miały miejsce w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku w 2011 r. wraz z drugą odsłoną tejże wystawy w Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie w grudniu 2012 r. I nieustannie czuje potrzebę realizowania się w fotografii.

 

Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych - Galeria pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży,
Wystawa trwa do 22 kwietnia 2014r.

 

 

Źródło: Materiały prasowe Galeria Pod Arkadami 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Toshiba przedstawia …

Podwójna kamera cyfrowa firmy Toshiba może trafić do urządzeń mobilnych...

Aktualizacja oprogra…

Firma Nikon poinformowała o wprowadzeniu aktualizacja oprogramowania typu L adaptera...

Fotograf czy filmowi…

Kraków, 3 czerwca 2014 r. Tokina we współpracy ze sklepem...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Lilianna Bryszewska

Lilianna Bryszewska

"W 2004 roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę..."        

Krzysztof Powolny

Krzysztof Powolny

"Jestem pasjonatem marketingu i fotografii."

Arkadiusz Kucharski

Arkadiusz Kucharski

"...później pokochałem fotografię. Czy z wzajemnością nie ma pewności..."      

Reklamy Google