Wystawy

"Alternatywne historie" - wystawa fotograficzna i instalacja Patrycji Dołowy

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Patrycja Dołowy, fotografka i wiceprezeska Fundacji MaMa, usłyszała od umierającej przyjaciółki swojej zmarłej kilka lat wcześniej babci niezwykłą historię miłosną zakochanych w sobie kobiet, które z miasta do miasta przeprowadziły się jedna za drugą, by być blisko siebie i razem prowadzić dwa domy, opiekować się swoimi pełnymi rodzinami. Każda z nich miała męża i dwójkę dzieci.

Autorka, zainspirowana tą poruszającą opowieścią o własnej babci, zabrała się do przeglądania rodzinnych fotografii i spostrzegła, że są one pozbawione tych kobiecych historii. W „Alternatywnych historiach” autorka pyta o to, co ukryte, o niewidzialne związki kobiet. Chce je wydobyć na światło dzienne. Razem z modelkami szuka starych rodzinnych zdjęć i przerabia je na czysto żeńskie. Fotografuje autentyczne pary i grupy dziewczyn, które prowadzą wspólne życie.

 

Najważniejszy w tych działaniach jest teatr/performance – przebieranki. Odgrywanie historii. Każdy przychodzi do galerii ze swoimi historiami. I ze zwykle wcześniej nieuświadamianą potrzebą, by „coś z nimi zrobić”. Instalacja to pokój – teatr od niechcenia będący gdzieś w przestrzeni galerii, niczym teatr -świat z dziecięcych wyobrażeń, który jest niezwykły i zwykły zarazem. W tej przestrzeni są różne zebrane przez artystkę rekwizyty, stroje, przedmioty, światła. To przestrzeń, która zachęca do interakcji, a zarazem daje możliwość osobistego kontaktu z własną rodzinną herstorią lub po prostu ze sobą. Można w niej wziąć udział w tym swoistym seansie. Jego efektem mogą być zdjęcia. Kolejne fotografie kolejnych alternatywnych historii, które staną się częścią wystawy lub rekwizytem – pamiątką dla uczestnika/czki seansu.

 

Patrycja Dołowy urodziła się w Bostonie w 1978 roku. Mieszka w Warszawie, fotografię artystyczną studiowała we Wrocławiu. Tworzy subiektywną fotografię inscenizowaną, używając klasycznych technik. Klisze barwi, maluje, wydrapuje, gniecie. Swoje sesje nazywa seansami. Brała udział w blisko 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jej fotografie były publikowane w pismach artystycznych i kulturalnych (m. in. Format, Tytuł Roboczy Otwarty Magazyn Sztuki, Niezbędnik Kulturalny, Furia, Op.cit, Artmix, Rita Baum, Foto) oraz w magazynach wielkonakładowych (m. in. Exclusiv, Gaga, Kobieta i życie, Wysokie Obcasy, Przekrój). Jest doktorem nauk przyrodniczych (2007), absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom 2002) oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wrocławskich Szkół Fotograficznych (wyróżniona praca dyplomowa pod kierunkiem dr Piotra Komorowskiego, 2005). Działa społecznie, jest członkinią Rady Upowszechniania Nauki PAN, wiceprezeską Fundacji MaMa, współpracuje z Centrum Kultury Jidysz i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Laureatka Nagrody im. Karola Sabatha 2011, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012.

 

Galeria FF, Ul.Traugutta 18, Łódź.

Wystawa trwa do 18 kwietnia 2014r.

 

 

Źródło: Materiały prasowe Galeria FF


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wschodnia - Międzyna…

W dniu dzisiejszym (8 sierpnia)  rozpoczyna się najważniejsze tegoroczne przedsięwzięcie...

Fotosprint i 5 urodz…

Już po raz trzeci Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na zwariowaną...

Panono - sposób na p…

Wynalazek Jonasa Pfeila nazwany "Panono" to aparat cyfrowy w kształcie...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Krzysiek Krawczyk

Krzysiek Krawczyk

"Wciąż jeszcze 2 lustrzanki, ale ponieważ polubiłem też "lekkość" X-ów to coraz częściej towarzyszą ...

Rafał Kapica

Rafał Kapica

"Taki tam sobie zakręcony człowieczek."      

Reklamy Google