Wystawy

Wystawa "3 000 000" Macieja Jeziorka

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Zazwyczaj fotografia jest rejestrowaniem tego, co rzeczywiste, teraźniejsze. Co jednak wtedy, gdy tematem zdjęć jest miejsce, które już dziś nie istnieje? Projekt “3 000 000” Macieja Jeziorka to próba zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest pamięć miasta.

 

Fotograf Maciej Jeziorek, zainspirowany historycznym zdjęciem Roberta Cappy, przedstawiającym kościół Św. Augustyna pośród bezkresu ruin getta, przez kilka miesięcy 2009 i 2010 roku, niemal archeologicznie poszukiwał pozostałości istnienia ludzi i budynków z czasów hitlerowskiego terroru. Używał własnoręcznie skonstruowanych aparatów z prymitywną optyką lub nawet jej brakiem (camera obscura), by jak najbardziej uprościć i zredukować proces fotografowania. Filtrował współczesną przestrzeń Warszawy przez swoją świadomość jej tragicznej historii. Starał się rozszerzyć przedmiot fotografii o to, co nie widoczne.

Dziś warszawskie getto ukryte jest pod budynkami, ulicami i chodnikami m.in. Muranowa, Nowolipek, Mirowa, Nowego Miasta i części ścisłego centrum stolicy. Projekt Macieja Jeziorka „3 000 000“ to zachęta do spojrzenia na miasto dalej i głębiej niż zazwyczaj.

 


Maciej Jeziorek. (ur. 1973r.). Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juri Gagarina w Warszawie. Współzałożyciel agencji Napo Images i Fundacji Napo. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Członek Press Club Polska. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe - Budapeszt w 2004. Pracował dla „Tygodnika Solidarność”, dzienników „Życie”, „Życie Warszawy” i „Polska". Od roku 2002  współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii. W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

3/04/2014 Debata z udziałem ekspertów pt. "Fotografia a zapisywanie pamięci". Godz. 19:00. Goście: m.in. Maciek Nabrdalik oraz Maciej Jeziorek. Prowadzenie: Agnieszka Pajączkowska.


6/04/2014 Fotografia otworkowa – warsztaty dla dzieci (7 lat +) wraz z opiekunami. Grupa 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. Start o godz. 12:00. Zakończenie o godz. 15:00. Obowiązują zapisy! Warsztaty są bezpłatne. Prowadzenie Maciej Jeziorek

 

13/04/2014 Fotografia otworkowa – warsztaty dla osób dorosłych. W ramach wydarzenia odbędzie się także spacer fotograficzny po warszawskim Getcie, który poprowadzą przewodnicy z Domu Spotkań z Historią. Grupa do 30 osób. Warsztaty są bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń. Start godz. 12:00. Zakończenie o godz. 17:00. Obowiązują zapisy! Prowadzenie Maciej Jeziorek


27/04/2014 Finisaż wystawy i zakończenie działań edukacyjnych połączonych z prezentacją prac uczestników. Start godz. 17:00.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

 

 

Miejsce wydarzenia: Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, ul. Chmielna 9a, Warszawa

 

Źródło: www.jccwarszawa.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Uwaga do użytkownikó…

Firma Nikon opublikowała notę serwisową dotyczącą zgłoszeń od użytkowników cyfrowych...

Damien Lovegrove i j…

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami Damiana, który zrezygnował z...

Wystawa "Sześć …

Jan Paweł Trzaska operator filmowy, fotograf i zapalony podróżnik, we...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Robert A. Mason

Robert A. Mason

"Fotograf-amator, amator fotografii. Fotografuję wszystko co mi się podoba, jeszcze częściej robię z...

Lilianna Bryszewska

Lilianna Bryszewska

"W 2004 roku kupiłam swoją pierwszą lustrzankę..."        

Reklamy Google